19.4 C

Ολυμπιακός – Φοίνικας 2-3: Σπουδαία νίκη των Συριανών στη ματσάρα του Ρέντη!

Με κορυφαίο τον Ζίγκα Στερν και όπλο το καλό μπλοκ, οι Συριανοί νίκησαν για δεύτερη φορά σε έναν μήνα τους Ερυθρόλευκους που αν και παρουσίασαν βελτιωμένη εικόνα, παρουσίασαν προβλήματα στην υποδοχή

Ζωντανός στη μάχη για τον τίτλο έμεινε ο Φοίνικας Σύρου που πανηγύρισε τεράστια νίκη σε ματς-θρίλερ στο Ρέντη (2-3) απέναντι στον Ολυμπιακό.

Οι Κυκλαδίτες νίκησαν για δεύτερη φορά σε διάστημα ενός μήνα τους Ερυθρόλευκους – μετά το Super Cup στη Ρόδο που ήταν βελτιωμένοι αλλά πλήρωσαν την έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση και βρήκαν τείχος στο φιλέ (8-12 μπλοκ).

Ο Ολυμπιακός είχε σε κακή μέρα τους Σέρβους ακραίους του – για ακόμα μια φορά φέτος – με τον Μιγιαΐλοβιτς να έχει το απογοητευτικό 8/28 στην επίθεση και τον Πέριτς 9/23 με 36% υποδοχή. Ο Παγένκ παρά την κάκιστη υποδοχή μπόρεσε να τελειώσει αρκετές φάσεις και ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους (όσους και ο Πέριτς) πίσω μόνο από τον διαγώνιο Νίκο Ζουπάνη που είχε 18.

Οι Πειρατές είδαν τον Τζούριτς να είναι ξανά πρωταγωνιστής με 7 μπλοκ (στην επιστροφή του στο Ρέντη ως αντίπαλος) και 14 πόντους, με τον εκπληκτικό Στερν να είναι πρώτος σκόρερ με 16 πόντους (έκανε ζημιά στο δεύτερο σετ) και τους Φράγκο – Μιχάλοβιτς να έχουν από 15.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός είχε ζητήματα στην υποδοχή αλλά και στην άμυνα και στο μπλοκ τακτικής όταν ο ανεβασμένος Στερν σημάδευε τη διαγώνιο. Στο πρώτο σετ, οι Συριανοί πάτησαν σε αυτά τα προβλήματα και με κορυφαίους τους Τζούριτς (στο φιλέ) και Στερν στο σέρβις, άνοιξαν τη διαφορά μετά το 13-13 τρέχοντας σερί 0-8 (!). Οι Ερυθρόλευκοι δίχως καθαρό μυαλό έχασαν το σετ με 17-25 και κοίταξαν να βελτιώσουν την εικόνα τους στο δεύτερο (0-5 τα μπλοκ).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά καλύτερα στον αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τα ηνία και με Προύσαλη και Πέριτς έκαναν το 13-10. Ο Φοίνικας επέστρεψε και ισοφάρισε (17-17) με το σετ να γίνεται θρίλερ και τον Τζουλιάνι να περνά τον Δαλακούρα για να βελτιώσει την υποδοχή στο 22-21. Η μεταφορά της μπάλας του Ιερεσουέλο έδωσε δύο σετ μπολ στον Ολυμπιακό που έχασε το πρώτο (πάιπ Στερν) αλλά αξιοποίησε το δεύτερο ως όφειλε για να κάνει το 25-23 και το 1-1 με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη.

Η εικόνα του τρίτου σετ θύμισε αρκετά αυτή του πρώτου αφού με όπλο το μπλοκ και λόγω των λαθών του Δαλακούρα, οι φιλοξενούμενοι από το 13-13 έφτασαν στο 14-17. Ο Τζουλιάνι πήρε τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός επέστρεψε παίρνοντας και προβάδισμα με τον διαγώνιο (αναγκαία) Νίκο Ζουπάνι (21-20). Το μπλοκ του Τζούριτς και οι επιθέσεις των Στερν και Μιχάλοβιτς έφεραν το 1-2 και τον σίγουρο βαθμό για τους Συριανούς που ήθελαν το κάτι παραπάνω.

Ο «κανονικός» Ολυμπιακός (αυτός που θέλει να δει εν πολλοίς ο Τζουλιάνι) εμφανίστηκε στο τέταρτο σετ, όταν και με τη σχετική χαλάρωση των Συριανών έκανε το 9-1 (άσοι Ζουπάνι και μπλοκ Πέριτς). Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι έριξε στο ματς Καπετανίδη και Τζιουμάκα, ανακάτεψε την τράπουλα και οι παίκτες του βελτίωσαν την εικόνα τους στο σετ, ωστόσο με ισορροπία στην υποδοχή και πρώτο χρόνο (που ζητούσε επιτακτικά ο προπονητής του Ολυμπιακού) από τον Παγένκ έγινε το 2-2.

Το πραγματικό θρίλερ έλαβε χώρα στο τάι μπρέικ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ (5-5), ο Ζουπάνι (που υπερέβαλε εαυτόν) έκανε το 7-5, αλλά τα ερυθρόλευκα λάθη (συνολικά 30 στο ματς έναντι 41 του Φοίνικα) επέτρεψαν στους Συριανούς να επανέλθουν. Ο άσος του Πέριτς (14-13) δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, ο Φοίνικας έχασε δύο ματς μπολ αλλά πήρε το τρίτο χάρη στο άουτ σέρβις του Παγένκ και το πέναλτι του Τζούριτς μετά την κακή υποδοχή του Δαλακούρα στο σέρβις του Μιχάλοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ONEX 2-3

ΤΑ ΣΕΤ: 2-3 (17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20)

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 10 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 12 μπλοκ, 63 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζιουλιάνι): Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Πάγενκ 15 (11/14επ., 3 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 10 (8/28επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 52%υπ., 39%αρ.), Ανδρεάδης 9 (7/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζουπάνη 18 (14/39επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23επ., 4 άσσοι, 36%υπ., 32%αρ.) / Ζήσης (λ. – 58%υπ., 38%αρ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος Ηρακλής, Δαλακούρας 2 (2/5επ.), Εφραιμίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 15π. (13/37επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 2 (1/3επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (10/15επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 38%αρ.), Στερν 16 (15/24επ., 1 άσσος, 44%υπ., 28%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. – 72%υπ., 60%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.