22.5 C

Ολυμπιακός – Μινσκ 3-2: Πρώτο βήμα πρόκρισης με 24 πόντους της Χίπε!

Με τη Σάσκια Χίπε να πραγματοποιεί σούπερ εμφάνιση και τη Μαρί Παραΐμπα να σημειώνει 20 πόντους και να κάνει αρκετή δουλειά σε υποδοχή (50%) και άμυνα, η ομάδα του Κουτίνιο ετοιμάζεται για τη ρεβάνς πρόκρισης στο Μινσκ

Το πρώτο βήμα πρόκρισης στον Γ’ προκριματικό του CEV Champions League έκανε ο Ολυμπιακός στο «Μ. Μερκούρη» του Ρέντη καθώς επιβλήθηκε με 3-2 σετ της Μινσκ και έτσι σε μια εβδομάδα στη ρεβάνς στη Λευκορωσία θα έχει την ευκαιρία με νίκη με οποιοδήποτε σκορ (ή ήττα με 3-2 σετ και νίκη στο χρυσό σετ) να δώσει έναν ακόμα γύρο για να βρεθεί στη φάση των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ζιλ Κουτίνιο δυσκολεύτηκε από τις φιλοξενούμενες που ήταν αναμενόμενο πως θα φανούν επικίνδυνες αφού διαθέτουν αρκετές παίκτριες της εθνικής Λευκορωσίας και αντέδρασαν στα κρίσιμα σημεία.

Ωστόσο, οι Ερυθρόλευκες παρότι υστέρησαν στο μπλοκ (10-17) είχαν εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση (44%) και σε καταπληκτική μέρα τις Χίπε (24 πόντοι) και Παραΐμπα (20π.) με τη Βραζιλιάνα να κάνει σπουδαία δουλειά σε υποδοχή (50%) και άμυνα.

Διψήφιες ολοκλήρωσαν το ματς η Γιώτα (15π.) και η Γενιτσαρίδη (12π.) που αγωνίστηκε ως βασική αντί της Σάλας η οποία δεν έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Για τη Μιντσάνκα ξεχώρισε με 21 πόντους η Σουπιάνκοβα και ακολούθησε με 19 η Σιακρατέβα.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Zιλ Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 15 (9/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Κόστα 20 (19/42 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-36% αρ.), Χριστοδούλου 1 (1 άσσος), Χίπε 24 (22/52 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.-25% αρ.), Κακουράτου -λ (37% υπ.- 21% αρ.)/ Σάλας 2 (2/5 επ., 29% υπ.-14% αρ.),

ΜΙΧΑΝΣΚΑ ΜΙΝΣΚ (Σαλίκοφ): Σιακρέταβα 19 (16/46 επ., 3 μπλοκ,), Βλαντίκα 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Μάρκεβιτς 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% επ.-28% αρ.), Λαπατό 4 ( 1/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λάζιουκ 21 (13/19 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Λιαμπιοντκίνα 16 (14/39 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ.-24% αρ.), Πανασένκα -λ (39% υπ.-11% αρ.), Σαλίκοβα, Φενταρίντσικ -λ,