15.7 C

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 67-65: Στο κάστρο του είναι ανίκητος!

Σε ένα ματς πραγματικό θρίλερ, ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα που πέτυχε νικητήριο καλάθι στα 2" από το τέλος, «σκότωσε» τους Τούρκους και διατήρησε το αήττητο στην έδρα του φτάνοντας τις 5 νίκες στη διοργάνωση

Με ένα καλάθι του Κώστα Σλούκα 2” πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Φενερμπαχτσέ και παρέμεινε αήττητος στο ΣΕΦ, ανεβαίνοντας στο 5-2 της κατάταξης.

Ο Έλληνας γκαρντ αποθεώθηκε από τον κόσμο της ομάδας που στον αγώνα αποδείχθηκε 6ος παίκτης της, αφού αν και στην προτελευταία φάση του αγώνα έκανε λάθος και η Φενέρ πήρε την μπάλα -ευτυχώς αστοχώντας στην προσπάθειά της-, τελικά ήταν αυτός που έκρινε το ματς, αποδεικνύοντας ότι οι μεγάλοι παίκτες δεν καταλαβαίνουν από… αναποδιές!

Έτσι ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στην έδρα του, έχοντας 5 νίκες και 2 ήττες από τις Μπαρτσελόνα και ΤΣΣΚΑ εκτός και απέδειξε ότι φέτος το ΣΕΦ θα είναι εφιάλτης για κάθε αντίπαλο…

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν οι Σλούκας (14 πόντους), ενώ από 10 σημείωσαν οι Φαλ, Ντόρσεϊ και Λαρεντζάκης. Βέσελι και Γκούντουριτς ξεχώρισαν από τους Τούρκους που πλέον βρίσκονται στο 2-5 και έχουν να ανέβουν Γολγοθά. Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού θα είναι η Μονακό που θα έρθει στο ΣΕΦ την επόμενη Παρασκευή.

Ο αγώνας

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με την άμυνα να έχει τον πρώτο λόγο. Στα πρώτα πέντε λεπτά οι δύο αντίπαλοι είχαν σημειώσει συνολικά 12 πόντους, με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα με 7-5 χάρη σε καλάθια των Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και Φαλ.

Η Φενέρ είχε έρθει αποφασισμένη να παίξει δυνατή άμυνα και δυσκόλευε τους παίκτες του Μπαρτζώκα να βρίσκουν ελεύθερα σουτ και κατά συνέπεια να έχουν καλή σύνδεση με το καλάθι της. Ο Ολυμπιακός βρήκε τον Φαλ τέσσερις συνεχόμενους πόντους και προσπέρασε την Φενέρ εκ νέου (11-10), αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τρίποντο του Ντε Κολό, ενώ στη συνέχεια με ένα επί μέρους σκορ 8-4 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 5 πόντους (19-14).

Κυρίαρχος στο παρκέ ήταν ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι Ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με 4-0 ανεβάζοντας τη διαφορά στους εννιά πόντους και μέχρι το 15′ συντηρούσαν ελαφρύ προβάδισμα, όμως δύο σερί τρίποντα του Μαχμούτογλου έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να ισοφαρίσουν (27-27). Ο Ολυμπιακός απάντησε με 13-0 χάρη σε δύο τρίποντα του Σλούκα, πέντε πόντους του Λαρεντζάκη και δύο του Ζαν Σαρλ και πήρε για πρώτη φορά διαφορά άνω των 10 πόντων (40-27) φέρνοντας τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου, που τελικά έκλεισε με το σκορ 45-34 υπέρ των Πειραιωτών.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου. Η Φενέρμπαχτσε έδειχνε διάθεση να αντιδράσει και να πλησιάσει τους Πειραιώτες, όμως ο Ολυμπιακός παρασυρόμενος από το εκπληκτικό κοινό του που δε σταμάτησε ποτέ να φωνάζει, ήταν πειθαρχημένος και συντηρούσε τη διαφορά σε επίπεδα άνω των 10 πόντων. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 53-42 με τις δύο ομάδες να έχουν σημειώσει από 8 πόντους στην περίοδο, κάτι που λειτουργούσε υπέρ της ομάδας του Μπαρτζώκα.

Όμως κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των Τούρκων. Με ένα σερί 9-0 η Φενέρ επέστρεψε στο ματς μειώνοντας σε 55-51, δείχνοντας για μια ακόμα φορά φέτος στους Ερυθρόλευκους ότι σε αυτό το επίπεδο αρκούν δύο λεπτά χαλάρωσης προκειμένου να μπει μια ομάδα σε περιπέτειες. Βέσελι, Παλονάρου και Χένρι έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό που έψαχνε πλέον το δικό του ξέσπασμα ώστε να μη χαλάσει τόσο εύκολα ότι με κόπο έχτιζε επί 27 λεπτά. Τελικά οι δύο αντίπαλοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να προηγείται με δύο πόντους (55-53) και όλα έδειχναν ότι το ματς θα γίνει θρίλερ.

Ένα τρίποντο του Γκούντουριτς έδωσε προβάδισμα στους Τούρκους, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε μείνει για τρία λεπτά χωρίς πόντο. Ο Βέσελι έκανε το 55-58 και το ΣΕΦ άρχισε να αγχώνεται, αφού έβλεπε τους Ερυθρόλευκους να δυσκολεύονται να συνδεθούν με το καλάθι της ομάδας του Τζόρτζεβιτς. Ο ΜακΚίσικ με δύο βολές έσπασε το… ρόδι έπειτα από ακριβώς 3.30” αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, στη συνέχεια ο Γκούντουριτς έκανε το 57-60, πριν ο Λαρεντζάκης με 2/3 από την γραμμή μειώσει ξανά σε απόσταση βολής. Με καλάθι του Βέσελι  έγινε το 59-62, ενώ ο Σλούκας με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε ξεσηκώνοντας το ΣΕΦ και βάζοντας ξανά δυνατά τον κόσμο στην εξίσωση.

Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να σφίξει και πάλι την άμυνά του, όμως θα έπρεπε να βρει τον τρόπο να σπάσει και αυτή της Φενέρ. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το σκορ 65-62 1:39” πριν το τέλος δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων δύο φορές, με τον Γουόκαπ να αστοχεί σε ισάριθμα τρίποντα, ενώ στη συνέχεια δέχτηκε καλάθι και φάουλ από τον Γκούντουριτς και ισοφαρίστηκε. Στα 39” που απέμεναν οι δύο αντίπαλοι βάδιζαν σε τεντωμένο σχοινί. Η Φενέρ πήρε την μπάλα από λάθος του Σλούκα όμως δεν ευστόχησε στην επίθεσή της και έτσι ο Έλληνας γκαρντ στον χρόνο που απέμεινε επιτέθηκε μόνος του στην πρώην του ομάδα κι έγραψε το τελικό 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65