21.2 C

Ολυμπιακός – Μπίντγκοζ 103 – 68: Με το δεξί και κατοστάρα!

Έχοντας τις Σταμολάμπρου, Αλεξανδρή και Χάμπλιν σε εξαιρετική βραδιά, ο Ολυμπιακός συνέτριψε στο ΣΕΦ την Πολωνική Μπίντγκοζ για την 1η αγωνιστική του Eurocup γυναικών.

Οι Ερυθρόλευκες είχαν εύκολο απόγευμα στο Φαληρικό Στάδιο, απέναντι σε μια ομάδα που από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε αρκετές αδυναμίες στην άμυνα. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει απόλυτα τη διαφορά του Ολυμπιακού από τη Μπιτγκότζ και ο Μάρτιν Ζίμπαρτς έχει κάθε λόγο να χαμογελάει, αφού είδε τις παίκτριές του να πετυχαίνουν κατοστάρα στην πρεμιέρα τους στην Ευρώπη.

Οι παίκτριες της ομάδας του Πειραιά ξεκίνησαν τον αγώνα παίζοντας μέσα στη ρακέτα και κατάφεραν έτσι να πάρουν πόντους και να ξεφύγουν στο σκορ από την πρώτη περίοδο (18-2). Το 20-8 του δεκαλέπτου ήταν μια διαφορά ασφαλείας, όμως το ματς είχε δρόμο ακόμα.

Οι Πολωνές προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως το σερί τους διακόπηκε στο 4-0. Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι ξανά ανεβάζοντας τη διαφορά στο +19 (31-12), όμως η Μπιντγκότζ βρήκε ξανά τα ψυχικά αποθέματα και μείωσε στους 8 πόντους, με τον Ολυμπιακό να κλείνει τελικά το ημίχρονο στο +11 (40-29).

Στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτισσες δεν άφησαν περιθώρια στις φιλοξενούμενες να αντιδράσουν. Έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και οδηγό τις Σταμολάμπρου, Αλεξανδρή και Χάμπλιν, εκτόξευσαν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο στο +27 (77-50) και έδωσαν παθητικό ρόλο στις αντιπάλους τους.

Το σκηνικό αυτό διατηρήθηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα και σβηστά στην πρώτη του νίκη με σκορ 103 – 68.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 40-29, 77-50, 103-68.