16.6 C

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 1-0: Θρύλος κόντρα σε όλους!

Με τον τουρκοφάγο Τικίνιο να δίνει τη λύση στο 90′, ο Ολυμπιακός νίκησε Φενέρ και… ΟΥΕΦΑ κλειδώνοντας την πρόκριση και με κρυφή ελπίδα για πρώτη θέση την τελευταία αγωνιστική – Πέναλτι-μαρς στον Ονιεκούρου κατάπιαν Λαόθ και VAR.

Ένα γκολ του Τικίνιο στο 89ο λεπτό επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού κόντρα στη Φενέρμπαχτσε και του εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του ομίλου του στο Europa League.

Για πέναλτι φωνάζουν οι Πειραιώτες σε μια φάση που ο ο Ονιεκούρου έχασε αρχικά την κατοχή της μπάλας αλλά πίεσε για να την ξανακερδίσει εντός της περιοχής των Τούρκων, με τον Τισεράν να πατά στο πόδι τον Νιγηριανό και τον Ισπανό διαιτητή να δείχνει «παίζετε» παρότι η παράβαση ήταν πεντακάθαρη και φάνηκε χωρίς καν να χρειάζεται ριπλέι.

Οι παίκτες του Μαρτίνς κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν μια δίκαιη νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που πάλεψε για 45 λεπτά και στη συνέχεια αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο. Τελικά ο Ολυμπιακός που στο δεύτερο μέρος ήταν απόλυτος κυρίαρχος, λυτρώθηκε στο 89′ με τον Τικίνιο.

Ο αγώνας

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες. Οι Τούρκοι έπαιξαν ήρεμα και στο πρώτο 20λεπτο είχαν καταφέρει να εξασθενίσουν τον αρχικό ενθουσιασμό των γηπεδούχων, ενώ είχαν και δύο καλές ευκαιρίες να προηγηθούν σε αυτό το διάστημα.

Οι ποδοσφαιριστές του Περέιρα πίεζαν ψηλά τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να του χαλάνε το παιχνίδι και η μπάλα να καταλήγει υπέρ τους και να γίνονται επικίνδυνοι. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν αποσυντονιστεί από το πρέσινγκ των αντιπάλων τους και παραλίγο να το πληρώσουν δύο φορές, την πρώτη στο 18ο λεπτό όταν ο Καχβετσί σούταρε στο δοκάρι του Βατσλίκ και μια ακόμη στο 20′ όταν ο Μπερίσα έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Αυτή η φάση φαίνεται ότι ήταν και το καμπανάκι για τους Ερυθρόλευκους οι οποίοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και με τον Εμβιλά να ηρεμεί το παιχνίδι τους κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους και να αγχώσουν την αντίπαλη άμυνα. Αυτό γινόταν κυρίως από την αριστερή πτέρυγα, εκεί όπου ο Ρέαμπτσιουκ και ο Ονιεκούρου ήταν πολύ δραστήριοι.

Η απάντηση των γηπεδούχων στις ευκαιρίες της τουρκικής ομάδας ήρθε αρχικά με ένα σουτ του Λαλά στο 21′. Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Οζέρ και έπειτα ανέλαβε ο Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός αρχικά έβαλε κόντρα σε ένα διώξιμο της μπάλας από τον Σόσα και ο Οζέρ χρειάστηκε να επέμβει θεαματικά για να γλιτώσει το γκολ, ενώ έξι λεπτά αργότερα μια κεφαλιά του από σέντρα του Ονιεκούρου πέρασε λίγο άουτ.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο που ήταν ισορροπημένο για τους δύο αντιπάλους. O Ολυμπιακός χρειαζόταν να ανεβάσει την έντασή του στο κέντρο και ο Μαρτίνς απέσυρε τον Μαντί Καμαρά ξεκινώντας στο β’ τον Μπουχαλάκη, ενώ τη θέση του Ονιεκούρου πήρε ο Λόπες.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν πολύ πιο δραστήριοι πλέον και αν και δεν είχαν τις σπουδαίες ευκαιρίες, ήταν αυτοί που ήλεγχαν τον αγώνα και φαίνονταν να ζητάνε με αξιώσεις το γκολ.

Ο Περέιρα απάντησε στις αλλαγές του Μαρτίνς με τον Πέλκα και τον Μέγιερ, οι οποίοι αντικατέστησαν τους Καχβετσί και Ζάγιτς στο 65′. Η Φενέρ όμως δεν κατάφερε να αλλάξει τη ροή του ματς και ο Ολυμπιακό συνέχιζε να πιέζει. Ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Μασούρα και έβαλε έξτρα πονοκέφαλο στους Τούρκους.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με τον Ελ Αραμπί στο 74′ να αστοχεί σε σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρέαμπτσιουκ βρήκε τον Λαλά με σέντρα, όμως ο Γάλλος αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα άουτ με μονοκόμματο πλασέ.

Η Φενέρχμπαχτσε όσο περνούσε η ώρα τόσο οπισθοχωρούσε, την ώρα που ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να αυξήσει την πίεση. Στο 85′ χάθηκε σπουδαία ευκαιρία όταν οι Ερυθρόλευκοι έκλεψαν τη μπάλα στο κέντρο και βγήκαν στην κόντρα τέσσερις με δύο, όμως τα σουτ των Αγκιμπού και Βαλμπουενά βρήκαν σε αμυντικούς και τελικά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Δε συνέβη ωστόσο το ίδιο και στο 89ο λεπτό, τότε που ο Ρέαμπτσιουκ έκανε από αριστερά τη σέντρα και ο Τικίνιο με πλασέ έγραψε το 1-0. Την ίδια ώρα μάλιστα η Αντβέρπ απέσπασε ισοπαλία στη Γερμανία, βάζοντας φωτιά στον όμιλο και πλέον ο Ολυμπιακός έχοντας εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση, μπορεί να κυνηγήσει ακόμα και την πρώτη!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (4-2-3-1): Βατσλίκ – Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλος (25’  Μπα), Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (46’ Μπουχαλάκης) – Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (68’ Βαλμπουενά), Ονιεκούρου (46’ Ρόνι Λόπες) – Ελ Αραμπί (81’ Τικίνιο).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (4-3-3): Μπερκέ Οζέρ – Σάμουελ, Τισεράντ, Κιμ, Νόβακ (78’ Καντίογλου) – Γιάντας, Σόσα, Ζάγιτς (65’ Μέγερ) – Καχβετσί (65’ Πέλκας), Μπερίσα, Ρόσι (78’ Σάλαϊ).