19.9 C

Οι παίκτες της Μπάγερν και της Χοφενχάιμ άλλαζαν… πάσες, στο 6-0 των Βαυαρών (vids)

«Άστραψε και βρόντηξε» η Μπάγερν, διαλύοντας με 6-0 εκτός έδρας τη Χοφενχάιμ, σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Αν ο τραυματισμός του Λεβαντόφσκι δημιουργούσε κάποια ανησυχία στο «στρατόπεδο» των Βαυαρών για τη σημερινή -υποτίθεται δύσκολη- έξοδο, οι παίκτες του Χανς Φλικ δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Γκνάμπρι και έφτασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0 με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου!

Ο 19χρονος Ολλανδός Τζόσουα Τσιρκτσέε ξεκίνησε για πρώτη φορά στην ενδεκάδα και σκόραρε, ο Κοουτίνιο πέτυχε δύο τέρματα, ο Μίλερ έδωσε δύο ασίστ και η Μπάγερν έκανε επίδειξη δύναμης, παραμένοντας στην κορυφή της κατάταξης.

Το παιχνίδι πάντως δε σημαδεύτηκε από τα έξι γκολ της Μπάγερν, αλλά από την κατάσταση που δημιουργήθηκε από την ανάρτηση υβριστικού πανό των οπαδών της Μπάγερν κατά του ιδιοκτήτη της Χοφενχάιμ, Ντίτμαρ Χοπ. Το ματς διακόπηκε στο 77ο λεπτό και για περίπου 15 λεπτά, μέχρι να κατέβει το πανό από την εξέδρα. Όταν αυτό συνέβη και μέχρι το τέλος του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων απλώς… άλλαζαν πασούλες, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να στείλουν ένα μήνυμα αποδοκιμασίας, ενώ ο ισχυρός άνδρας της Μπάγερν, Καρλ Χάιντς Ρουμενίγκε, στάθηκε δίπλα στον Χοπ στην άκρη του γηπέδου, εκφράζοντας τη συμπαράστασή του.