20.5 C

Ολυμπιακός – Αντβέρπ 2-1: Στα δύσκολα μίλησε η φανέλα…

O Ολυμπιακός νίκησε την Αντβέρπ με 2-1 χάρη σε γκολ των Ελ Αραμπί και Ρέαμπτσιουκ και έκανε ποδαρικό με το δεξί στους ομίλους του Europa League, σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές.

Ο Πέδρο Μαρτίνς στη φετινή πρεμιέρα του Ολυμπιακού επανέφερε το 4-3-3, χρησιμοποιώντας τους Βατσλίκ κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κουρμπόβνικ, Σωκράτη, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ, στο κέντρο οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά, ενώ ο Αγκιμπού Καμαρά με τον Ονιεκούρου πήραν θέσεις στις πτέρυγες και ο Ελ Αραμπί μπροστά τους.

Από την πλευρά του ο προπονητής της Αντβέρπ, παρέταξε τους Βέλγους με σύστημα 4-1-4-1 και φανέλα βασικού πήραν οι Μπουτέζ, Μπατέλ, Ντε Λατ, Αλμέιδα, Μπούτα, Ναϊνγκολάν, Φερστρέτε, Μιγιόσι, Φίσερ, Φρέι, Σαματά.

Ολυμπιακός – Αντβέρπ: Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ματς. Οι γηπεδούχοι έδειχναν από την αρχή ότι ήθελαν να πιέσουν τους Βέλγους και μέχρι ένα σημείο το κατάφεραν αφού είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και δεν άφηνε τους Βέλγους να δημιουργήσουν. Μια φάση στο 2ο λεπτό ανησύχησε τους Πειραιώτες, όμως η κεφαλιά του Σαμάτα πέρασε άουτ. Έκτοτε και μέχρι το 20λεπτο οι ποδοσφαιριστές της Αντβέρπ έβλεπαν τους ερυθρόλευκους να κάνουν αυτοί παιχνίδι και να προσπαθούν να απειλήσουν παίζοντας τόσο από τον άξονα με τον Μαντί Καμαρά, όσο και από τα πλάγια με τους Ρέαμπτσιουκ και Κουρμπόβνικ να ανεβαίνουν και να βοηθούν τους Ονιεκούρου και Αγκιμπού, χωρίς όμως να μπορούν να συνδυάσουν τα πολλά τρεξίματά τους με την ουσία.

Η υπεροχή αυτή όμως δεν καρποφόρησε, αφού η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στους ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς που έχασαν ευκαιρίες με τους Ονιεκούρου (9′), Ελ Αραμπί (14′), Σισέ (29′) και Μαντί Καμαρά 38′.

Ο Ελ Αραμπί στο 38΄ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ένα μαγικό άγγιγμα σε σέντρα του Μαντί, όμως ο επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

Η Αντβέρπ θέλησε να γίνει πιεστική στο τέλος του ημιχρόνου και είχε δύο καλές στιγμές με τους Φίσερ και Σαμάτα, όμως η μπάλα και στις δύο περιπτώσεις πέρασε άουτ. Μάλιστα, είχε μεσολαβήσει και μια πολύ καλή ευκαιρία του Αγκιμπού ο οποίος μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ του κατέληξε πάνω στον Μπουτέζ.

Κάπως έτσι πέρασε το πρώτο 45λεπτο με τον Ολυμπιακό να είναι μεν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο διάστημα του, αλλά την Αντβέρπ να δείχνει στο τελευταίο δεκάλεπτο ότι όταν βρει χώρους μπορεί να γίνει επικίνδυνη.

Ότι δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός στα 45 πρώτα λεπτά του αγώνα, το έκανε στα έξι πρώτα του β’ ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι να πιέσουν τους φιλοξενούμενους και στο 51′ η άμυνα των Βέλγων ξεκλείδωσε χάρη σε μια σέντρα του Μαντί Καμαρά από δεξιά και μια κεφαλιά του Ελ Αραμπί που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

H Αντβέρπ προσπάθησε να δείξει σημάδια αντίδρασης και βγήκε στο επόμενο δεκάλεπτο μπροστά για να ισοφαρίσει. Οι Βέλγοι έκαναν επιθέσεις κυρίως από αριστερά, όμως ενώ έφταναν κοντά στην περιοχή του Βατσλίκ, προσπαθούσαν να βρουν το γκολ κυρίως με σέντρες τις οποίες εξουδετέρωνε η άμυνα του Ολυμπιακού.

Όλα αυτά μέχρι το 75′. Ήταν τότε που οι Βέλγοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού και ο Σαμάτα με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε, δίνοντας νέα τροπή στον αγώνα. Νωρίτερα, ο ίδιος παίκτης και ο Φρέι είχαν στείλει το… μήνυμα, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες για το 1-1.

Ο Πέδρο Μαρτίνς βλέποντας τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν, έβαλε στο ματς τον Βαλμπουενά αντί του Εμβιλά ο οποίος είχε ενοχλήσεις και ζήτησε μόνος του να βγει, ενώ λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 81′ στον αγώνα μπήκαν και οι Βρουσάι, Κούντε και Τικίνιο αντί των δύο Καμαρά και του Ονιεκούρου.

Η Ανβέρπο είχε πάρει όμως θάρρος και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό βάζοντας δύσκολα στους Πειραιώτες. Στο 84′ ο Σαμάτα έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα την ίδια τύχη είχε και το σουτ του Μπέτσεν.

Ο Λυτρωτής Ρέαμπτσιουκ

Οι ερυθρόλευκοι έπρεπε πάση θυσία να επιτεθούν άμεσα αν δεν ήθελαν να πάθουν κάζο. Στο 87′ ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά την περιοχή της Αντβέρπ, ο Βρουσάι βρήκε με πάσα τον επερχόμενο Ρέαμπτσιουκ ο οποίος χωρίς να το σκεφτεί σούταρε με τη μια και έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι των Βέλγων.

Το 2-1 ήρθε σε καλό σημείο, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και σε ένα χρονικό διάστημα που η Αντβέρπ έδειχνε να αποκτά επικίνδυνη αυτοπεποίθηση. Ο Ολυμπιακός είχε πάει στην κόλαση, όμως επέστρεψε χάρη στο τρομερό σουτ του αριστερού του μπακ και κάπως έτσι η ομάδα του Πειραιά έκανε ποδαρικό με το δεξί στους ομίλους του Europa League.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Η Αντβέρπ βγαίνει στην αντεπίθεση από δεξιά με τον Μιγιόσι, o Σαμάτα πιάνει κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι η μπάλα πέρασε άουτ.

4′ Κίτρινη κάρτα στον Βεστρέτε για δυνατό μαρκάρισμα στον Μαντί Καμαρά

9′ Ο Καρμπόβνικ βγάζει σέντρα από δεξιά, ο Ονιεκούρου κάνει την προβολή όμως η μπάλα πέρασε άουτ

14′ Ο Μπουχαλάκης κάνει πάσα στο ύψος του πέναλτι όμως η άμυνα διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Ελ Αραμπί

19′ Σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο κίπερ της Αντβέρπ

29′ Ο Σισέ πιάνει κεφαλιά σε εκτέλεση φάουλ του Αγκιμπού όμως η μπάλα περνάει εκτός εστίας

38′ Ο Μαντί Καμαρά κάνει σέντρα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής στο πέναλτι, ο Ελ Αραμπί ακουμπάει τη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ

41′ Επικίνδυνη αντεπίθεση της Αντβέρπ, ο Σωκράτης μπερδεύεται με τον Σισέ, η μπάλα καταλήγει στον Φίσερ που βγαίνει σε τετ α τετ όμως πλασάρει άουτ

42′ Ο Αγκιμπού Καμαρά από πλεονεκτική θέση σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα της Αντβέρπ

43′ O Σαμάτα βρίσκεται αμαρκάριστος στην περιοχή, πιάνει κεφαλιά όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι του Βατσλίκ

51′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ: Σέντρα του Καμαρά από δεξιά, ο Ελ Αραμπί πιάνει κεφαλιά και αυτή τη φορά δεν είναι οφσάιντ. Ολυμπιακός – Αντβέρπ 1-0 εν μέσω αποθέωσης…

59′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Σισέ να πιάνει κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και την μπάλα να περνάει άουτ

60′ Ο Μιγιόσι μπήκε στην περιοχή και πέφτοντας κατάφερε να βγάλει σε θέση βολής τον Φρέι, ο οποίος ήταν πολύ άστοχος όμως.

72′ Ο Φίσερ ξέφυγε δύο φορές σε ένα λεπτό από την άμυνα των Πειραιωτών,. Στην πρώτη το γύρισμά του δεν βρήκε σωστά ο Σαμάτα που ακολουθούσε, ενώ στη συνέχεια μετά από κόντρες εντός της περιοχής η μπάλα πέρασε κόρνερ για τους Βέλγους.

75′ Καρφωτή κεφαλιά του Σαμάτα από κοντά, με την μπάλα να σκάσει και στο έδαφος πριν καταλήξει στην πάνω δεξιά γωνία του Βάτσλικ.

86′ Σουτ του Μπέντσεν από το ημικύκλιο, ελάχιστα άουτ η μπάλα

87′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Βρουσάι κρατάει την μπάλα εντός γηπέδου από αριστερά και μέσα στην περιοχή, γυρνάει στον επερχόμενο Ρέαμπτσιουκ, που πέφτοντας πιάνει ένα τρομερό σουτ και στέλνει τη μπάλα στη συμβολή των δοκαριών αρχικά πριν καταλήξει στα δίχτυα

90′ Αποβολή για τον Μπατάιγ με δεύτερη κίτρινη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΤΒΕΡΠ 2-1

Σκόρερ: 56′ Ελ Αραμπί, 87′ Ρέαμπτσιουκ / 75′ Σαμάτα

Γήπεδο: Καραϊσκάκη

Διαιτητής: Μπόγκναρ (ΟΥΓΓ)

Κίτρινες: Σισέ, Α. Καμαρά / Φερστρέτε, Μπατέλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (76′ Βαλμπουενά), Μ. Καμαρά (81′ Κούντε), Μπουχαλάκης, Α. Καμαρά (81′ Βρουσάι), Ονιεκούρου (81′ Τικίνιο), Ελ Αραμπί (88′ Μπα)