15.7 C

Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης 74-68: Στον Θρύλο υποκλίνονται ακόμη και οι βασίλισσες!

Αντάξιο των ονομάτων των δύο αντιπάλων ήταν το παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Ρεάλ Μαδρίτης, που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Πειραιά με σκορ 74-68.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα με όπλο τους την εξαιρετική τους άμυνα και κινητήριο μοχλό στην επίθεση τον Ντόρσεϊ όταν η μπάλα έκαιγε, πήραν σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης για την 2η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός αν και για τρεις περιόδους έβλεπε την Ρεάλ να του βάζει δύσκολα και να εναλλάσσεται στη θέση του οδηγού, στο τελευταίο δεκάλεπτο κυριάρχησε, με τον Ντόρσεϊ να… δαιμονίζεται και να κάνει ότι θέλει απέναντι στους αντιπάλους του!

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, μια πεντάδα που συνηθίζει να βάζει στις αρχές κάθε ματς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με καλάθι του Ταβάρες, όμως ο Ντόρσεϊ απάντησε αμέσως. Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά πέντε πόντων δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (13-8), όμως η Ρεάλ με καλάθι του Γιουλ μείωσε στους 2 και η περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά (13-10). Το δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από την αστοχία των δύο ομάδων από το τρίποντο (οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 0/8 και η Ρεάλ 0/6).

Με την έναρξη της β’ περιόδου ο Γιουλ ισοφάρισε και ο Μάρτιν έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους, ενώ ο Πρίντεζης με ένα από τα γνωστά του… πεταχτάρια έκανε το 17-13 και ο Σλούκας έστειλε τη διαφορά στο +6 (19-13). Ο Λάσο πήρε αμέσως τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό του Ολυμπιακού και το κατάφερε αφού μετά την επανέναρξη η Ρεάλ έτρεξε ένα 4-0 με τους Γιουλ και Αμπάλδε, όμως ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη έδωσε ξανά προβάδισμα πέντε πόντων στους γηπεδούχους.

Ο αγώνας είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Η Ρεάλ Μαδρίτης έβλεπε τους Γκος και Ταβάρες να κάνουν εξαιρετικό ματς και τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι με έναν πόντο (35-36).

Πιο ψύχραιμη ήταν η Ρεάλ με την έναρξη του γ’ δεκαλέπτου. Οι Μαδριλένοι μάλιστα κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους στο +4 (37-41) όμως δύο τρίποντα του Παπανικολάου έφεραν το σκορ σε ισοπαλία (43-43). Ο Γιαμπουσελέ απάντησε από τα 6.75 για το 43-46 και ο Χάνκα στην επόμενη επίθεση αύξησε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους στο +5 (43-48).

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να ββελτιώσει την άμυνά του προκειμένου να μην αφήσει την Ρεάλ να πάρει κι άλλο… αέρα. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σάσα Βεζένκοφ η διαφορά έπεσε στον πόντο, ενώ ο Σλούκας έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του Πειραιά. Ο αγώνας πλέον είχε πάρει άγρια ομορφιά με τους δύο αντιπάλους να εναλάσσονται στο θέση του οδηγού και να χαρίζουν ένα ματς για γερά νεύρα σε όποιον τον παρακολουθούσε. Ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ έδωσε αέρα δύο πόντων στον Ολυμπιακό (54-52), σκορ με το οποίο έληξε η περίοδος.

Η άμυνα είχε την τιμητική της και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να εξουδετερώσει τα επιθετικά ατού των φιλοξενούμενων και με δύο τρίποντα του Γιανούλη Λαρεντζάκη οι Πειραιώτες βρέθηκαν μπροστά με 6 πόντους (62-56). Το ΣΕΦ πήρε φωτιά, η Ρεάλ πάγωσε και ήταν η σειρά του Μάρτινς να αυξήσει ακόμα περισσότερο το προβάδισμα των Ερυθρόλευκων. Ο Αμερικάνος με γκολ φάουλ έστειλε τον Ολυμπιακό στο +9(65-56)  και ο Λάσο αναζητούσε πλέον τρόπο να ανακόψει τον επιθετικό οίστρο των γηπεδούχων και τον ενθουσιασμό του ΣΕΦ.

Ο Ντόρσεϊ μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων στους Πειραιώτες πέντε λεπτά πριν το τέλος κι όλα έδειχναν ότι το νερό έχει μπει στο αυλάκι για την ομάδα του Μπαρτζώκα, που στο τελευταίο δεκάλεπτο κυριαρχούσε απόλυτα στο παρκέ.

Η Ρεάλ με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσε σε 71-65, ενώ ο Γουόκαπ αστόχησε στη συνέχεια σε βολές και ο Ερτέλ από τα 6.75 έκανε το 71-68, όμως ο Βεζένκοφ με καλάθι έβαλε και πάλι τις καρδιές των φίλων του Ολυμπιακού στη θέση τους σημειώνοντας το 73-68 και ο Σλούκας με μια βολή απλά επικύρωσε τη νίκη του Ολυμπιακού με το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68