12 C

Ολυμπιακός – Απόλλων 2-0: Χασάν, ο… Φαραώ των αιθέρων!

Για πολλά χρόνια ο παγκόσμιος στίβος είχε τον τσάρο των αιθέρων στο πρόσωπο του Σεργκέι Μπούμπκα, ο οποίος ήταν για δεκαετίες ο ρέκορντμαν στο επί κοντώ. Το ιστορικό ρεκόρ του καταρρίφθηκε πριν από λίγες εβδομάδες.

Ο Ολυμπιακός είχε (και) κόντρα στον Απόλλωνα – όπως με τη Μαρσέιγ – τον δικό του… Φαραώ των αιθέρων, αφού πολύ πριν ανοίξει το σκορ ο Χασάν είχε αμέτρητες κεφαλιές στην αντίπαλη περιοχή, μέχρι που τελικά κατάφερε να νικήσει τον Βέρχουλστ που πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση.

Οι Ερυθρόλευκοι συμπλήρωσαν εννέα παιχνίδια χωρίς γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Επίδοση που αν μη τι άλλο προβληματίζει, είτε παίζουν οι βασικοί, είτε οι… μεταγραφές που έκαναν το ντεμπούτο τους ως βασικοί (Πέπε, Ντρέγκερ, Βινάγκρε, Μπρούμα).

Οι αρκετές αλλαγές δεν βοήθησαν τον Ολυμπιακό να βρει ρυθμό από νωρίς στο Φάληρο. Ενδεικτικό αυτού, το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο έγινε απειλητικός μέσω στημένων φάσεων.

Στο 9′ ο Σισέ με καρφωτή κεφαλιά είδε τον Βέρχουλστ να αποσοβεί το 1-0, ενώ στο 34′ ο Βέλγος γκολκίπερ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του… Φαραώ! Στο 45′ μάλιστα έχασε και δεύτερη μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά να πετύχει το 1-0, ενώ κάτι ανάλογο συνέβη ξανά με τον Σισέ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.

Με την είσοδο του Ελ Αραμπί, οι Ερυθρόλευκοι γέμισαν με περισσότερους παίκτες την αντίπαλη περιοχή και έγιναν πιο απειλητικοί. Ο Μαροκινός είχε δύο (!) δοκάρια και ο Χασάν πέτυχε τα δύο τέρματα που έφεραν το τρίποντο.

Ο Βέρχουλστ τον σταμάτησε στο 61′ (σε κεφαλιά), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αιγύπτιος βρήκε δίχτυα μετά από στημένη φάση και εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά (το VAR έλεγξε τη φάση για φάουλ στον Λισγάρα).

Το τελικό 2-0 ήρθε στο 72′, όταν ο Μασούρας έκανε το γύρισμα και ο Χασάν με προβολή διαμόρφωσε το σκορ στη μοναδική φάση που ο Ολυμπιακός έπαιξε με κάτω την μπάλα. Αν μπορεί να βγει ένα ασφαλές συμπέρασμα πάντως είναι πως αν η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς επιμένει να απειλεί από αέρος σε σετ παιχνίδι ή από στημένες φάσεις, τότε ο Αιγύπτιος θα πρέπει να είναι βασικός ειδικά στα παιχνίδια στο Φάληρο, με ή χωρίς τον Ελ Αραμπί.

Όσον αφορά στον Απόλλωνα με τα πολύ λίγα επίσημα ματς, είχε μία άκρως ανταγωνιστική εικόνα ελλείψει του Ντάουντα και μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει ένα τέρμα είτε στο πρώτο μέρος με την κεφαλιά του Ιωαννίδη, είτε στο φινάλε με το πλασέ του Τσιλούλη. Ο εξαιρετικός Ζοσέ Σα ήταν πάντως εκεί όταν τον χρειάστηκαν οι Ερυθρόλευκοι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-0

Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης

Σκόρερ: 65′, 72′ Χασάν

Διαιτητής: Παπαπέτρου

Κίτρινες: Παπαδόπουλος / Βιτλής, Μαρκ Φερνάντεθ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (82′ Μπρούνο), Παπαδόπουλος, Σισέ, Βινάγκρε, Πέπε, Μπουχαλάκης (40′ Εμβιλά), Μπρούμα (46′ Βαλμπουενά), Φορτούνης (46′ Ελ Αραμπί), Λοβέρα (62′ Μασούρας), Χασάν.

Απόλλων (Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς, Βιτλής, Κολ (65′ Μπεντινέλι), Σλίβκα, Φατιόν (86′ Κραγιόπουλος), Μουνιέ (64′ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (80′ Μαρκ Φερνάντεθ).