18.9 C

Ολυμπιακός – Ζοκ 0-3: Οδυνηρός αποκλεισμός, το μυαλό στο CEV Cup

Απογοητευτική εμφάνιση από τις παίκτριες του Κουτίνιο, κόντρα σε μια ομάδα δίχως ξένες που θεωρητικά ήταν στα μέτρα τους - Ο Ολυμπιακός είπε «αντίο» στο Champions League και πλέον συνεχίζει στους «16» του CEV Cup με αντίπαλο την Πόρτο

Προσπάθησε αλλά μάταια. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ζοκ στο «Μ. Μερκούρη» του Ρέντη (0-3) στον επαναληπτικό του Γ’ προκριματικού του CEV Champions League και σε συνδυασμό με την ήττα από το πρώτο ματς στο Βελιγράδι έχασε την ιστορική ευκαιρία να βρεθεί στους ομίλους της κορυφαίας διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ζιλ Κουτίνιο θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι στους «16» του CEV Cup εκεί όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλά ματς την Πόρτο. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στην Πορτογαλία στις 16 Νοεμβρίου.

Παρά το χαμένο πρώτο σετ με 19-25, εκεί όπου η Ζοκ ήταν εμφανώς ανώτερη, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 20-16. Ωστόσο, οι πρωταθλήτριες Σερβίας (μια ομάδα αρκετά νεανική και χωρίς ξένες) επέστρεψαν και κατάφεραν με ένα επιμέρους 3-9 να κάνουν το 0-2 και να ρίξουν την ψυχολογία των Ερυθρόλευκων.

Η Στέλλα Χριστοδούλου παρά την πολύ καλή υποδοχή (64% – έναντι 49% των φιλοξενούμενων) και άμυνα που είχε η ομάδα της, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και οι πάσες δεν βοήθησαν τις συμπαίκτριες της να τελειώσουν τις φάσεις. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία – αφού έσβησε ματς πόιντ – να ξαναμπει στο ματς αλλά με άσο τελικά γνώρισε την ήττα (0-3).

Με 16 πόντους πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Χίπε (38% στην επίθεση) ενώ 12 είχε η Κόστα με 67% υποδοχή και 10 η Γιώτα.

Οι Σέρβες που ήταν καλύτερες στο μπλοκ με διψήφιο αριθμό (18-9) είχαν κορυφαία τη Ράνκοβιτς με 19 και ακολούθως την Κέτσμαν με 14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΖΟΚ 0-3

ΤΑ ΣΕΤ: 0-3 (19-25, 23-25, 31-33)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλου, ενώ οι πόντοι της Ζοκ προήλθαν από 3 άσους, 45 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνιο): Γιώτα 10 (6/8 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (4/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 6 (6/19 επ., 60% υπ. – 10% άριστες), Κόστα 12 (8/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 44% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 16 (16/42 επ.) / Κακουράτου (λ, 73% υπ. – 55% άριστες), Τοτσίδου (λ, 43% υπ. – 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Κελεσίδη.

ΖΟΚ (Μαριάνα Μπόρισιτς): Πάβλοβιτς 11 (10/28 επ., 1 μπλοκ), Γκλίγκοριτς 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Βουτσίσεβιτς, Βεσελίνοβιτς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράνκοβιτς 19 (14/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 29% άριστες), Κέτσμαν 14 (10/24 επ., 4 μπλοκ, 39% υπ. – 29% άριστες), Μεντιτς 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ) / Ντούρντεβιτς (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Βρέτσελ.