22.5 C

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ιστορική νίκη για Ολλανδία με 10-3 επί της Ζάμπια

Ιαπωνία και Καναδάς αναδείχθηκαν ισόπαλοι σε 1-1, η Αυστραλία επικράτησε με 2-1 της Νέας Ζηλανδίας και η Ολλανδία στο πρώτο της παιχνίδι στους Ολυμπιακούς Αγώνες έγραψε ιστορία ισοπεδώνοντας τη Ζάμπια με 10-3.

Η πρώτη ισοπαλία στο Ολυμπιακό τουρνουά γυναικείου ποδοσφαίρου σημειώθηκε στο Σαπόρο, όπου Ιαπωνία και Καναδάς έμειναν στο 1-1, στο πλαίσιο του 5ου ομίλου.

Οι οικοδέσποινες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ της Σινκλέρ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά κατάφεραν να διασώσουν το βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε τέρμα της Ιουαμπούτσι στο 84΄.

Η Ολλανδία συνδύασε την πρώτη της συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες με μία εκκωφαντική νίκη. Η γυναικεία ομάδα των «οράνιε» διέσυρε με 10-3 τη Ζάμπια, με μεγάλη πρωταγωνίστρια τη Μιέντεμα, η οποία βρήκε δίχτυα τέσσερις φορές.

Μέσα σε έξι λεπτά η Ζάμπια βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο να κυνηγάει το 0-3. Μόλις στο 9′ η Μιέντεμα άνοιξε το σκορ, η Μέρτενς στο 14′ διπλασίασε τα τέρματα για να έρθει ξανά ένα λεπτό αργότερα η Μιέντεμα και να κάνει το 0-3.

Στο 19′ η Ζάμπια μείωσε με την Μπάντα, αλλά η συνήθης ύποπτος ξαναχτύπησε στο 30′, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Εν συνεχεία χάρη στα γκολ των Μέρτενς στο 38′ και της Φαν ντε Σάντεν στο 45′ η Ολλανδία πήρε ένα μεγάλο προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 1-6.

Η Μιέντεμα όμως, ήθελε να ισοπεδώσει τη Ζάμπια, βρίσκοντας για τέταρτη φορά δίχτυα στο 59′, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η Ρόορντ έκανε το 1-8. Η Μπέρενσταϊν συνέχισε στο 79′ τον θρίαμβο της Ολλανδίας, ενώ τη χαριστική βολή έδωσε το επόμενο λεπτό η Πέλοβα, κάνοντας το 1-10.

Η Μπάντα είναι η μοναδική σκόρερ για τη Ζάμπια και η οποία διαμόρφωσε το τελικό 3-10, πετυχαίνοντας χατ-τρικ, με τα γκολ στο 82′ και 83′.

H Αυστραλία πανηγύρισε τους τρεις πρώτους πόντους της χάρη στην Κερ, επικρατώντας με 2-1 της Νέας Ζηλανδίας.

Η Ταμίκα Μπατ ήταν εκείνη που έδωσε το προβάδισμα στην Αυστραλία στο 20, με τη Σαμάνθα Κερ στο 33′ να κάνει το 2-0. Το γκολ της παρηγοριάς για τη Νέα Ζηλανδία πέτυχε η Γκαμπριέλε Ρενί στο 90+1′, δύο λεπτά μετά την είσοδό της στον αγωνιστικό χώρο.