18.1 C

Oh mon Dieu: Διασυρμός της Εθνικής Εφήβων από την καταπληκτική Γαλλία

Η ήττα σοκ από την Αργεντινή το βράδυ της Τρίτης, έριξε την Εθνική Εφήβων πάνω στη Γαλλία. Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, οι τρικολόρ ισοπέδωσαν την ελληνική ομάδα που δεν κατάφερε να προβάλει την παραμικρή αντίσταση.

Εκτός αν λογίζονται ως «αντίσταση» οι έντονες (και ντροπιαστικές) διαμαρτυρίες του Γιώργου Βασιλακόπουλου προς τη γραμματεία, λίγο πριν συμπληρωθούν οκτώ λεπτά αγώνα. Ο άνθρωπος που ευθύνεται για τη διάλυση του ελληνικού μπάσκετ και για το χάλι της διαιτησίας σε κάθε επαγγελματική και ερασιτεχνική κατηγορία, είχε το θράσος να διαμαρτυρηθεί στον Καρλ Γιούγκερμπραντ για δυο φάσεις.

Η εθνική κατάφερε για ένα ημίχρονο να κρατήσει χαμηλά το σκορ, περιορίζοντας έτσι την έκταση της διαφοράς. Επιθετικά η Ελλάδα ήταν κάκιστη, με 24 πόντους στα πρώτα είκοσι λεπτά, επίδοση που κατάφερε να ξεπεράσει (προς τα κάτω) στο β’ μέρος σκοράροντας μόλις 22. Με τόσο δυσλειτουργική επίθεση, ήταν αδύνατον να υπάρξει οποιαδήποτε πιθανότητα ανάκαμψης κόντρα σε μια ομάδα με αρκετό ταλέντο και κάπως έτσι το +31 των Γάλλων ήρθε απολύτως φυσιολογικά.

Σε ένα ματς που θα ήταν υπερβολή να μιλήσουμε για διακριθέντες από την ελληνική πλευρά, ο Σωτηρίου πέτυχε 12 πόντους και όλοι οι υπόλοιποι έμειναν σε μονοψήφιο νούμερο. Από πλευράς νικητών, ο Νιασέ σκόραρε 13, ο Μπαπτίστ 12, ενώ ο Αγιαγί είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Ελλάδα θα αγωνιστεί πλέον για τις θέσεις 9-16, ξεκινώντας την «αγγαρεία» κόντρα στη Σενεγάλη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 24-36, 34-56, 46-77