20.9 C

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 2-0: Έχει βαρεθεί να τη νικάει!

Ο Μπρούμα ήρθε από τον πάγκο και με δύο γκολ οδήγησε τον Πρωταθλητή Ελλάδας, Ολυμπιακό, σε μία ακόμα νίκη επί της ΑΕΚ!

Ο Ολυμπιακός νίκησε (για μία ακόμα φορά) την ΑΕΚ με 2-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 6η αγωνιστική των Play Off της Super League! Αυτή είναι η 26η νίκη των Πρωταθλητών Ελλάδας στη σεζόν, σε επίπεδο ελληνικού Πρωταθλήματος (26-4-2), αλλά και η τρίτη νίκη επί της Ένωσης σε σύνολο τεσσάρων αγώνων (3-1-0) για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο με σκορ (σε αυτούς τους τρεις αγώνες) 10-1 και συνολικά τέρματα 11-1! Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο Καραϊσκάκης, έχοντας 16 νίκες σε 17 αγώνες Πρωταθλήματος (16-1-0) και 42-4 γκολ!

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν ένα πολύ καλό πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά στη συνέχεια έχασαν τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή, καθώς ο Μπουχαλάκης ήταν ο μοναδικός κλασικός κεντρικός μέσος της ομάδας και πιέστηκε. Ο Πέδρο Μαρτίνς παρενέβη, έκανε τρεις αλλαγές (Εμβιλά, Μπρούμα, Ελ Αραμπί) με την έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός έγινε ξανά απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης, περιορίζοντας την ΑΕΚ (που είχε αναθαρρήσει από το 20′ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου) σε παθητικό ρόλο σε όλο το δεύτερο μέρος. Οι Ελ Αραμπί και Μπρούμα χρειάστηκαν μόλις 5 λεπτά για να συνεργαστούν επιτυχημένα και ο Πορτογάλος εξτρέμ εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης.

Στο 50′ και μετά την έξοχη κάθετη πάσα του Μασούρα, ο Ελ Αραμπί έδωσε την 4η ασίστ του στην τρέχουσα σεζόν (όλες στο Πρωτάθλημα), καθώς ο Μπρούμα με δεξί πλασέ έκανε το 1-0 εντός μεγάλης περιοχής, ενώ στο 90+2′ ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός εξέθεσε τον Νεντελτσιάρου, κερδίζοντάς τον κατά κράτος στη μεταξύ τους μονομαχία και πλασάροντας ιδανικά με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Ο 26χρονος άσος έφτασε τα 8 γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού, σε συνολικά 32 συμμετοχές (μετρώντας και 5 ασίστ).

Πλέον, ο Ολυμπιακός είδε τη διαφορά του από τις υπόλοιπες ελληνικές ομάδες να ανεβαίνει ξανά στα… ύψη! Ο πανάξιος Πρωταθλητής Ελλάδας έφτασε τους 82 βαθμούς σε 32 αγώνες, με τους δεύτερους ΠΑΟΚ και Άρη να έχουν 58 και να βρίσκονται 24 ολόκληρους πόντους μακριά από την κορυφή. Η ΑΕΚ είναι, πλέον, στο -27 και ο Παναθηναϊκός στο -31!

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Ο αγώνας

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με σύστημα 3-4-3, επαναφέροντας ύστερα από ένα αγώνα (με τον Αστέρα Τρίπολης, 21/4, 1-0) το σχηματισμό με τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Ο Κρίστινσον υπερασπίστηκε την εστία για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. Οι τρεις στόπερ, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Σεμέδο, Παπασταθόπουλος και Χολέμπας. Ο Ανδρούτσος κάλυψε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Ρέαμπτσιουκ την αριστερή. Οι Μπουχαλάκης και Τιάγκο Σίλβα αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Οι Φορτούνης και Μασούρας αγωνίστηκαν μπροστά από τους δύο χαφ, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, με τον Χασάν να παίζει στην κορυφή της επίθεσης και τον Ελ Αραμπί να μένει στον πάγκο. Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε συμπεριλάβει 25 ποδοσφαιριστές στην αποστολή και πριν από τη σέντρα απέκλεισε τους Σα, Λαλά, Ραντζέλοβιτς, Καραργύρη και Σουρλή από την τελική 20άδα.

Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ΑΕΚ με διάταξη 3-5-2, ακολουθώντας την τακτική του Πέδρο Μαρτίνς. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Αθανασιάδης. Οι τρεις στόπερ, από δεξιά προς αριστερά, ήταν οι Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι και Σβάρνας. Ο Βασιλαντωνόπουλος αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Λόπες στην αριστερή. Οι Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος και Μάνταλος έπαιξαν στη μεσαία γραμμή, με τους Αλμπάνη και Ανσαριφάρντ στην επίθεση. Ο Λιβάι Γκαρσία έμεινε στον πάγκο.

Ο Μαρτίνς επέλεξε ένα σχήμα με φουλ επιθετική προσέγγιση, καθώς μόνο ο Μπουχαλάκης μπορούσε να μαρκάρει με συνέπεια στο χώρο της μεσαάις γραμμής. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μασούρας έστρωσε με το στήθος στον Φορτούνη, ο οποίος δοκίμασε δεξί σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία. Ο Ολυμπιακός είχε αναλάβει εξ αρχής τα ηνία της αναμέτρησης, κυκλοφορώντας την μπάλα, ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί κάποια αντεπίθεση, ρίχνοντας ξεκάθαρα το βάρος στην άμυνα. Οι Ερυθρόλευκοι όταν έχαναν την μπάλα από την κατοχή τους, έβλεπαν να δημιουργούνται κενά ανασταλτικά και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν χώρους στην κόντρα.

Στο 12′ ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ με τον Μασούρα, αλλά νωρίτερα ο Παπασταθόπουλος είχε κάνει φάουλ στον Βασιλαντωνόπουλο μετά την εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από δεξιά και την προσωρινή απόκρουση του Αθανασιάδη. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας διαμαρτυρήθηκαν δίκαια για πέναλτι στο 14′, αλλά διαιτητής (Νταμπάνοβιτς) και VAR (Γκαμπρίλο) «έκλεισαν τα μάτια» σε μία παράβαση-μαρς. Ο Φορτούνης επιχείρησε σέντρα από δεξιά και ο Λόπες έδιωξε σε κόρνερ με απλωμένο το αριστερό χέρι! Απίστευτα πράγματα, με τον διαιτητή από το Μαυροβούνιο να μην πηγαίνει καν στο μόνιτορ να δει τη φάση.

Στο 20′ ο Κρίστινσον βγήκε έγκαιρα και μάζεψε την μπάλα προ του Αλμπάνη, ο οποίος δέχτηκε κάθετη πάσα από τον Μάνταλο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει καν κοντρόλ και να απειλήσει. Νωρίτερα, στο 16′, ο Ανσαριφάρντ είχε μπει στη μεγάλη περιοχή και οι Χολέμπας και Ρέαμπτσιουκ πίεσαν σωστά, χωρίς να μαρκάρουν αντικανονικά τον Ιρανό επιθετικό, που ζήτησε πέναλτι. Ο Μολδαβός έβαλε την κόντρα και ανέκοψε σωστά τον αντίπαλό του. Στο 24′ ο Μάνταλος απείλησε με μακρινό αριστερό σουτ, η μπάλα έσπασε μπροστά στον Κρίστινσον, ο οποίος κατάφερε να διώξει δύσκολα σε κόρνερ, δείχνοντας σε εγρήγορση και ετοιμότητα.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ από δεξιά (το χτύπησε ο Μάνταλος) στο 25′, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Σιμάνσκι, ο οποίος σέντραρε προς το δεύτερο δοκάρι. Εκεί, ο Τσιγκρίνσκι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού. Δύο καλές στιγμές για την ΑΕΚ μέσα σε διάστημα ενός λεπτού.

Στο 29′ η ΑΕΚ πέτυχε γκολ με τον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος έφυγε στην κόντρα και πέρασε τον Κρίστινσον, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν οφσάιντ όταν δέχτηκε την κάθετη πάσα από τον Αλμπάνη. Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν φάση στην πλάτη της άμυνάς τους και ο πρώτος βοηθός σήκωσε τη σημαία μόλις ολοκληρώθηκε η φάση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αναθαρρήσει από το 20′ και μετά, καθώς ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει ανισορροπία στις γραμμές του.

Οι Ερυθρόλευκοι μπορεί να είχαν μπει δυνατά στην αναμέτρηση, αλλά μετά το πρώτο εικοσάλεπτο οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν τις γραμμές τους και πίστεψαν ότι μπορούν να κάνουν τη… ζημιά. Οι παίκτες του Μαρτίνς δυσκολεύονταν, πλέον, να κυκλοφορήσουν με υπομονή την μπάλα και είχαμε φτάσει αισίως στο 34′. Ο Ανσαριφάρντ απείλησε στο 35′, ο Κρίστινσον μπλόκαρε το σουτ του Ιρανού, ο οποίος υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ μετά την επέμβαση του Ισλανδού τερματοφύλακα.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 37′, αλλά τελικά το γκολ δεν μέτρησε στο 39′ και έπειτα από δίλεπτη εξέταση στο VAR. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Σεμέδο έστειλε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα από το ύψος του πέναλτι. Αρχικά, το γκολ μέτρησε. Ο Νταμπάνοβιτς πήγε να δει το βίντεο σε συνεννόηση με τον VAR και αποφάσισε να μη μετρήσει το γκολ για χέρι του Μπουχαλάκη πριν από την κεφαλιά του Πορτογάλου στόπερ. Είναι μία δύσκολη φάση, αν και φαίνεται ότι υπάρχει χέρι, ενώ στη συνέχεια υπάρχει και χέρι του Νεντελτσιάρου.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό και ένταση. Στο 40′ και μετά τη σέντρα του Μάνταλου από αριστερά και το άτσαλο διώξιμο του Ρέαμπτσιουκ, ο Βασιλαντωνόπουλος επιχείρησε δυνατό διαγώνιο σουτ από δεξιά και ο Παπασταθόπουλος έδιωξε αποφασιστικά με το κεφάλι, αν και ο Κρίστινσον είχε… εκτιναχθεί κανονικά στη δεξιά γωνία της εστίας του. Το σουτ είχε πολλή δύναμη και είναι αμφίβολο αν ο Ισλανδός τερματοφύλακας θα έβρισκε την μπάλα, οπότε η παρέμβαση του Σωκράτη ήταν καθοριστική. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν δύο και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Ολυμπιακός και ΑΕΚ ήταν στο 0-0…

O Πέδρο Μαρτίνς δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο και με την έναρξη στο δεύτερο μέρος έκανε τρεις αλλαγές! Ο Εμβιλά πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη, ο Μπρούμα του Φορτούνη και ο Ελ Αραμπί του Χασάν. Ο Ολυμπιακός είχε επιθετικότητα και στο 49′ απείλησε με δύο από τις τρεις αλλαγές του. Ο Μπρούμα ελίχθηκε από αριστερά και σέντραρε, ο Ελ Αραμπί έπιασε τη γυριστή κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε άουτ. Αυτή ήταν η προειδοποιητική βολή!

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν αναλάβει ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων σε απόλυτο βαθμό, όπως είχε συμβεί από το 1ο έως το 20ό λεπτό. Και στο 50′ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τις αλλαγές του Μαρτίνς να αποδεικνύονται καθοριστικές! Βέβαια, το γκολ μέτρησε οριστικά στο 52′, καθώς έγινε χρήση VAR για την ασίστ. Συγκεκριμένα, ο Μασούρας γύρισε το σώμα του μετά την μπαλιά του Ρέαμπτσιουκ και με κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος «έσπασε» με τη μία την μπάλα (με το αριστερό πόδι) στον αμαρκάριστο Μπρούμα και ενώ ο Αθανασιάδης είχε βγει από την εστία του. Ο Πορτογάλος εξτρέμ κοντρόλαρε με το δεξί και πλάσαρε σε κενή εστία με το ίδιο πόδι από το ύψος του πέναλτι, κάνοντας το 1-0! Και στην πρώτη πάσα καλυπτόταν ο Ελ Αραμπί και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπρούμα βρισκόταν πίσω από την μπάλα όταν έγινε η πάσα του Μαροκινού επιθετικού από αριστερά. Ένα κανονικότατο γκολ για τον Θρύλο!

Στο 53′ ο Σιμάνσκι δοκίμασε το δεξί του πόδι από μακρινή απόσταση και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 57′ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ του. Με μία απίστευτη κάθετη πάσα του Τιάγκο Σίλβα, η άμυνα της ΑΕΚ «έσπασε» στα δύο και ο Ανδρούτσος ξεχύθηκε από δεξιά στην αντεπίθεση. Ο Έλληνας μεσοαμυντικός μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το γύρισμα από δεξιά, αλλά ο Ελ Αραμπί έκανε «τσαφ», προσπαθώντας να πλασάρει πέφτοντας με το αριστερό πόδι, στο δεύτερο δοκάρι και δεν βρήκε καλά την μπάλα, η οποία κατέληξε άουτ.

Στο 57′ ο Λιβάι Γκαρσία πήρε τη θέση του Αλμπάνη και στο 59′ ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ έπεσε στο έδαφος, σφαδάζοντας από τους πόνους. Ήταν μία εναερία μονομαχία με τον Χολέμπας και ο παίκτης από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο προσγειώθηκε άσχημα στον αγωνιστικό χώρο, πιάνοντας το δεξί του γόνατο. Τελικά στο 61′ ο Γκαρσία επέστρεψε στο ματς. Ο Ολυμπιακός είχε σχεδόν τις διπλάσιες πάσες από την ΑΕΚ ύστερα από 62 λεπτά αγώνα, σύμφωνα με το στατιστικό που εμφανίστηκε στον τηλεοπτικό δέκτη.

Στο 63′ ο Μασούρας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Χολέμπας σηκώθηκε ψηλά και έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η ΑΕΚ δεν είχε απειλήσει καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο 65′ είχε μία καλή στιγμή χωρίς να καταγραφεί ως τελική προσπάθεια. Ο Ανσαριφάρντ με μία βαθιά μπαλιά έβγαλε τον Λόπες στην αντεπίθεση. Ο Πορτογάλος αριστερός μπακ-χαφ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το γύρισμα, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία, καθώς ο Μάνταλος ήταν πιο μπροστά και είδε την μπάλα να κυλάει πίσω του χωρίς να μπορεί να έρθει σε επαφή μαζί της.

Ο Βαλμπουενά αντικατέστησε τον Μασούρα στο 68′. Στο 70′ ο Χιμένεθ έκανε διπλή αλλαγή. Ο Σάκχοφ πήρε τη θέση του Σιμάνσκι και ο Κρίστιτσιτς του Ανσαριφάρντ. Η ΑΕΚ συνέχισε χωρίς κλασικό επιθετικό και οι Γκαρσία και Μάνταλος έπαιξαν στη γραμμή κρούσης. Στο 74′ διαδραματίστηκε μία απίστευτη φάση, όταν ο Κρίστινσον απομάκρυνε στοχευμένα την μπάλα από την περιοχή του και έβγαλε τον Βαλμπουενά στην αντεπίθεση! Ο Αθανασιάδης έκανε την έξοδο και απομάκρυνε την μπάλα, που κόντραρε στον Βαλμπουενά εκτός μεγάλης περιοχής και προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι! Το αριστερό σουτ στην κίνηση από τον Εμβιλά κατέληξε άουτ στο 75′, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Δύο σουτ του Βασιλαντωνόπουλου (77′) και Μάνταλου (78′), δεν ανησύχησαν τον σταθερό Κρίστινσον. Βαδίζαμε προς το τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός ήταν συνολικά ανώτερος και είχε τον απόλυτο έλεγχο σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά το αποτέλεσμα παρέμενε ρευστό και το σκορ στο 1-0. Στο 79′ ο Ρέαμπτσιουκ συνεργάστηκε υποδειγματικά με τον Βαλμπουενά και έκανε το γύρισμα από αριστερά προς τον επερχόμενο Τιάγκο Σίλβα, ο οποίος έπιασε ένα ευθύβολο σουτ με το δεξί και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Στο 80′ ο Καμαρά αντικατέστησε τον Σεμέδο, ο οποίος κοίταξε απορημένος. Το 3-4-3 δεν άλλαξε και ο Εμβιλά μετατοπίστηκε ως δεξιός στόπερ. Ο Χιμένεθ έβαλε στο φινάλε τους Τάνκοβιτς και Μιτάι αντί των Γαλανόπουλου και Λόπες. Στο 88′ η μπάλα στρώθηκε ύστερα από κόντρα με τον Τιάγκο Σίλβα στον Κρίστιτσιτς, ο οποίος σούταρε με το αριστερό εκτός μεγάλης περιοχής και η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Δεν ήταν άμεση απειλή, καθώς η μπάλα πέρασε περίπου τρία μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 90′ ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, ο Μπρούμα τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος έκανε την προσποίηση στον Σβάρνα, αλλά άργησε να εκτελέσει και το πλασέ του ήταν αδύναμο, καθώς μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασιάδης.

Πέντε ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 90’+1′ ο Μπρούμα ξεχύθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και βρέθηκε απέναντι στον Αθανασιάδη μετά την κάθετη μπαλιά του Καμαρά, αλλά αντί να σουτάρει ο ίδιος προτίμησε να πασάρει αριστερά στον Ελ Αραμπί, ο οποίος βρισκόταν στο σημείο του πέναλτι. Η πάσα ήταν κακή και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 90’+2′, όμως, ο Μπρούμα πήρε το… αίμα του πίσω! Ο Καμαρά έκανε βαθιά μπαλιά, ο Μπρούμα πίεσε τον Νεντελτσιάρου, ο οποίος κοντρόλαρε άσχημα με το αριστερό και έχασε κατά κράτος την προσωπική μονομαχία από τον Πορτογάλο εξτρέμ, ο οποίος κέρδισε την μπάλα στα δεξιά της μεγάλης περιοχής και επιτέθηκε κατά μέτωπο. Ο Μπρούμα μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο αριστερό πλασέ από το ύψος του πέναλτι πέρασε την μπάλα ανάμεσα στα πόδια του Αθανασιάδη και την έστειλε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο Καραϊσκάκης! Ο 26χρονος εξτρέμ έκανε τη διαφορά και κέρδισε μόνος του την ΑΕΚ! Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 τελικές προσπάθειες (3 σουτ εντός μεγάλης περιοχής, 6 σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, 2 κεφαλιές) έναντι 7 της φιλοξενούμενης ομάδας (2 σουτ εντός μεγάλης περιοχής, 4 σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, μία κεφαλιά). Οι αποκρούσεις ήταν 2-4, οι επεμβάσεις 10-13, τα κλεψίματα 25-25, τα φάουλ 10-20, τα οφσάιντ 4-5, τα κόρνερ 6-3, τα λάθη 56-53 και τα γεμίσματα 6/17 και 7/14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 2-0

Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

ΓΚΟΛ: 50′, 90’+2′ Μπρούμα

Διαιτητής: Νίκολα Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο)
Βοηθοί: Μιλούτιν Ντούκιτς (Μαυροβούνιο), Βλάνταν Τοντόροβιτς (Μαυροβούνιο)
Τέταρτος: Ευστάθιος Γκορτσίλας (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Διαιτητής VAR: Γκόραν Γκαμπρίλο (Κροατία)
Διαιτητής AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: 42′ Σεμέδο, 44′ Τιάγκο Σίλβα, 73′ Παπασταθόπουλος, 86′ Ρέαμπτσιουκ / 72′ Νεντελτσιάρου

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Κρίστινσον, Σεμέδο (80′ Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (46′ Εμβιλά), Τιάγκο Σίλβα, Φορτούνης (46′ Μπρούμα), Μασούρας (68′ Βαλμπουενά), Χασάν (46′ Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Λόπες (84′ Μιτάι), Σιμάνσκι (70′ Σάκχοφ), Γαλανόπουλος (83′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος, Αλμπάνης (57′ Λιβάι Γκαρσία), Ανσαριφάρντ (70′ Κρίστιτσιτς).