22.6 C

Ολυμπιακός – Ατρόμητος: Η αήττητη παράδοση των πρωταθλητών και το κομβικό πρώτο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τον Ατρόμητο (12/09, 20:30) στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος της Super League μπροστά στο κοινό του «Γ. Καραϊσκάκης», σε ένα ματς που έχει για οδηγό του, το παρελθόν.

Πιο συγκεκριμένα, οι Ερυθρόλευκοι δεν έχουν ηττηθεί ποτέ σε εντός έδρας πρεμιέρα εδώ και 43 χρόνια (από τότε που υφίσταται το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής) και μετρούν μόλις μία απώλεια τα τελευταία 10 χρόνια, αυτή στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή (2-1) τον Αύγουστο του 2010.

Από την άλλη οι Περιστεριώτες, που παραδοσιακά βάζουν δύσκολα στους πρωταθλητές, ηττήθηκαν στην πρεμιέρα του περσινού πρωταθλήματος από τον Βόλο, ενώ η τελευταία φορά που έφυγαν με τη νίκη από το Φάληρο σε κανονική διάρκεια πρωταθλήματος ήταν το 2017 με γκολ του Κυβρακίδη.

Τα πρώτα ημίχρονα παίζουν πάντα ξεχωριστό ρόλο στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων, καθώς σπάνια υπάρχει σκορ.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Ατρόμητο ανεξαρτήτου έδρας, καθώς τον περασμένο Ιανουάριο σκόραρε στο Περιστέρι με τον Μπρούμα στο 45’, αλλά στα επτά προηγούμενα δεν είχε προηγηθεί και στα πέντε τελευταία δεν είχε σκοράρει, σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία της διοργανώτριας αρχής.

Σέντρα στις 20:30 στο πιο ενδιαφέρον ματς της πρώτης αγωνιστικής στην Super League Interwetten.