20.9 C

Ολυμπιακός – Άλμπα 86-93: Θέλει δουλειά πολλή…

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Άλμπα Βερολίνου με 86-93, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Euroleague και υποχώρησε στο 7-12, ενώ οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 6-13, σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από ένα αντιαθλητικό φάουλ του Βασίλη Σπανούλη που είδε η διαιτητική τριάδα στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Οι Ερυθρόλευκοι στο ντεμπούτο του Γιώργου Μπαρτζώκα στον πάγκο τους, ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση παίρνοντας το προβάδισμα με έξι πόντους (12-6) στα πρώτα πέντε λεπτά. Η Άλμπα, όμως δεν ήταν εύκολη αντίπαλος και άμεσα αντέδρασε, μειώνοντας στους τρεις πόντους (22-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού έκανε την εμφάνισή του και στον αγώνα με τους Γερμανούς, μιας και οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να βρουν τον απαραίτητο χώρο και να πληγώσουν τον Ολυμπιακό πίσω από την γραμμή των 6,75 μ. (13/22).

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 31 πόντους στη δεύτερη περίοδο και έτσι η Άλμπα, ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους (38-48) και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ (42-50).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα από όσο έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν αργά να μειώσουν τη διαφορά. Βέβαια, η Άλμπα Βερολίνου έβρισκε τον τρόπο να παρέμεινε εκείνη μπροστά στο σκορ, έχοντας τον Μάρκους Έρικσον σε εξαιρετικό βράδυ (22 π, 6/9 τριπ).

Με τον Σάσα Βεζένκοφ (14 π), να σημειώνει τους τελευταίους πέντε πόντους της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε τα ηνία του αγώνα (71-68).

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός μπήκε με προβάδισμα τριών πόντων στην τελευταία περίοδο, οι Γερμανοί βρήκαν και πάλι τον τρόπο να περάσουν μπροστά (71-73) και να χτίσουν στη συνέχεια μία αρκετά μεγάλη διαφορά για τα δεδομένα του αγώνα.

Τόσο η κακή άμυνα του Ολυμπιακού όσο και τα άσχημα σφυρίγματα των διαιτητών του αγώνα, έφεραν την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σε δύσκολη θέση. Με το σκορ στο 83-87, ο Σπανούλης βούτηξε στο παρκέ για να σώσει την κατοχή της μπάλας, αλλά μαζί του έπεσε και ο Πέιτον Σίβα, με τον παίκτη της Άλμπα να παίρνει στην κατοχή του την μπάλα αλλά στη συνέχεια να την χάνει από τον αρχηγό του Ολυμπιακού, ο οποίος μπορεί να βρήκε πεσμένος τον Ρούμπιτ, αλλά οι διαιτητές διέκοψαν την εξέλιξη της φάσης νομίζοντας ότι υπάρχει παράβαση 24ων δευτερολέπτων.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και μείωσε ακόμα και στον έναν πόντο (86-87), αλλά ο Βασίλης Σπανούλης ήταν άστοχος σε σουτ τριών πόντων, που θα έδινε το προβάδισμα και λογικά τη νίκη στην ομάδα του. Αντ’ αυτού, ο αρχηγός των Πειραιωτών έκανε φάουλ για να μην αφήσει την Άλμπα να φύγει στον αιφνιδιασμό. Αυτό το φάουλ οι διαιτητές τοι είδαν ως αντιαθλητικό και με αυτόν τρόπο, οι Γερμανοί κατάφεραν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά στους τρεις (86-89) και στη συνέχεια με ένα επίσης πολύ αυστηρό φάουλ, καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Γιώργος Πρίντεζης και Νίκολα Μιλουτίνοφ με 15 πόντους έκαστος, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Βασίλης Σπανούλης με 14. Για την Άλμπα ο Έρικσον ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους και ο τον ακολούθησε ο Χέρμανσον με 18.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93