17.9 C

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-81: Αυτοχειρία και ήττα-σοκ από τον ασταμάτητο Νέντοβιτς

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναϊκό στην επιστροφή του στα ντέρμπι της Basket League, αφού είχε την ατυχία να πέσει πάνω σε έναν αφηνιασμένο Νεμάνια Νέντοβιτς που με τους 24 πόντους που σημείωσε ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα.

Οι Πειραιώτες δεν ήταν η ομάδα που φέτος έχει κάνει τον κόσμο της να παραμιλά στο ΣΕΦ, είχαν πολλά κενά διαστήματα στο παιχνίδι τους, ενώ στα κρίσιμα σημεία του αγώνα μπλόκαραν τόσο στην άμυνά τους, όσο και στην επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πετύχουν μια νίκη που ίσως και να σώσει την χρονιά τους…

Στο φλεγόμενο από τις εκδηλώσεις των οπαδών ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και θέλησε να στείλει μήνυμα στον Παναθηναϊκό για το ποιος είναι το αφεντικό από το πρώτο κιόλας λεπτό.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν τη γνωστή τους άμυνα που σπάει κόκκαλα και περιόρισαν τους Πράσινους οι οποίοι στα πρώτα τέσσερα λεπτά είχαν σκοράρει μόλις 3 πόντους, έναντι δέκα των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν έκανε ένα επιθετικό ξέσπασμα με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να διευρύνει τη διαφορά του. Αντίθετα, οι Πράσινοι μετά το αρχικό σοκ έριξαν τον ρυθμό και εκμεταλλευόμενοι τη νευρικότητα των γηπεδούχων ψαλίδισαν τη διαφορά στους 2 πόντους (12-10) δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου.

Δύο βολές του Βεζένκοφ έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στους Πειραιώτες, όμως ο Παπαγιάννης με κάρφωμα έκανε αμέσως το 14-12 και έπειτα ο Νέντοβιτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά στον αγώνα (14-15).

Η τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου ανήκε στον Ολυμπιακό, όμως η κακή επαναφορά του Σλούκα επέτρεψε στον Νέντοβιτς να κλέψει, χωρίς ωστόσο η Ερυθρόλευκη άμυνα να το πληρώσει αφού ο Πέρι αστόχησε στην επίθεση. Σε αυτό το διάστημα ο Βεζένκοφ είχε σημειώσει τους 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του Πειραιά, τραβώντας μόνο του το κουπί στην επίθεση.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην μετά τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι Πειραιώτες έσφιξαν ξανά την άμυνά τους, περιόρισαν τις εμπνεύσεις του Μέικον και κλείδωσαν τον Νέντοβιτς και ο Παναθηναϊκός φάνηκε να μπλοκάρει. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με έξι πόντους στο πεντάλεπτο (27-21) πριν ο Παπαγιάννης με κάρφωμα και ο Κασελάκης με ένα ποστάρισμα στον Λαρεντζάκη ρίξουν στο καλάθι τη διαφορά (27-25). Οι Πράσινοι συνέχισαν να δείχνουν χαρακτήρα και να κατάφεραν να προηγηθούν εκ νέου λίγο αργότερα με κάρφωμα του Παπαγιάννη (29-31), όμως ο Ολυμπιακός έφερε ξανά το σκορ στα ίσια με δύο βολές του Σλούκα.

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Παπαπέτρου έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά με +5 για πρώτη φορά στον αγώνα. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού μάλιστα μετά το τρίποντο που πέτυχε γύρισε προς την κερκίδα και ξεσήκωσε τους φίλους του Ολυμπιακού. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Πράσινους να προηγούνται 36-33 και τον Ολυμπιακό να ψάχνεται, αφού δεν είχε καταφέρει να περιορίσει τους παίκτες του Πρίφτη.

Με ένα έμμεσο τρίποντο του Μέικον ξεκίνησε η γ’ περίοδος. Το 33-39 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που είχε πάρει ο Παναθηναϊκός στο ματς και ο Ολυμπιακός πλέον έψαχνε αντίδραση. Ένα τρίποντο του Ντόρσει και ένα καλάθι του Βεζένκφο έριξαν τη διαφορά στον πόντο, όμνως ο Παπαγιάννης βρήκε ξανά τον τρόπο να σκοράρει για το 38-41. Ο Παπανικολάου με τρίποντο ισοφάρισε και έβαλε φωτιά στο ΣΕΦ, ενώ ο Φαλ με κάρφωμα έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (43-41).

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ξύπνησε για τα καλά. Με επί μέρους σκορ 16-4 οι Ερυθρόλευκοι έβαλαν τους Πράσινους στα σχοινιά και τους κοπανούσαν ανελέητα. Το 59-45 ήρθε σχετικά εύκολα, με τον Ολυμπιακό να κάνει τα βασικά σε άμυνα και επίθεση και να μπλοκάρει εντελώς τον Παναθηναϊκό που έδειχνε ανήμπορος πλέον να αντιδράσει.

Φαλ, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ ήταν οι κύριοι υπαίτιοι για το ξέσπασμα των Ερυθρόλευκων που μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο ήταν μπροστά με 11 πόντους (59-48) και έδειχναν καλύτερο πρόσωπο από αυτό του Α’ ημιχρόνου.
Ο Ολυμπιακός είχε ανεβάσει πλέον ταχύτητα και αυτή δεν έπεφτε με τίποτα. Ο φαλ κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια, οι Σλούκας, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ συνιστούσαν μόνιμες απειλές για τους αντιπάλους τους και η πλάστιγγα είχε αρχίσει να γέρνει για τα καλά προς την ομάδα του Πειραιά που συντηρούσε τη διαφορά που είχε πάρει στην τρίτη περίοδο.
Ο Παναθηναϊκός έκανε την προσπάθειά του να επιστρέψει στο παιχνίδι και τρέχοντας ένα σερί 6-0 κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 3 (67-64), όμως ο Βζένκοφ με δύο βολές φρέναρε το σερί των φιλοξενούμενων.
Ο Παναθηναϊκός αναθάρρησε με ένα έμμεσο τρίποντο του Νέντοβιτς (69-67), ενώ στη συνέχεια ο Βεζένκοφ αστόχησε σε βολές και ο Νέντοβιτς έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους με σουτ από τα 6.75 (69-70). Το ματς είχε γίνει θρίλερ για τα καλά, αφού η απώλεια της συγκέντρωσης του Ολυμπιακού στην άμυνα σε συνδυασμό με την ευστοχία του Νέντοβιτς είχαν δώσει το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν στη νίκη.
Ο Κασελάκης με νέο τρίποντο έκανε το 70-73, ο Σλούκας μείωσε στον πόντο από την γραμμή των βολών, όμως και πάλι ο Νέντοβιτς αυτή τη φορά με σουτ από τα 8 μέτρα έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 4 (72-76). Το επιθετικό κρεσέντο του Νέντοβιτς συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα οι Πράσινοι να βρουν στο πρόσωπό του τον άνθρωπο που τους έδωσε φέτος έναν λόγο να χαμογελάσουν και οι Ερυθρόλευκοι να γνωρίσουν την πρώτη τους φετινή ήττα στο ΣΕΦ, σε Ελλάδα και Ευρώπη, αφού δεν κατάφερε να περιορίσει τον γκαρντ των Πράσινων, αφήνοντάς τον να σημειώσει τους 16 από τους 24 πόντους του, στο τελευταίο δεκάλεπτο…
Τα δεκάλεπτα 14-15, 36-39, 59-48, 76-81