13.2 C

Ολυμπιακός – Ναντέζντα 84-81: Σπουδαία ερυθρόλευκη νίκη και ιδανικό φινάλε στον όμιλο!

Με μια πολύ μεγάλη νίκη και ρεκόρ 5-1 (!) ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων του EuroCup o Ολυμπιακός καθώς επιβλήθηκε στο ΣΕΦ με 84-81 της πολύ ισχυρής Ναντέζντα! Οι Ερυθρόλευκες μετά τον θρίαμβο κόντρα στον Παναθηναϊκό λύγισαν και τις Ρωσίδες που έχουν κατά πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ.

Λιγότερα λάθη (10-18), εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο και πλουραλισμός (ξανά) στην επίθεση με πέντε παίκτριες διψήφιες συνέθεσαν ένα ιδανικό σκηνικό για να έρθει το ροζ φύλλο αγώνα στην πλευρά του Μάρτινς Ζίμπαρτς.

Αν και οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και έβαλαν 31 (!) πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και έφτασε σε θρίαμβο στο τέλος ενώ την Παρασκευή (2/12) θα μάθει την αντίπαλο του στην επόμενη φάση.

Η Βίτολα με 21 πόντους ήταν η κορυφαία (9 ριμπάουντ) ενώ διψήφιες ήταν η Νικολοπούλου με 15, η Χάμπλιν με 14, η Σταμολάμπρου με 13 και η Τόλφρι με 12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6 (2/6 δίποντα, 2/2 βολές), Τόλφρι 12 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σταμολάμπρου 13 (4/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νικολοπούλου 15 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βίτολα 21 (5/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σταμάτη, Αλεξανδρή 2, Φουράκη 1, Δίελα, Χάμπλιν 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΝΑΝΤΕΖΝΤΑ (Μουνιόθ): Ελονού 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Λίνσκενς 4, Κομάροβα 3 (1/8 σουτ), Τοκτάς 2, Γκάτλινγκ 18 (7/14 δίποντα, 4/6 βολές, 14 ριμπάουντ), Ζέντικ 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χίντεμαν 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νάμοκ 7 (1), Μεντβέντεβα 9 (3)