23.5 C

ΟΦΗ – ΠΑΣ 2-1: Ανατροπή παραμονής κόντρα στους αδιάφορους Γιαννιώτες (vid)

Τεράστια νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με ανατροπή 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο Γεντί Κουλέ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Κρητικών μετά τις 7 Ιανουαρίου (τρεις μήνες πριν!) και το 2-0 απέναντι στη Λαμία.

Οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως ο ΠΑΣ ήταν αδιάφορος βαθμολογικά και είχε (κυρίως) στραμμένη την προσοχή του στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό. Οι Ηπειρώτες έκαναν μπόλικα λάθη που έδωσαν τη δυνατότητα στον ΟΦΗ να έχει το πάνω χέρι και να φτάσει στην ανατροπή, έστω κι αν καθυστέρησε και έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 7ο λεπτό ο Σαρδινέρο προειδοποίησε, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Πίρσμαν παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ με κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, ωστόσο πότε ο Λοντίγκιν πότε η βιασύνη και το άγχος, έδωσαν ψυχολογία… στον ΠΑΣ!

Στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου και κόντρα στη ροή του ματς, οι Ηπειρώτες πέτυχαν το 0-1. Από την υπέροχη συνεργασία του Πίρσμαν με τον Καρτάλη, ο Βάτερμαν πρόλαβε και έδιωξε ελάχιστα, αλλά πήρε το ριμπάουντ ο Παμλίδης και έκανε το 0-1.

ΤΟ 0-1 ΤΟΥ ΠΑΜΛΙΔΗ

Η ανατροπή του ΟΦΗ ήρθε στο δεύτερο μέρος και μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 52′ ο Σαρδινέρο τσίμπησε την μπάλα και με υπέροχη λόμπα έκανε το 1-1 για να δώσει ανάσες στην ομάδα του.

ΤΟ 1-1 ΤΟΥ ΣΑΡΔΙΝΕΡΟ

Το 2-1 έγινε με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Ο Κάργας έκανε χέρι, ο Γκορτσίλας υπέδειξε πέναλτι και από την άσπρη βούλα ο Σολίς διαμόρφωσε το τελικό σκορ που έφερε… έκρηξη συναισθημάτων στους Κρητικούς.

ΤΟ 2-1 ΤΟΥ ΣΟΛΙΣ

Ο Μιλιντσεάνου έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 77′ για να ισοφαρίσει σε 2-2, με τους Κρητικούς να αμύνονται υποδειγματικά στα εναπομείναντα λεπτά και να πανηγυρίζουν στο φινάλε το σπουδαίο τρίποντο.

ΟΦΗ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1

Γήπεδο: Γεντί Κουλέ

Σκόρερ: 52′ Σαρδινέρο, 61′ πεν. Σολίς / 45+2′ Παμλίδης

Διαιτητής: Γκορτσίλας

Κίτρινες: Λυμπεράκης, Βούρος / Παμλίδης, Νάουμετς, Κάστρο

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Λυμπεράκης, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Σακόρ, Μεγιάδο, Σολίς (76΄ Μπαλογιάννης), Στάρτζεον (81΄ Νοικοκυράκης), Γρίβας (46΄ Σόουζα / 90΄ λ.τρ. Βαφέας), Σαρδινέρο

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάργας, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ (58΄ Μιλιντσεάνου), Ελευθεριάδης (46΄ Νάουμετς), Παμλίδης