20.7 C

Ολυμπιακός – Αϊντχόφεν 4-2: Ερυθρόλευκος χιονιάς έπνιξε την PSV!

Ο Ολυμπιακός «κατασπάραξε» την Αϊντχόφεν, της έβαλε για πλάκα 4 γκολ και αν έλειπαν οι αμυντικές αδράνειες που κόστισαν 2 τέρματα, τότε η πρόκριση θα είχε, ήδη, κριθεί!

Οι βάσεις της πρόκρισης, στη φάση των «16» του Europa League, μπήκαν! Η μισή δουλειά έγινε και απομένει η άλλη μισή στην Ολλανδία, την επόμενη Πέμπτη (25/2, 22:00) προκειμένου ο Ολυμπιακός να συνεχίσει στην Ευρώπη και τον Μάρτιο! Ο Θρύλος της Ελλάδας και της Ευρώπης νίκησε την PSV Αϊντχόφεν με 4-2 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» τη διοργάνωσης, με το γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 83′ να είναι σημαντικό. Και μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό για την έκβαση του ζευγαριού γιατί, όπως και να το κάνουμε, άλλο είναι το 3-2 και διαφορετικό το 4-2.

Το πρώτο ημίχρονο στο φαληρικό γήπεδο ήταν «ροντέο». Μπορεί να μην είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά είδαμε 5 γκολ! Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές και η PSV αντέδρασε άμεσα και στις δύο περιπτώσεις εξαιτίας αμυντικών αδρανειών από τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς.

Οι Ερυθρόλευκοι, όμως, βρήκαν το κουράγιο και πήραν το προβάδισμα στο σκορ και τρίτη φορά. Και αν ο Καμαρά έδινε την πάσα στον Ελ Αραμπί στο 45’+4′, ο Θρύλος θα μπορούσε να είχε βρει ακόμα και 4ο γκολ, σε αυτό το «τρελό» πρώτο μέρος. Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης με κεφαλιά έκανε το 1-0 στο 9′, αλλά στο 14′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τυχερό τρόπο, όταν το σουτ του Εράν Ζάχαβι κόντραρε στον Σωκράτη Παπασταθόπουλο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αλλάζοντας πορεία και ξεγελώντας τον Ζοζέ Σα.

Οι Πρωταθλητές και Κυπελλούχοι Ελλάδας σημείωσαν το 2-1 στο 37′ με τον λεβέντη Γιαν Εμβιλά, αλλά πάλι η Αϊντχόφεν βρήκε απάντηση και ισοφάρισε σε 2-2. Πάλι με τον Ζάχαβι στο 40′. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με ένα γκολ παγκόσμιας κλάσης ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί «κάρφωσε» την Αϊντχόφεν στο 45’+2′, κάνοντας το 3-2.

Η PSV πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο για την ισοφάριση, αλλά μόνο το δοκάρι του Ζάχαβι στο 49′ ανησύχησε ουσιαστικά τον Σα. Οι τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 80′ έδωσαν ενέργεια στον Ολυμπιακό, όταν η ομάδα έδειχνε να μένει από δυνάμεις. Στην τελική ευθεία του αγώνα, ο Θρύλος δεν αρκέστηκε στη διατήρηση της νίκης και κυνήγησε με αξιώσεις ένα ακόμα γκολ, το οποίο πέτυχε με τον Μασούρα στο 83′.

Είναι μία πολύτιμη νίκη για τον Ολυμπιακό στο πρώτο παιχνίδι και ένα αξιοσέβαστο σκορ, αλλά η πρόκριση παραμένει ανοιχτή ενόψει του επαναληπτικού στην έδρα της PSV Αϊντχόφεν, καθώς μπορεί η ολλανδική ομάδα να διαθέτει αμυντικά κενά, αλλά από τη μέση και μπροστά έχει ποιότητα και το απέδειξε στο Καραϊσκάκης.

Να σημειωθεί πως στο 68′ ο διαιτητής Αντρέας Έκμπεργκ δεν απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Ιμπραχίμ Σανγκαρέ, ο οποίος χάνει έτσι και αλλιώς τον επαναληπτικό, καθώς ο Ιβοριανός κεντρικός μέσος είχε συμπληρώσει κίτρινες κάρτες από το πρώτο ημίχρονο. Αν η PSV έμενε με 10 παίκτες σε εκείνο το χρονικό σημείο, η εξέλιξη θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερη για τον Ολυμπιακό…

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Ο αγώνας

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-3-3. Την εστία υπερασπίστηκε ο Σα. Ο Λαλά κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας και ο Ρέαμπτσιουκ το αριστερό. Οι Παπασταθόπουλος και Μπα αγωνίστηκαν στο κέντρο της άμυνας. Οι Εμβιλά και Μπουχαλάκης αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Ο Γάλλος ήταν ο καθαρόαιμος αμυντικός μέσος, με τον Έλληνα χαφ μπροστά του, ενώ ο Καμαρά είχε σύνθετο ρόλο και αγωνίστηκε μπροστά τους, πιέζοντας ψηλά και παίζοντας κάτι σαν οκταροδεκάρι! Ο Βαλμπουενά κάλυψε τη δεξιά πτέρυγα της μεσοεπιθετικής γραμμής, ο Μπρούμα την αριστερή, ενώ ο Ελ Αραμπί έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ρότζερ Σμιντ παρέταξε την PSV Αϊντχόφεν με διάταξη 4-2-2-2. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Εμβογκό. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, αγωνίστηκαν οι Ντάμφρις, Τέζε, Μποσαλί και Μαξ. Οι Σανγκαρέ και Ροσάριο αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Μπροστά τους, έπαιξαν οι Γκέτσε και Τόμας, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, ενώ το δίδυμο στην επίθεση συνέθεσαν οι Ζάχαβι και Μάλεν.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, με την Αϊντχόφεν να έχει την εδαφική υπεροχή στο πρώτο πεντάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έπαιζε άριστα τακτικά, με τον Καμαρά για μία ακόμα φορά να έχει πολυσύνθετο ρόλο στη μεσαία γραμμή και να είναι… παντού!

Στο 8′ ο Μπρούμα κέρδισε φάουλ εκτός μεγάλης περιοχής. Οι Ερυθρόλευκοι έστησαν μία εκπληκτική «κομπίνα» και πέτυχαν ένα γρήγορο γκολ, στην πρώτη ευκαιρία τους στην αναμέτρηση! Ο Μπρούμα έδειχνε ότι εκείνος θα εκτελέσει το φάουλ, καθώς ο Βαλμπουενά φάνηκε να απομακρύνεται από την μπάλα. Ωστόσο, ο Γάλλος μεσοεπιθετικός γύρισε γρήγορα προς τα πίσω και έτρεξε προς την μπάλα, εκτελώντας με το δεξί και αιφνιδιάζοντας την αντίπαλη άμυνα που είχε στηθεί να αντιμετωπίσει το επερχόμενο χτύπημα του Μπρούμα! Ο Βαλμπουενά τροφοδότησε με μία «συστημένη» μπαλιά τον Μπουχαλάκη, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη του Ροσάριο, σηκώθηκε στο πρώτο δοκάρι και με μία ψηλοκρεμαστή και «καρφωτή» κεφαλιά έστειλε την μπάλα τη δεξιά γωνία του εμβρόντητου Εμβογκό! Γκολ-«ζωγραφιά» σε στατική φάση από τους παίκτες του Μαρτίνς, δουλεμένο στην προπόνηση.

Ο Ολυμπιακός δεν χάρηκε το γκολ του, καθώς στο 14′ η PSV ισοφάρισε από το πουθενά και με καθαρή τύχη. Ο Ζάχαβι ντρίμπλαρε τον Καμαρά και επιχείρησε ένα σουτ με το δεξί, χωρίς να βάλει κάποια ιδιαίτερη δύναμη, η μπάλα κόντραρε στο δεξιό γόνατο του Παπασταθόπουλου και άλλαξε πορεία, ξεγελώντας τον Σα, ο οποίος είχε κάνει κίνηση να εκτιναχθεί προς δεξιά. Η μπάλα κατέληξε στο κέντρο της εστίας και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-1. Βλέποντας κανείς το replay, διαπιστώνει πως το σουτ, κατά πάσα πιθανότητα, θα κατέληγε άουτ.

Η κατοχή μπάλας ήταν ισορροπημένη στο 20′ (50%-50%). Οι Πειραιώτες δέχθηκαν ένα «φθηνό» γκολ και πήγε… στράφι το γρήγορο τέρμα που σημείωσαν. Ο Μπρούμα είχε αρχισει αριστερά λόγω του Ντάμφρις προκειμένου ο δεξιός μπακ της Αϊντχόφεν να μην παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να έχει πάντα το νου του στον ποιοτικό εξτρέμ των γηπεδούχων προκειμένου να μένει πίσω και να μην κάνει επελάσεις από τη δεξιά πλευρά.

Εκτός από τα δύο γκολ, δεν υπήρχαν «καθαρές» ευκαιρίες στο παιχνίδι του Καραϊσκάκης και είχαμε φτάσει αισίως το 26ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, είχαν ελαφρά υπεροχή και κατοχή μπάλας. Στο 28′ ο Ντάμφρις μπήκε στην περιοχή μετά το κακό διώξιμο του Μπα και πάσαρε στον Ζάχαβι, ο οποίος σούταρε πάνω από την εστία. Στο 30′ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-1. Ο Ελ Αραμπί πήρε… παραμάζωμα τον Μποσαλί και έβγαλε, με τρομερή πάσα με το αριστερό, σε θέση βολής και αμαρκάριστο τον Λαλά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, αλλά πιέστηκε από τον Σανγκαρέ και σούταρε άρον-άρον με το δεξί, για να αποκρούσει ο Εμβογκό και στη συνέχεια να απομακρύνει την μπάλα η άμυνά του.

Στο 32′ ο Σανγκαρέ δέχθηκε κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Λαλά και θα απουσιάσει από τον επαναληπτικό στην Ολλανδία, ενώ στο 33′ ο Μποσαλί συγκρούστηκε στον αέρα με τον Καμαρά και μάτωσε. Ο αγώνας διεκόπη για ένα περίπου τρίλεπτο. Το ματς συνεχίστηκε στο 36′, με τον Μποσαλί να πηγαίνει στα αποδυτήρια και την ομάδα του να συνεχίζει με 10 παίκτες! Στόπερ γύρισε ο Ροσάριο και ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στο 37′! Ο Μπρούμα ελίχθηκε από αριστερά και επιχείρησε γέμισμα προς τα μέσα, ο Τέζε έδιωξε άτσαλα με το αριστερό και ο επερχόμενος Εμβιλά έπιασε ένα δεξί «σκαστό» σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα αναπήδησε δύο φορές στον αγωνιστικό χώρο και κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας του Εμβογκό, κάνοντας το 2-1. Ο Γάλλος μέσος όχι μόνο δεν έχασε το παιχνίδι, αλλά βρήκε και δίχτυα, σκοράροντας ένα εντυπωσιακό γκολ.

Ο Σμιντ έκανε την αλλαγή στο 38′, με τον Μπάουμγκαρτλ να αντικαθιστά τον τραυματία Μποσαλί. Πάλι, όμως, η Αϊντχόφεν είχε άμεση απάντηση και ισοφάρισε σε 2-2 στο 40′. Νέα αμυντική αδράνεια για τον Ολυμπιακό, αυτήν τη φορά σε στατική φάση. Ο Μαξ εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Ρέαμπτσιουκ έχασε τον Ζάχαβι στο μαρκάρισμα και ο Ισραηλινός επιθετικός πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Έτσι, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σα, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας βρήκε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να τη διώξει μακριά. Θα μπορούσε να έχει καλύτερη αντίδραση.

Στο 43′ ο επικίνδυνος Ζάχαβι σούταρε εντός περιοχής και ο Σα μπλόκαρε σταθερά. Τέσσερα ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο λόγω των αρκετών διακοπών και ο Θρύλος πέτυχε και άλλο γκολ! Ο Ελ Αραμπί πίεσε ψηλά τον Μπάουμγκαρτλ, ο οποίος έχασε την μπάλα υπό πίεση έπειτα από την πάσα του συμπαίκτη του Μαξ προς τα πίσω. Ο Μαροκινός επιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής (έχοντς κλέψει την μπάλα με το αριστερό πόδι σε εκείνο το σημείο) και μπήκε στην περιοχή, ντρίμπλαρε έξοχα με το αριστερό τον Εμβογκό και με ψύχραιμο δεξί πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής «έγραψε» το 3-2 σε κενή εστία! Τι ματς, Θεέ μου!

Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να σημειώσει ακόμα και τέταρτο γκολ στο πρώτο μέρος, αν ο Καμαρά ήταν ομαδικός στο 45’+4′. Ο μέσος από τη Γουινέα έβαλε την κόντρα μετά την κεφαλιά του Εμβιλά στο χώρο του κέντρου και έκλεψε την μπάλα από τον Μπάουμγκαρτλ, ο οποίος έβαλε άτσαλα το αριστερό του πόδι για να διώξει, ενώ ήταν ο αδύναμος κρίκος της ομάδας του από τη στιγμή που μπήκε στο ματς. Αντί να πασάρει αριστερά, στον αμαρκάριστο Ελ Αραμπί, ο Καμαρά προτίμησε να σουτάρει με το δεξί, μέσα από την περιοχή. Η μπάλα κόντραρε στον Τέζε και πέρασε πάνω από την εστία. Ήταν ένα «τρελό» πρώτο ημίχρονο με πέντε γκολ και τον Ολυμπιακό να προηγείται της Αϊντχόφεν με 3-2. Με απόλυτη ισορροπία σε κατοχή μπάλας (50%-50%) και 5-5 τελικές προσπάθειες.

Χωρίς αλλαγές άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 47′ ο Βαλμπουενά καθυστέρησε να απομακρύνει την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και «χάρισε» φάουλ σε εξαιρετική θέση στην ολλανδική ομάδα. Ο Ζάχαβι ανέλαβε την εκτέλεση στο 48′ και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Τη φορά αυτή, ο Ολυμπιακός δεν… πλήρωσε μία ακόμα αμυντική του αδράνεια στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεζαν για την τρίτη ισοφάριση στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπορούσαν να βρουν και άλλους χώρους, αν έπαιζαν προσεκτικά και συγκεντρωμένα. Στο 54′ ο Ρέαμπτσιουκ έφυγε στην κόντρα επίθεση μετά την εξαιρετική μπαλιά-«διαβήτη» του Εμβιλά, αλλά ήταν μόνος του από αριστερά. Έτσι, σούταρε με το αριστερό εκτός μεγάλης περιοχής και μπλόκαρε εύκολα ο Εμβογκό. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να παίξει έξυπνα και να μη δώσει άλλα δικαιώματα με αβίαστα λάθη στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εύκολα το λάθος όταν δέχονταν πίεση και εκεί έπρεπε να εστιάσει η ομάδα του Μαρτίνς.

Στο 61′ ο Μπα «γκρέμισε» τον Τόμας στο χώρο του κέντρου και επικράτησε ένταση, καθώς το μαρκάρισμα ήταν δυνατό. Με τρεις κίτρινες κάρτες «λύθηκε» το θέμα. Στο 65′ ο Καμαρά έκανε το κλέψιμο, αλλά πάλι είχε κακή επιλογή στην αντεπίθεση, τη φορά αυτή, καθυστερώντας χαρακτηριστικά. Στο 68′ ο διαιτητής Έκμπεργκ «χάρισε» τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σανγκαρέ, και κατά συνέπεια την κόκκινη κάρτα, για σκληρό μαρκάρισμα στον Καμαρά.

Ο Ολυμπιακός ήθελε ένα «φρεσκάρισμα», καθώς είχε χάσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και η Αϊντχόφεν είχε την κατοχή με το μέρος της (47-53%), χωρίς, όμως, να έχει άλλη κλασική ευκαιρία στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στο 70′ ο Σμιντ αντικατέστησε τον Σανγκαρέ, ο οποίος δύο λεπτά νωρίτερα είχε γλιτώσει την αποβολή. Ο Φορτούνης αντικατέστησε τον Ελ Αραμπί στο 75′. Στην αρχή υπήρξε ένα μπέρδεμα, αλλά τελικά ο Μαροκινός έγινε αλλαγή και οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό, με τον Φορτούνη να αναλαμβάνει το ρόλο του «ψευτοεννιαριού». Προφανώς, κάτι συγκεκριμένο είχε στο μυαλό του ο προπονητής των Πειραιωτών.

Η κατοχή μπάλας είχε φτάσει στο 43%-57% στο 78′. Για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Στο 80′ ο Μαρτίνς έκανε τριπλή αλλαγή. Ο Ανδρούτσος πήρε τη θέση του Λαλά. Τελικά, ο Πορτογάλος τεχνικός έβαλε σέντερ φορ, τον Χασάν, αντί του Μπρούμα, ενώ ο Βρουσάι αντικατέστησε τον Εμβιλά, που τα έδωσε όλα πάνω στο χορτάρι, αν και προερχόμενος από τραυματισμό, και του αξίζουν συγχαρητήρια για τη μαχητικότητά του.

Στο 82′ ο Ανδρούτσος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Βρουσάι βρήκε την μπάλα με το δεξί και μπήκε στην περιοχή, γυρίζοντας από δεξιά, αλλά ο Τέζε έβαλε την προβολή και έδιωξε στο ύψος της μικρής περιοχής, την ώρα που ο Χασάν ετοιμαζόταν να σουτάρει και να σκοράρει. Οι τρεις μαζεμένες αλλαγές έδωσαν ενέργεια στον Ολυμπιακό και στο 83′ έγινε το 4-2 μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια! Ο Φορτούνης έκανε το γέμισμα από αριστερά, ο Μαξ έκανε λάθος κοντρόλ και ο Μασούρας είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του. Έτσι, έπιασε ένα «γεμάτο» σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας! Εκπληκτικό γκολ από τον Γιώργο. Το έχασε με τον Παναθηναϊκό στο τέλος, το έβαλε με την Αϊντχόφεν στο φινάλε! Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Απρόβλεπτο. Στο 87′ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Σωκράτης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν τέσσερα και ο Ολυμπιακός έπρεπε πάση θυσία να κρατήσει το 4-2. Και το έκανε, ο Θρύλος της Ελλάδας και της Ευρώπης πραγματοποίησε το πρώτο βήμα πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του Europa League!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – PSV ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ 4-2

Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

ΓΚΟΛ: 9′ Μπουχαλάκης, 37′ Εμβιλά, 45’+2′ Ελ Αραμπί, 83′ Μασούρας / 14′, 40′ Ζάχαβι

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία)
Βοηθοί: Μεχμέτ Κουλούμ (Σουηδία), Στέφαν Χάλμπεργκ (Σουηδία)
Τέταρτος: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία)
Διαιτητής VAR: Κρίστιαν Ντίνγκερτ (Γερμανία)
Διαιτητής AVAR: Χαρμ Όσμερς (Γερμανία)

Κίτρινες κάρτες: 57′ Ρέαμπτσιουκ, 63′ Μπα, 63′ Μπρούμα / 32′ Σανγκαρέ, 63′ Ροσάριο

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Λαλά (80′ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (80′ Βρουσάι), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (68′ Μασούρας), Ελ Αραμπί (74′ Φορτούνης), Μπρούμα (80′ Χασάν).

PSV Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσαλί (38′ Μπάουμγκαρτλ), Μαξ, Σανγκαρέ (70′ Φέρτεσσεν), Τόμας (85′ Φαν Χίνκελ), Γκέτσε (70′ Μάουρο Ζούνιορ), Ροσάριο, Ζάχαβι (85′ Γκουτιέρες), Μάλεν.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.