15.9 C

ΟΦΗ – Βόλος 1-1: Με Δουβίκα στους «8» οι Βολιώτες

Ο Βόλος μετά την πρώτη εντός έδρας νίκη κόντρα στον ΟΦΗ με 2-0, ήρθε ισόπαλος με 1-1 στη ρεβάνς με τους Κρητικούς και έτσι εξασφάλισε την πρόκρισή του στους 8 του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ αν και φαινόταν να πατάει καλύτερα στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σε σχέση με τον ΟΦΗ ήταν αυτή που βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ.

Οι Κρητικοί με πρωταγωνιστή των Σαρδινέρο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε σωστά τη σέντρα του Γιαννούλη και έστειλε στο 12′ με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, βάζοντας την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ωστόσο, η χαρά του ΟΦΗ δεν κράτησε για πολύ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Στο 19′ ο Δουβίκας μετά από σέντρα του Μπαρτόλο από τα αριστερά, γύρισε και «εκτέλεσε» τον Σωτηρίου, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Ο ρυθμός μετά το γκολ των Θεσσαλών έπεσε και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο Βόλος ξανά με μπροστάρη τον Δουβίκα προσπάθησε να πιέσει, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ουσιαστικά ο Σωτηρίου.

Μάλιστα, ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών στον αγώνα στο Ηράκλειο καθώς, επενέβη σωτήρια και έσωσε του Κρητικούς από δύσκολες φάσεις.

Στο 50′ ο Δουβίκας πλάσαρε από κοντά, αφού ξέφυγε από τον Γιαννούλη και ο Σωτηρίου, ενώ στο 64ο λεπτό ο γκολκίπερ του ΟΦΗ αναγκάστηκε να προχωρήσει σε ακόμη μία σημαντική απόκρουση, έπειτα από σουτ του Περέα μέσα στην περιοχή.

Οι Κρητικοί προσπάθησαν να ανέβουν ψηλά, όμως οι ευκαιρίες τους ήταν λίγες, με τους Θεσσαλούς να διαχειρίζονται το σκορ.

ΟΦΗ – ΒΟΛΟΣ: 1-1

Γήπεδο: Γεντί Κουλέ

Διαιτητής: Μανούχος

Γκολ: 12′ Σαρδινέρο / 19′ Δουβίκας

Κίτρινες: Μεγιάδο

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Διαμαντής, Βαφέας, Ουές, Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος, Στούρτζεον, Σαρδινέρο

Βόλος (Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μαρτίνες, Δουβίκας, Μπαρτόλο, Νίνης