18.1 C

Ολυμπιακός – Μονακό 86-65: Ο νόμος του ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε σε δύσκολη θέση για ένα ημίχρονο, έκανε ολική ανατροπή στα δύο τελευταία δεκάλεπτα και συνέτριψε τη Μονακό στο ΣΕΦ, κάνοντας το 6/6 στην έδρα του.

Η ομάδα του Πειραιά έδωσε δικαιώματα στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα τελευταία δύο δεκάλεπτα απέδειξε ότι φέτος το επίπεδό της είναι για σπουδαία πράγματα. Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ο Ντόρσεϊ με τους 18 πόντους που σημείωσε, αλλά και οι Σλούκας, Βεζένκοφ και Παπανικολάου που όταν ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, τα έδωσαν όλα στην άμυνα και γύρισαν το ματς με το πάθος και τα κρίσιμα καλάθια τους!

Ο Ολυμπιακός έχει κάνει έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην έδρα τους, όμως το πιο σημαντικό για την ομάδα του Πειραιά είναι το γεγονός ότι ακόμα και στις μέτριες επιθετικά βραδιές της, μπορεί να «πνίξει» τους αντιπάλους της μέσω της εκπληκτικής της άμυνας.

Ο αγώνας

Μπορεί για μια ακόμα φορά οι παίκτες του Γιώργους Μπαρτζώκα να πορώθηκαν με εντολή… αρχηγού πριν την έναρξη τους ματς, όμως Μονακό έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και του έδειξε ότι δεν βρίσκεται στην Euroleague για τη συμμετοχή, αλλά για να κλέψει την παράσταση.

Οι παίκτες του Μίτροβιτς μπήκαν αποφασισμένοι να δώσουν μάχη στο ΣΕΦ και εκμεταλλευόμενοι το νωθρό ξεκίνημα των Πειραιωτών, κατάφεραν να έχουν τρελά ποσοστά έξω από τα 6.75 (στο πεντάλεπτο είχα 4/5 τρίποντα και μάλιστα το τελευταίο το σημείωσε ο Τζέιμς από τα δέκα μέτρα!) και να προηγούνται με 14-23 3.14’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Σε αυτό το διάστημα ο Ντιαλό έκανε εκπληκτικό παιχνίδι έχοντας 8 πόντους με με 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο και μια βολή, οι παίκτες του Μπαρτζώκα ενώ από την πλευρά τους δεν είχαν το στοιχείο που τους χαρακτηρίζει φέτος και φυσικά είναι η άμυνά τους. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ σοφτ σε αυτό το διάστημα, δεν πίεζε πολύ και τελικά το πλήρωσε πηγαίνοντας στο τάιμ άουτ της πρώτης περιόδου όντας πίσω στο σκορ με διαφορά 10 πόντων (17-27).

Το επιθετικό πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν το στοιχείο που είχε βοηθήσει τους Μονεγάσκους να πάρουν τη διαφορά στο α’ δεκάλεπτο και συνεχίστηκε και στα πρώτα τέσσερα λεπτά της β’ περιόδου. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν απελπιστικά άστοχοι πίσω από τα 6.75 έχοντας μόλις 2/8 τρίποντα και αυτό γέμιζε με θάρρος τη Μονακό, η οποία όσο ο Ολυμπιακός αστοχούσε, τόσο ένιωθε άνετη συντηρώντας μια διαφορά 10 πόντων. Αυτό άλλαξε όταν οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν εντατικά στην άμυνα τους Λι και Τζέιμς και να περιορίζουν τις εμπνεύσεις των γκαρντ της Μονακό.

Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Μονακό ήταν στο +10 (24-34), όμως κάπου εκεί ξεκίνησε να λειτουργεί η άμυνα, ενώ επιθετικά οι Σλούκας, Γουόκαπ και Ζαν Σαρλ βρήκαν ρυθμό, καταφέρνοντας να ροκανίσουν τη διαφορά και να κλείσουν το ημίχρονο στο -3 (35-38).

Νευρικοί ήταν οι δύο αντίπαλοι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η Μονακό είχε απωλέσει τον ενθουσιασμό της, ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να βρει ρυθμό στην άμυνα και να κλειδώσει τους Γάλλους και κάπως έτσι οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα 5.20” πριν τη λήξη της γ’ περιόδου, με κάρφωμα του Βεζένκοφ (42-41). Οι Πειραιώτες επέστρεψαν για τα καλά στον αγώνα και παρά την αστοχία τους από το τρίποντο (4/15) έκαναν ένα ξέσπασμα και κατάφεραν να προηγηθούν με οκτώ πόντους (51-43) και να δείξουν στους αντιπάλους τους ότι στο ΣΕΦ τα πράγματα είναι δύσκολα…

Ο Ντόρσεϊ είχε βρει τον τρόπο να βάζει την μπάλα στο καλάθι και να χαρίζει στον Ολυμπιακό την αυτοπεποίθηση που του έλειπε. Ένα τρίποντο του Κουατάρα έφερε τη Μονακό στο -5. Το πρώτο τρίποντο του Βεζένκοφ στο ματς έδωσε ξανά προβάδισμα έξι πόντων στον Ολυμπιακό (54-46) και στη συνέχεια ο Ντόρσεϊ με μια βολή έφερε τον Ολυμπιακό στο +9.

Η Μονακό βρήκε απάντηση με ένα καλάθι του Ντιαλό και ένα τρίποντο του Γκρέι που συνδυάστηκε με φάουλ για το 55-52. Ο Βεζένκοφ χτύπησε και πάλι από τα 6.75 και δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν περισσότερο, ενώ μια βολή του Σλούκα διαμόρφωσε το 59-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε κάνει επί μέρους σκορ 24-14 σε αυτή την περίοδο και είχε καταφέρει να πάει τον αγώνα εκεί που ήθελε.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος απλά επιβεβαίωσε ότι ο Ολυμπιακός ακόμα και σε μια μέτρια επιθετικά ημέρα, είναι ικανός να παίρνει τις νίκες και μάλιστα με σχετική άνεση. Αρκούσαν δύο καλά δεκάλεπτα ώστε να δώσουν στη Μονακό να καταλάβει ότι το επίπεδο των Πειραιωτών είναι τέτοιο, που μέσα σε λίγα λεπτά μπορεί να συνθλίψει τον αντίπαλό του.

Τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 76 – 59, αφού ο Ντόρσεϊ είχε βρει ρυθμό για τα καλά, ενώ η άμυνα των Παπανικολάου και Βεζένκοφ είχε αφανίσει τους Μονεγάσκους. Τελικά η Μονακό παραδόθηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους οι οποίοι έφτασαν μέχρι το +23 (84-61), ενώ το ματς τέλειωσε με 86-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52,86-65