18.9 C

Ολυμπιακός – Απόλλων 4-1: «Ξεμπούκωμα» με Τικίνιο! (vid)

Ο Βραζιλιάνος έκανε σεφτέ με την ερυθρόλευκη φανέλα τηρώντας την υπόσχεση που είχε δώσει - Άνετη η νίκη των Πρωταθλητών, με τον Μαρτίνς να δίνει ανάσες σε βασικούς του ποδοσφαιριστές ενόψει των τριών επόμενων κρίσιμων αναμετρήσεων

Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό και με μια σούπερ εμφάνιση κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης (4-1) στο Καραϊσκάκη! Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε ροτέισον ενόψει των τριών αναμετρήσεων που ακολουθούν με Αστέρα και Φενέρ εκτός, αλλά και Παναθηναϊκό στο Φάληρο πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων.

Τα ευχάριστα για τον Πορτογάλο κόουτς είναι αρκετά από τη συγκεκριμένη νίκη, έστω κι αν ήρθε απέναντι στη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 14 γκολ παθητικό σε τρία παιχνίδια. Το ένα είναι η επιστροφή του Γιώργου Μασούρα και το δεύτερο το ξεμπούκωμα του Τικίνιο που όπως είχε υποσχεθεί στην κάμερα της NOVA, σύντομα θα έβρισκε δίχτυα, όπως και έκανε.

Ο Βραζιλιάνος φορ καθυστέρησε λίγο, αλλά έδειξε πως όσο παίζει βρίσκει ρυθμό. Πρώτα απείλησε στο 2ο λεπτό με κεφαλιά, ακολούθησε ένα άστοχο σουτ στο 7′ πριν γίνει το 1-0 από τον Μασούρα.

Ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά και σούταρε με φάλτσο, ο Κότσαρης απομάκρυνε σε πρώτο χρόνο, αλλά ο Μασούρας βρέθηκε στη σωστή θέση και σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Οι Ερυθρόλευκοι έριξαν το τέμπο του αγώνα για το υπόλοιπο του πρώτου μέρους, ενώ δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου.

Tο πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού πέτυχε ο Τικίνιο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κούντε εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος φορ με καταπληκτικό άλμα και κεφαλιά-δυναμίτη νίκησε άπαντες στον αέρα για το 2-0 των Ερυθρολεύκων.

Το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού βρήκε ο Τικίνιο που… ξεμπούκωσε για τα καλά απέναντι στον Απόλλωνα.

Ο Βραζιλιάνος φορ στο 72ο λεπτό μετά την εκτέλεση φάουλ του Κούντε έγινε κάτοχος της μπάλας και τη διατήρησε στα πόδια του παρά την πίεση, έπιασε ένα φοβερό σουτ με την μπάλα να καταλήγει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν πολύ κακή εικόνα στο παιχνίδι, μείωσαν με γκολ-δώρο της ερυθρόλευκης άμυνας. Ο Μπα έβαλε την κόντρα στο σουτ που έκανε ο Ντομίνγκες, ο Βατσλίκ αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να διώξει μακριά, ο Ντάουντα μπήκε στην πορεία της φάσης και μείωσε σε 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Βρουσάι με την πρώτη ασίστ του Καρμπόβνικ που πέρασε ως αλλαγή και αγωνίστηκε στη θέση του Ρέαμπτσιουκ στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο Πολωνός βρήκε τον Βρουσάι που γύρισε ωραία το σώμα του και εκτέλεσε με τη μία διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 4-1

ΣΚΟΡΕΡ: 8′ Μασούρας, 47′, 72′ Τικίνιο, 87′ Βρουσάι / 79′ Ντάουντα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστομένης Κουτσιαύτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ανδρούτσος, Σισέ (76΄ Παπαδόπουλος), Μπα, Ρέαμπτσουκ (67΄ Καρμπόβνικ), Κούντε, Μπουχαλάκης (77΄ Σουρλής), Ονιεκούρου (76΄ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (67΄ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Πετράκης): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (67΄ Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Μπρούνο Άλβες, Τουτουαρίμα (67΄ Βιτλής), Κάστρο, Σλίβκα, Τσιλούλης (58΄ Παμλίδης), Ματέι (82΄ Σαχλί), Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης (57΄ Ντάουντα).