17 C

Ολλανδία – Αυστρία 2-0: Απολαυστικοί οι Οράνιε, πέρασαν άνετα στους «16»

Απλά ασταμάτητη! Η Ολλανδία έπεισε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι και «καθάρισε» αρκετά εύκολα με 2-0 απέναντι στην Αυστρία και σφράγισε την πρόκριση της στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο Φόντα χρησιμοποίησε σε θέση στόπερ τον Αλάμπα – σε τριάδα κεντρικών αμυντικών – αντί για μεσοεπιθετικό όπως τη Βόρεια Μακεδονία και το πλήρωσε με ένα ανόητο πέναλτι που έκανε ο Αυστριακός νέος ποδοσφαιριστής της Ρεάλ στο 11ο λεπτό.

Ο Αλάμπα πάτησε τον εκπληκτικό Ντάμφρις που πραγματοποιεί άψογο τουρνουά και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ντεπάι με πλασέ στην αριστερή γωνία του Μπάχμαν για το 1-0.

Ο δεξιός μπακ της PSV έμοιαζε ασταμάτητος και βοηθούσε στην ανάπτυξη των Ολλανδών, οι οποίοι άγγιξαν δύο φορές το δεύτερο γκολ με τον Ντεπάι, ωστόσο ο ποδοσφαιριστής της Λιόν αστόχησε και στις δύο ευκαιρίες με αποκορύφωμα αυτή στο 40′, όταν ο Βέγκχορστ του έδωσε έτοιμη ασίστ και εκείνος σε κενή εστία πλάσαρε άουτ ψηλά!

ΤΟ 1-0 ΤΟΥ ΝΤΕΠΑΪ

Οι Αυστριακοί περίμεναν τα πάντα από τον Χίντερεγκερ που αναλάμβανε ως στόπερ (!) να φτιάξει παιχνίδι από το αριστερό άκρο της επίθεσης και να εκτελέσει όλες τις στημένες φάσεις.

Ο Ντε Φράι άγγιξε το 2-0 με κεφαλιά με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, αλλά τελικά το γκολ ήρθε με την είσοδο του Μάλεν. Ο επιθετικός της PSV βγήκε τετ α τετ στο 67′ και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντάμφρις που με πλασέ έγραψε το 2-0. Η Αυστρία θα μπορούσε να μειώσει στο σκορ και να διεκδικήσει κάτι στα τελευταία λεπτά, ωστόσο τόσο το σουτ του Αλάμπα, όσο και η κεφαλιά του Ονισίβο δεν ανησύχησαν τον 38χρονο Στεκέλενμπουργκ.

ΤΟ 2-0 ΤΟΥ ΝΤΑΜΦΡΙΣ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΑΥΣΤΡΙΑ 2-0

Σκόρερ: 11′ πεν. Ντεπάι, 67′ Ντάμφρις

Γήπεδο: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ

Διαιτητής: Γκρίνφιλντ (ΙΡΛ)

Κίτρινες: Ντε Ρουν / Μπάχμαν, Αλάμπα

Ολλανδία (Ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντε Φράι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ (64′ Ακέ), Ντάμφρις, Φαν Άανχολτ (65′ Βάινταλ), Ντε Ρουν (74′ Γκράβενμπερχ), Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Βέγκχορστ (64′ Μάλεν), Ντεπάι (82′ Λουκ Ντε Γιονγκ)

Αυστρία (Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς (84′ Λάινχαρτ), Χιντερέγκερ, Ούλμερ, Μπαουμγκάρντνερ (70′ Λαζάρο), Σλάγκερ (84′ Ονισίβο), Λάιμερ (61′ Γκρίλιτς), Αλάμπα, Γκρέγκοριτς (62′ Κάλαϊτζιτς), Ζάμπιτσερ