24.2 C

Ολυμπιακός – Μονακό 98-93: Πήρε το τουρνουά, κέρδισε τον Ντόρσεϊ

Ολυμπιακός και Μονακό χάρισαν ένα όμορφο παιχνίδι στο κοινό που παρακολούθησε το Bwin tournament against Covid-19, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 98-93 και να κατακτούν το τουρνουά.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν δαιμονισμένος στη β’ περίοδο και έδειξε γιατί ο Ολυμπιακός τον περίμενε μέχρι την τελευταία στιγμή, ενώ σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της ομάδας του Πειραιά έπαιξε για μια ακόμα φορά ο Σάσα Βεζένκοφ.

Θετικός και πάλι ο Ζαν Σαρλ Λιβιό, που μέρα με τη μέρα γίνεται καλύτερος και δείχνει να δικαιώνει τον Γιώργο Μπαρτζώκα για την επιμονή του να τον κρατήσει στον Πειραιά.

Θετική εντύπωση έκανε ο Ντανίλο Άντζουσιτς της Μονακό, αφού οπ Σέρβος ήταν πραγματικός «φονιάς» όποτε έπαιρνε την μπάλα, όπως και ο πάρα πολύ γρήγορος Λι, ο οποίος καθοδηγούσε μαεστρικά την ομάδα της Γαλλίας.

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο δεν ήταν συγκεντρωμένος και έκανε εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα η Μονακό να διατηρεί το προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους έξι πόντους (15-21) στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν πρόβλημα και στην άμυνα, αφού η Μονακό μπόρεσε να εκμεταλλευτεί όλα τα λάθη των αντιπάλων της και έφευγε γρήγορα στο τρανζίσιον, χτυπώντας είτε μέσα από τη ρακέτα, είτε έξω από τα 6.75. Η πρώτη περίοδος τελικά έκλεισε στους επτά πόντους, αφού αν και ο Σλούκας είχε μειώσει στους τρεις, οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους ερυθρόλευκους στο κλείσιμο του δεκαλέπτου που βρήκε το σκορ στο 18-25.

Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας αλλά και στις αλλαγές στην άμυνα, κάτι που επισήμανε και ο Μπαρτζώκας στο τελευταίο του τάιμ άουτ.

Ο Λι ήταν πραγματικός δαίμονας και έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, διατηρώντας την ομάδα της Μονακό σε θέση οδηγού στο σκορ. Ο Αμερικάνος τόσε με τα τρίποντά του όσο και με τις ασίστ του ήταν ο ηγέτης των Γάλλων, την ώρα που η ελληνική ομάδα έβλεπε τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να παίρνει τους συμπαίκτες του από το χεράκι να να δείχνει γιατί οι Πειραιώτες επέμεναν τόσο πολύ στην απόκτησή του.

Ο Ντόρσεϊ έδειξε όλα τα στοιχεία που κάνουν ένα παίκτη – ηγέτη, σηκωνόταν σε κάθε ευκαιρία και με τους 15 πόντους που σημείωσε στο δεκάλεπτο (μπήκε στο ματς λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της α’ περιόδου), ήταν αυτός που έκανε τη δαφορά στην επίθεση και δεν άφησε την Μονακό να ξεφύγει στο σκορ.

Το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού μετά το 1ο λεπτό, ήρθε 45” πριν το τέλος. Ένα καλάθι και φάουλ του Λιβιό έκανε το 52-49, ενώ το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 55-51.

Η τρίτη περίοδος δεν είχε για τους ερυθρόλευκους την ίδια ένταση. Ο Ντόρσεϊ έκατσε ξανά στον πάγκο και η επίθεση της ομάδας του Μπαρτζώκα έριξε ταχύτητα. Από την πλευρά της η Μονακό συνέχιζε να δείχνει καλά στοιχεία και να βάζει δύσκολα στους ερυθρόλευκους, που δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Το γρήγορο 5-0 με το ξεκίνημα του δεκαλέπτου της έδωσε ξανά αυτοπεποίθηση και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να πάρουν ανάσα και να χαλαρώσουν. Οι δύο ομάδες πήγαν στη διακοπή τοπυ δεκαλέπτου με τη Μονακό να έχει ανακτήσει το προβάδισμα (72-75) και όλα έδειχναν ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, όπως και τελικά έγινε.

Η γαλλική ομάδα έδειξε στον Ολυμπιακό ότι στο επίπεδο της Ευρωλίγκας τα πράγματα θα είναι και φέτος σκληρά, αφού ήταν το πρώτο δυνατό τεστ των ερυθρόλευκων φέτος, με το πρόσημο να είναι θετικό.

Και αυτό επειδή στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδειξε ωριμότητα, είχε καθαρό μυαλό και κατάφερε να φτάσει στη νίκη παίζοντας όμορφο και έξυπνο μπάσκετ. Ο Βεζένκοφ έκανε μια ακόμα χορταστική εμφάνιση, ενώ με τη διαφορά να είναι συνεχώς στους δύο με τρεις πόντους και τους αντιπάλους να παίζουν παθιασμένα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα κατάφεραν να βρουν απαντήσεις στον Άντζουτσιτς που πυροβολούσε καθ’ όλη τη διάρκεια τους ματς αδιακρίτως. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η συμβολή του Ζαν Σαρλ στο «5», αφού οι Φαλ και Μάρτιν είχαν μείνει εκτός για αρκετή ώρα λόγω των φάουλ που είχαν φορτωθεί, αλλά και η εκτελεστική δεινότητα του Ντόρσεϊ, που με ένα τρίποντο είχε δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 55-51, 72-75, 98-93.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2), Ντόρσεϊ 20 (3), Λούντζης, Λαρεντζάκης 3, Φαλ 3, Σλούκας 10, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 24 (3), Ζαν Σαρλ 19, ΜακΚίσικ.
Μονακό (Μίτροβιτς): Λι 13 (3), Αντζουσιτς 20 (4), Ντεμαίς 3 (1), Τράορε 2, Ντιαλό 3, Ουαταρά, Χολ 10, Μότουμ 16 (1), Μοτεγιούνας 18 (2), Μπουτσιέλ 8 (1).