19.9 C

Οι «Λύκοι» κατασπάραξαν τη Γιουνάιτεντ (vid)

Η Γουλβς ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-1) και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για την Premier League, «τεσσάρα» της Γουότφορντ στη Φούλαμ

Οι «λύκοι» έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι κόντρα στους «κόκκινους διαβόλους» και με το αυτογκόλ του Σμόλινγκ στο 77′ κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με τον ΜακΤόμινεϊ να κάνει ένα εξαιρετικό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής και να βρίσκει δίχτυα για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

Όμως, στο 25′ ο Ζότα βρέθηκε ολομόναχος μέσα στη περιοχή και με ψύχραιμο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντε Χέα για την ισοφάριση. Η ολική ανατροπή έγινε στο 77′ μετά από ολιγωρία στην άμυνα της Μάντσεστερ, ο Σμόλινγκ έβαλε το αυτογκόλ δίνοντας το τρίποντο στους γηπεδούχους.

ΓΟΥΛΒΣ: Ρουί Πατρίσιο, Μπένετ, Κόουντι, Μπολί, Ντόχερτι, Βινάγκρε (76′ Χόνι), Ντεντόνκερ, Νέβες (86′ Σάις), Μουτίνιο, Ραούλ Χιμένες, Ντιόγκο Ζότα (72′ Καβαλέιρο)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ (65′ Τζόουνς), Πογκμπά, Ντάλοτ (84′ Περέιρα), Λουκακού (72′ Μαρσιάλ), Λίνγκαρντ.

Γουότφορντ-Φούλαμ 4-1

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 25ο λεπτό με τον Ντούκουρε μετά από σέντρα του Χιούζ, αλλά ο Μπάμπελ ισοφάρισε οχτώ λεπτά αργότερα για την Φούλαμ. Όμως, ακουλούθησε ένας μονόλογος της Γουότφορντ με τα γκολ των Χιούζ, Ντίνι και Κίκο για το τελικό 4-1.

Κάπως έτσι, η Φούλαμ υποβιβάστηκε και μαθηματικά από την πρώτη κατηγορία της Αγγλίας και θα αγωνιστεί του χρόνου στη Championship.