14.2 C

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 83-68: Επέστρεψε στις νίκες ξορκίζοντας τον δαίμονά του!

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και καθάρισε τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ αφήνοντας πίσω του τους «εφιάλτες» που του δημιουργούσαν οι Λιθουανοί τα προηγούμενα χρόνια - Λαρεντζάκης και Βεζένκοφ οι κορυφαίοι του Θρύλου

Πριν τον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ οι Λιθουανοί κατείχαν τον τίτλο του εφιάλτη των Πειραιωτών, αφού στις τελευταίες 12 μεταξύ τους αναμετρήσεις, είχαν νικήσει τους 10.

Όμως ο Ολυμπιακός φέτος δεν καταλαβαίνει από τέτοια και φρόντισε να το δείξει στους παίκτες του Ζντοβτς τους οποίους νίκησε με σκορ 83-68, παίρνοντας την τρίτη του φετινή νίκη σε τέσσερις αγώνες της Euroleague.

Μπορεί ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο να ζορίστηκε, όμως στις δύο τελευταίες περιόδους κυριάρχησε απόλυτα και ξόρκισε τους δαίμονές του, παίζοντας κατά διαστήματα και όμορφο μπάσκετ. Οι Ερυθρόλευκοι έτσι έκλεισαν την διαβολοβδομάδα τους με νίκη και πλέον ταξιδεύουν την επόμενη εβδομάδα στη Μόσχα προκειμένου να δείξουν τα δόντια τους και στην ΤΣΣΚΑ.

Λαρεντζάκης και Βεζένκοφ ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας του Πειραιά, ενώ για την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Μουντιέ.

Ο αγώνας

Μουδιασμένος εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Λιθουανούς να βρεθούν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους (6-12) 3.58” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η Ζαλγκίρις ήταν σκληρή στην άμυνά της και πίεζε όλα τα σουτ του Ολυμπιακού, ενώ παράλληλα στην επίθεση έβρισκε λύσεις τόσο μέσα στη ρακέτα, όσο και έξω από τα 6.75. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με δύο τρίποντα των Παπανικολάου και Ντόρσεϊ, αφού οι παίκτες του Ζντοβτς πίεζαν πολύ και δεν άφηναν την μπάλα να περάσει στον Φαλ.

Η εικόνα του Ολυμπιακού επιθετικά ήταν αποκαρδιωτική αφού οι Λιθουανοί είχαν βρει τον τρόπο να σταματήσουν τον γνώριμό τους Τόμας Γουόκαπ και ο Ολυμπιακός μπλόκαρε γενικά, κάτι που έδινε αυτοπεποίθηση στους φιλοξενούμενους. Ένα τρίποντο του Μιλάνκις πήγε τη διαφορά στους 9 , ο Φαλ μείωσε με καλάθι του σε 8-15, όμως ο Μιλάνκις έδωσε ξανά από το τρίποντο για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στην ομάδα του (8-18). Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν ενέργεια στο παρκέ και ο Μπαρζτώκας πέρασε τον ΜακΚίσικ, όμως στην πρώτη άμυνα έκανε φάουλ σε τρίποντο του Καλνιέτις, με τον Λιθουανό να ευστοχεί σε όλες για το 8-21.

Ένα σουτ δύο πόντων του Σλούκα έδειξε ότι η ομάδα είχε σφυγμό, το ΣΕΦ ξεσηκώθηκε και μπήκε στην εξίσωση και ο Ολυμπιακός βρήκε δύο ακόμα πόντους από τον ΜακΚίσικ και έριξε τη διαφορά στους 9 (12-21), όμως ένα buzzer beater του Καβάνο έστειλε τους δύο αντιπάλους στον πάγκο για το δεκάλεπτο, με διαφορά 11 πόντων των Λιθουανών (12-23).

Με τρίποντο του Κάβανο ξεκίνησε το β’ δεκάλεπτο, όμως ο Σλούκας απάντησε άμεσα για το 15-25. Οι Λιθουανοί είχαν βρει ρυθμό στις επιθέσεις του και το στοίχημα του Ολυμπιακού ήταν πλέον να βρει αυτός το καλό του πρόσωπο στην άμυνα. Όμως ο Εμανουέλ Μουντιέι ήταν σε εκπληκτική βραδιά και όταν δεν σκόραρε, μοίραζε ασίστ, συνεχίζοντας να ζορίζει την Ερυθρόλευκη άμυνα. Η Ζαλγκίρις έφτασε σε διαφορά 14 πόντων (17-31), όμως οι ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης σκόραραν από τα 6.75 και κράτησαν τον Ολυμπιακό σε επαφή με το σκορ (23-31) 5.52” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Μιλάνκις απάντησε από τα 6.75, όμως ο Λαρεντζάκης ήταν καυτός και με τρεις δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός έριξε ξανά στους 8 τη διαφορά (26-34) σε ένα ματς που πλέον είχε πάρει φωτιά. Ο Σλούκας σκόραρε για το 28-34, όμως στη συνέχεια έστειλε τον Καλνιέτις σε τρεις βολές και ευστόχησε σε όλες, πριν ο Πρίντεζης και ο Μακίσικ κάνουν το 32-39. Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να μαζέψει τη διαφορά και να κόψει τον αέρα των Λιθουανών, που έδειχναν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα ώστε να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το ΣΕΦ. Όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα πλέον είχαν αποκτήσει ψυχολογία και είχαν τη βοήθεια του ΣΕΦ. Ένα λέι απ του Σλούκα έφερε τους Πειραιώτες σε απόσταση 5 πόντων 50.3” πριν το τέλος του ημιχρόνου (34-39), ενώ ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το 36-39 του ημιχρόνου.

Άλλος Ολυμπιακός στην επανάληψη

Χρειάστηκε να περάσουν δύο ολόκληρα λεπτά για να βρουν σκορ οι δύο ομάδες στο γ’ δεκάλεπτο. Τελικά ο Γουόκαπ ισοφάρισε από τα 6.75 έπειτα από πολλή ώρα για τους γηπεδούχους που έψαχναν ένα ξέσπασμα για να βάλουν από κάτω την Ζαλγκίρις. Ακολούθησαν δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ του Σάσα Βεζένκοφ από τα 6.75 και ο Ολυμπιακός είχε περάσει πλέον μπροστά στο σκορ (45-43) δείχνοντας σημάδια βελτίωσης στην άμυνα.

Οι Λιθουανοί ισοφάρισαν με τον Νέμπο, όμως ο Βεζένκοφ με βολές έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού. Ο αγώνας πλέον είχε πάρει μια άλλη μορφή με πολλές δυνατές μονομαχίες και επαφές. Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, πριν ο Ντόρσει με τρίποντο και ο Σάσα με κάρφωμα κάνουν το 52-45 και δώσουν αέρα επτά πόντων στους γηπεδούχους για πρώτη φορά, ενώ ένα ακόμα τρίποντο του Παπανικολάου και μια βολή του Γουόκαπ ανέβασαν το σκορ στο 56-47. Ο Ολυμπιακός πλέον είχε ανακτήσει την ψυχολογία του κι έβγαζε ενέργεια στο παρκέ, βάζοντας δύσκολα στην Ζαλγκίρις. Η κυριαρχία του στο παρκέ ήταν ολοκληρωτική και ανάγκασε τους Λιθουανούς να κυνηγούν στο σκορ και να αγχώνονται, ενώ η ενέργεια που έβγαζαν οι παίκτες στο παρκέ είχε περάσει και στις κερκίδες και ο κόσμος έκανε τη δουλειά ακόμα πιο εύκολη με τη φωνή του. Οι δύο ομάδες έκλεισαν το δεκάλεπτο με τους Ερυθρόλευκους να προηγούνται με 63-49 και πλέον το μόνο που τους απέμενε ήταν να διαχειριστούν τον αγώνα ώστε να πάρουν την τρίτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Ένα έμμεσο τρίποντο του Μουντιέ έριξε τη διαφορά στους 11 με το ξεκίνημα της περιόδου, όμως οι Πειραιώτες απάντησαν με τους Παπανικολάου και Φαλ και Λαρεντζάκη εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +17 (73-56). Η διαφορά τελικά έφτασε μέχρι το +20 (80-60) με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο τελικό δίχως να κοπιάσει περισσότερο, αφού στο τελευταίο πεντάλεπτο οι παίκτες του Ζντοβτς έδειχναν να αποδέχονται την ήττα τους, απέναντι σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 36-39, 63-49, 83-68.