23.1 C

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 18-18: Χωρίς νικητή το ντέρμπι της HandBall Premier

Ισόπαλοι με σκορ 18-18 αναδείχθηκαν Ολυμπιακός και ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι της Handball Premier League.

Οι Ερυθρόλευκοι στο τέλος του αγώνα είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως ο Μπουκοβίνας είπε «όχι» στην τελευταία επίθεση και έτσι η ΑΕΚ δεν ηττήθηκε στην έδρα των Πειραιωτών…

Σε έναν αγώνα που τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, Ερυθρόλευκοι και Κιτρινόμαυροι αρκέστηκαν τελικά στην ισοπαλία, με τον τερματοφύλακα της Ένωσης, Πέτρο Μπουκοβίνα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων προκειμένου να κρατήσει την ΑΕΚ στο παιχνίδι.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος που σημείωσε επτά γκολ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως η ΑΕΚ δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ και βασιζόμενη στον Μπεριά έβρισκε τις απαντήσεις και βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά δύο τερμάτων (11-13) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 17ο λεπτό σε 17-17 και τον Μπάγιο να σημειώνει για τους Πειραιώτες το 18-17.

Ένα πέναλτι του Τζήρα έφερε το σκορ σε ισοπαλία, στη συνέχεια ο Μπουκοβίνας έβαλε στοπ στην επίθεση του Ολυμπιακού κι έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος.

Aξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός έχει παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης, αφού σε πολλές φάσεις έκλεισαν τα μάτια στο σκληρό παιχνίδι της ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-12 (ημ.), 12-13, 13-15, 13-15, 16-16, 18-17, 18-18

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 2.

ΑΕΚ: Ουγκάλδε 3, Πλάθα 1, Μόγια 1, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Αραμπατζής, Λέμος 1, Ηλιόπουλος 1, Μπεριά 5, Μπετζιλαλί, Μυλωνάς, Καλόμοιρος 2, Νικολαΐδης, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου.