18.1 C

Όλα για τη νίκη στο δύσκολο πέρασμα της Τριπολιτσάς

Τα πλάνα του Πέδρο Μαρτίνς για τον κρίσιμο αγώνα με τον Αστέρα. Τι συνέβη πέρυσι, τι οφείλει να προσέξει τώρα ο Ολυμπιακός

To rotation που επιχείρησε μεσοβδόμαδα ο Πέδρο Μαρτίνς του επέτρεψε να διατηρήσει φρέσκους και ξεκούραστους τους Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρη, Γκερέρο και Ελαμπντελαουί ενόψει του αγώνα του Ολυμπιακού με τον Αστέρα στην Τρίπολη την Κυριακή (27/1).

Ανάσες πήρε και ο Χριστοδουλόπουλος που έπαιξε ένα μισάωρο ως αλλαγή, ενώ ο Πορτογάλος τεχνικός φρόντισε στις αρχές του β΄ ημιχρόνου στο ματς με την Ξάνθη για το Κύπελλο να αντικαταστήσει τους Γκιλιέρμε, Φορτούνη και Ποντένσε.

Πλέον ο 48χρονος κόουτς έχει στη διάθεσή του και τον Καμαρά, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του και επιστρέφει στους αγώνες μετά από τρεις εβδομάδες. Όπως έχει πια και επιπλέον «όπλα» στη φαρέτρα του, με τις προσθήκες των Σολδάνο και Ντίας. Ο Μαρτίνς θα ανακοινώσει το μεσημέρι του Σαββάτου την αποστολή που θα ταξιδέψει το απόγευμα στην Τρίπολη, αλλά σε ότι αφορά την ενδεκάδα δεν αναμένονται πολλές αλλαγές.

Σύμφωνα με τις τελευταίες ενδείξεις, ο Σα θα είναι κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς και Κούτρης, κεντρικά χαφ οι Γκιλιέρμε, Καμαρά (ο Νάτχο πιθανότατα θα καθίσει στον πάγκο, ενώ ο Μπουχαλάκης είναι τραυματίας), στις «πτέρυγες» της επίθεσης οι Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος και στην κορυφή ο Γκερέρο έχοντας δίπλα του και λίγο πιο πίσω τον Φορτούνη. Δεν αποκλείεται ο Μαρτίνς να εφαρμόσει πάλι το «τρικ» με τον τελευταίο σε θέση φορ και τον Ισπανό σε ρόλο περιφερειακού επιθετικού.

Ο Αστέρας είναι μια ομάδα που δυσκολεύει τον Ολυμπιακό, γι΄ αυτό και οι Πειραιώτες θα πρέπει να δείξουν την πρέπουσα προσοχή, σοβαρότητα, πάθος, αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα. Υπενθυμίζεται ότι στο παιχνίδι του α΄ γύρου στο Καραϊσκάκη, οι Ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη (2-1) με το γκολ του Νάτχο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Την περασμένη σεζόν, τα δύο παιχνίδια του Ολυμπιακού με τους Αρκάδες στο πρωτάθλημα έληξαν ισόπαλα και με το ίδιο σκορ (1-1).

Στο πρώτο ματς, στο Φάληρο, η πειραϊκή ομάδα είχε ισοφαρίσει με τον Τζούρτζεβιτς στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο, στην Τρίπολη, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πάλι να κυνηγάει στο σκορ και ισοφάρισε με τον Ανσαριφάρντ. Όμως, εκείνο το αποτέλεσμα αποτέλεσε την αρχή -διότι ακολούθησαν κι άλλα στραβοπατήματα- για να πέσουν οι Ερυθρόλευκοι από την κορυφή της βαθμολογίας και στο τέλος να χάσουν τον τίτλο.

Τώρα, είναι ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό, είναι με την πλάτη στον τοίχο και κάθε στραβοπάτημα, πληρώνεται ακριβά. Δεν έχει κανένα περιθώριο λάθους και οι ποδοσφαιριστές του θα πρέπει να παρουσιαστούν πολύ καλύτεροι αγωνιστικά απ΄ ότι στα δύο τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια τους στη Λιβαδειά και στα Γιάννενα, προκειμένου να φτάσουν στη νίκη και να συνεχίσουν στο κυνήγι του ΠΑΟΚ.