21 C

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τους Κρητικούς

O ΟΦΗ ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς επικράτησε με 2-1 χάρη στα γκολ των Στάρτζεον στο 20′ και Νέιρα από την άσπρη βούλα στο 68′, ενώ για τους Γιαννιώτες σκόρερ ήταν ο Ελευθεριάδης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+1′).

Σε ένα ιδιαίτερα αμφίρροπο παιχνίδι ο ΟΦΗ αναδείχθηκε νικητής, καθώς ήταν πιο ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια εν αντιθέσει με τους παίκτες του ΠΑΣ που είχαν τις στιγμές τους, ωστόσο πέραν του γκολ του Ελευθεριάδη καμία άλλη τελική δεν κατέληξε εντός εστίας.

Οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν πιο επικίνδυνοι και στις δύο πτέρυγες, κυρίως στα αριστερά με τον Στάρτζεον, με τον ΠΑΣ να βγάζει επιθέσεις κυρίως από τον άξονα, όντας πιο επικίνδυνος σε αυτό το κομμάτι του γηπέδου.

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να παίρνουν ανά διαστήματα την κατοχή της μπάλας με τον ΟΦΗ ωστόσο να έχει το μεγαλύτερο μερίδιο κατοχής. Οι Κρητικοί οι οποίοι δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, άνοιξαν το σκορ στην πρώτη καλή στιγμή.

Ο Ουές έκανε την σέντρα, ο Σαρδινέρο στόπαρε και εκτέλεσε με ωραίο γυριστό, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε ασταθώς με αποτέλεσμα ο Στάρτζεον να προλάβει τον Σάλιακα, να «πάρει το rebound» και να ανοίξει το σκορ στο 20′. Ακολούθησε νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, στο 28′ με τον Νέιρα να κάνει ένα εξαιρετικό σλάλομ να μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ πήγε πάνω στον Χουτεσιώτη.

Στα εναπομείναντα δεκαπέντε λεπτά του ημιχρόνου κυριάρχησε ο ΠΑΣ, με τον Ελευθεριάδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 29′ από φανερή θέση οφσάιντ. Στο 36′ ο Γιώργος Σίμος είδε τον Ντε Γκούζμαν να τραυματίζεται και τον αντικατέστησε με τον Σακόρ. Στο 44′ ήταν η σειρά του Λεό να απειλήσει με ωραίο δυνατό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελευθεριάδης πέτυχε ένα υπέροχο γκολ από πλάγια θέση, έπειτα από πάσα του Χουάν Ντομίνγκεθ, ωστόσο ο επόπτης λανθασμένα σήκωσε το σημαιάκι. Το VAR διόρθωσε την απόφαση αφού ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων καλυπτόταν από δύο (!) παίκτες του ΟΦΗ.

Ο ΠΑΣ την κυριαρχία, ο ΟΦΗ το γκολ στο δεύτερο μέρος

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας παράλληλα ορισμένες επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Σωτηρίου. Στο 47′ ο Παντελάκης πετάχτηκε ωραία στην μικρή περιοχή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χουάν Ντομίνγκεθ, με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Σάλιακας έπιασε ένα ωραίο σουτ στην κίνηση με την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη.

Στο 65′ ο Νέιρα έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ, ο Κάργας τον ανέτρεψε εντός περιοχής με τον Τζήλο να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός, ο οποίος νίκησε τον Χουτεσιώτη, και στην συνέχεια πανηγύρισε μπροστά στο πανό που ύψωσαν οι φίλοι του ΟΦΗ για τον Μαραντόνα. Στο εναπομείναντα χρόνο οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται άψογα το υπέρ τους σκορ.

ΟΦΗ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-1

Γήπεδο: Γεντί Κουλέ

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος

Κίτρινες: Γρίβας, Διαμαντής, Σωτηρίου / Σάλιακας, Οικονομόπουλος

Σκόρερ: 20′ Στάρτζεον, 65′ πεν. Νέιρα / 45+1′  Ελευθεριάδης

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμάντης, Γιαννούλης, Κοροβέσης (Λυμπεράκης 76′), Νέιρα, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν (Σακόρ 36′), Γρίβας (Γιάννου 75′), Στάρτζεον (Βούρος 85′), Σαρδινέρο

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Πίρσμαν, Κάργας, Παντελάκης, Σάλιακας (Οικονομόπουλος 59′), Ντομίνγκεθ, Κάστρο, Σιόντης (Δούμτσης 76′), Παμλίδης, Λεό (Καρτάλης 64′), Ελευθεριάδης