22.6 C

Ολυμπιακός – Άρης 1-0: Ο Σα είναι ξανά εδώ, το ίδιο και η «εξυγίανση»!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη και την... εξυγίανση με 1-0 χάρη στο γκολ του Μασούρα (38'), παίζοντας από το 41' με 10 παίκτες λόγω αυστηρής αποβολής του Λαλά, την ώρα που νωρίτερα είχε γίνει φάουλ στον Ελ Αραμπί - Ο Σα είναι ξανά εδώ, κρατώντας σε δύο περιπτώσεις το μηδέν

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 1η αγωνιστική των Play Οff της Super League και αύξησε τη διαφορά του στους 19 βαθμούς από τους δεύτερους Κίτρινους της Θεσσαλονίκης! O Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε για δεύτερη διαδοχική αναμέτρηση τη διάταξη 5-4-1 (ή 3-4-3 αν προτιμάτε) και η ομάδα κράτησε ξανά το μηδέν, αποδεικνύοντας στην πράξη πως μπορεί να βασιστεί και σε αυτό το ποδοσφαιρικό σύστημα.

Οι Πρωταθλητές και Κυπελλούχοι Ελλάδας έφτασαν τις 22 νίκες σε 27 παιχνίδια Πρωταθλήματος (22-4-1) και τους 70 βαθμούς (με 65-13 γκολ), την ώρα που ο δεύτερος στην κατάταξη, Άρης, έμεινε στους 51 πόντους! Οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν χαρακτήρα και πήραν μία τεράστια νίκη βάσει συνθηκών. Η κούραση είναι μεγάλη, καθώς από τις 3 Ιανουαρίου μέχρι σήμερα (21/3), ο Ολυμπιακός έχει δώσει 23 παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη, ενώ προερχόταν και από την υπερπροσπάθεια στην έδρα της Άρσεναλ! Πλέον, η διακοπή για τις αγωνιστικές υποχρεώσεις των Εθνικών ομάδων έρχεται την κατάλληλη στιγμή, καθώς οι «ανάσες» είναι απαραίτητες στο ποδοσφαιρικό τμήμα.

Παράλληλα, ο Δανός διαιτητής Κέχλετ, που έστειλε η «εξυγίανση» στο Καραϊσκάκης, άφησε τους Πειραιώτες με 10 παίκτες από το 41′, σε μία φάση όπου και η απευθείας κόκκινη κάρτα στον Λαλά είναι αυστηρή, αλλά και νωρίτερα είχε γίνει καθαρό φάουλ του Μαντσίνι πάνω στον Ελ Αραμπί, στο ύψος της μεσαίας γραμμής. Τα σκληρά μαρκαρίσματα των φιλοξενούμενων έμειναν ατιμώρητα, ολοκληρώνοντας το ματς με μία κίτρινη κάρτα, με τον Ολυμπιακό να έχει δύο κίτρινες κάρτες!

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 38′ έπειτα από μία εκπληκτική συνεργασία των Μπρούμα, Ελ Αραμπί και Μπουχαλάκη, με τον Μασούρα να σκοράρει από κοντά και να βάζει την υπογραφή του στη νίκη. Πλέον, ο Ολυμπιακός χρειάζεται ακόμα 8 βαθμούς προκειμένου να κατακτήσει το 2ο συνεχόμενο και 46ο Πρωτάθλημα στην ιστορία του! Η αντίστροφη μέτρηση έχει, ήδη, αρχίσει!

Μπουχαλάκης

Ο Γιώργος Μασούρας ανέβηκε στα 8 γκολ στο Πρωτάθλημα της τρέχουσας σεζόν, μετρώντας και 4 ασίστ σε 24 συμμετοχές. Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης έφτασε τις 5 ασίστ στη φετινή Super League, έχοντας και 3 γκολ σε 22 συμμετοχές. Ο Ζοζέ Σα επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν καθοριστικός, κρατώντας το μηδέν στην εστία του με δύο εκπληκτικές αποκρούσεις, μία σε κάθε ημίχρονο.

Σα

Ο αγώνας

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό για δεύτερη συνεχόμενη φορά με διάταξη 5-4-1 (3-4-3 όταν η ομάδα είχε την μπάλα στην κατοχή της και έκανε επιθέσεις) και τρεις αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στην Άρσεναλ για τη φάση των «16» του Europa League (Λονδίνο, 18/3, 0-1).

Ο Σα υπερασπίστηκε την εστία. Ο Λαλά (αντί του Ανδρούτσου) κάλυψε ολόκληρη τη δεξιά πλευρά και ο Ρέαμπτσιουκ όλη την αριστερή. Ο Μπα ήταν ο δεξιός στόπερ και ο Παπασταθόπουλος ο άτυπος λίμπερο, ενώ ο Χολέμπας ήταν ο αριστερός κεντρικός αμυντικός. Οι Εμβιλά και Μπουχαλάκης (αντί του Καμαρά) αποτέλεσαν το δίδυμο των κεντρικών μέσων. Οι Μπρούμα (αντί του Φορτούνη) και Μασούρας αγωνίστηκαν μπροστά από τους δύο χαφ, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, με τον Ελ Αραμπί να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Μόλις για τρίτη φορά ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με τρεις στόπερ κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν. Η πρώτη είχε καταγραφεί στις 25 Νοεμβρίου 2020 κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι για τη φάση των ομίλων του Champions League (0-1). Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε συμπεριλάβει 22 ποδοσφαιριστές στην αποστολή και πριν από τη σέντρα απέκλεισε τους Κρίστινσον και Βρουσάι από την τελική 20άδα.

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε τον Άρη με διάταξη 4-2-3-1. Στο τέρμα βρέθηκε ο Κουέστα. Στην άμυνα, από δεξιά προς αριστερά, έπαιξαν οι Σάκιτς, Ροζ, Δεληζήσης και Σούντγκρεν. Οι Τζέγκο και Σάσα ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, με τον Μπρούνο δεξιά, τον Μπρούνο Γκάμα αριστερά στη μεσοεπιθετική τριάδα και τον Μπερτόγλιο σε επιτελικό ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μαντσίνι. Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν το παιχνίδι χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό στη σύνθεσή τους.

Οι Ερυθρόλευκοι θέλησαν από νωρίς να επιβάλλουν την κυριαρχία τους, αν και οι Κίτρινοι πίεζαν ψηλά και προσπαθούσαν να βγουν γρήγορα στις αντεπιθέσεις. Στο 8′ ο Μπρούμα ελίχθηκε υπέροχα εκτός μεγάλης περιοχής και έφτασε στο ημικύκλιο, κάνοντας το δεξί σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Οι Μπρούμα και Μασούρας δεν έπαιζαν στα «φτερά», αλλά πίσω από τον Ελ Αραμπί σε ρόλο περιφερειακών κυνηγών.

Ο Ολυμπιακός είχε την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαχνε το γρήγορο γκολ. Στο 18′ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, όταν ο Λαλά σέντραρε από δεξιά, ο Ελ Αραμπί προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά και βρήκε την μπάλα, αλλά ανατράπηκε από τον Ροζ. Ο στόπερ του Άρη έκανε την προβολή με το δεξί πόδι και βρήκε τον Μαροκινό επιθετικό στο κεφάλι και ουδέποτε ήρθε σε επαφή με την μπάλα. Η διαιτητική ομάδα από τη Δανία δεν είδε παράβαση.

Στο 24′ ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Ελ Αραμπί «έσπασε» την μπάλα στα δεξιά και τον Λαλά, ο οποίος έκανε το γύρισμα με τη μία. Η μπάλα κόντραρε στον Δεληζήση, ο οποίος έβαλε το αριστερό πόδι για να διώξει, στο τάκλιν που επιχείρησε, ενώ στη συνέχεια ο Κουέστα απέκρουσε ενστικτωδώς με το αριστερό πόδι. Ο Ελ Αραμπί προσπάθησε να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά δεν βρήκε την μπάλα, κάνοντας «τσαφ». Ήταν μία φάση-μπιλιάρδο. Ο Άρης βγήκε επικίνδυνα στην αντεπίθεση, αλλά ο Χολέμπας με ένα εκπληκτικό τάκλιν λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, με το αριστερό πόδι, «πήρε την μπουκιά από το στόμα» του Μπερτόγλιο, ο οποίος επιχείρησε ντρίμπλα (αλλά ανακόπηκε) και αν πέρναγε με την μπάλα από τον ομογενή αμυντικό των γηπεδούχων τότε θα βρισκόταν απέναντι στον Σα. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας μπλόκαρε σταθερά το μακρινό σουτ του Μπρούνο στο 27′.

Στο 30′ ο Άρης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε «χλιαρό» σπρώξιμο του Μπουχαλάκη στον Ροζ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, οι οι Πειραιώτες απείλησαν ξανά. Ήταν μία υποδειγματική αντεπίθεση, που άρχισε από τον εκπληκτικό Ελ Αραμπί, ο οποίος έπαιξε το ένα-δύο με τον Μπρούμα, βγάζοντας τον Πορτογάλο εξτρέμ στην κόντρα. Ο Μπρούμα καθυστέρησε κάπως να τροφοδοτήσει τον Ελ Αραμπί, ο οποίος κοντρόλαρε με το αριστερό και σούταρε με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Σάσα και κατέληξε κόρνερ. Το παιχνίδι είχε ρυθμό. Μπορεί να μην ήταν τόσο έντονος, αλλά η μπάλα άλλαζε γρήγορα πόδια και ο Δανός διαιτητής άφηνε κάποια μαρκαρίσματα και να παιχθεί ποδόσφαιρο.

Στο 36′ ο Ελ Αραμπί συνδυάστηκε με τον Μπουχαλάκη, βγάζοντας τον Έλληνα μέσο σε θέση βολής εντός περιοχής, αλλά ο «Μπούχα» έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία να βρεθεί απέναντι στον Κουέστα. Ωστόσο, στο 38′, η μπάλα «χάθηκε» και ο Θρύλος άνοιξε το σκορ! Ο Μπρούμα εφόρμησε από αριστερά προς τη μεγάλη περιοχή, πασάροντας στον Ελ Αραμπί, ο οποίος κοντρόλαρε, σήκωσε το κεφάλι και πάσαρε στον Μπουχαλάκη, που είχε κάνει, ήδη, κίνηση προς την αντίπαλη περιοχή. Ο Έλληνας μέσος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά της μικρής περιοχής και ο Μασούρας με κοντινό αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Κουέστα. Ο σκόρερ καλυπτόταν από τον Δεληζήση. Εξαίσιο γκολ από τον Ολυμπιακό λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, οι ισορροπίες άλλαξαν στο 41′. Ο Κέχλετ αντί να υποδείξει το φάουλ του Μαντσίνι πάνω στον Ελ Αραμπί με αντικανονική προβολή στο ύψος του κέντρου και να τελειώνει η ιστορία, έδειξε στη συνέχεια απευθείας κόκκινη κάρτα στον Λαλά, ο οποίος «πάτησε» με τις τάπες του αριστερού ποδιού τον δεξιό αστράγαλο του Σάσα. Ο Δανός διαιτητής δεν πήγε καν στο μόνιτορ να δει ξανά τη φάση και δέχτηκε την απόφαση του συμπατριώτη του στο VAR. Αρχικά, όταν οι Λαλά και Σάσα ήταν πεσμένοι στο έδαφος, ο ρέφερι κρατούσε την κίτρινη κάρτα στα χέρια του, όμως μετά από ειδοποίηση του VAR έβγαλε από την τσέπη του την κόκκινη κάρτα για τον παίκτη των Πειραιωτών… Ο Ολυμπιακός για ένα ολόκληρο ημίχρονο και κάτι… ψιλά, θα συνέχιζε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές. Η απόφαση ήταν επεικώς υπερβολική και αυστηρή, καθώς ο Γάλλος αμυντικός δεν σήκωσε ψηλά το πόδι του και το χτύπημα δεν ήταν εσκεμμένο. Ήταν ένα δυνατό φάουλ πάνω στη φάση.

Δύο ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων και στο 45’+2′ ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Τζέγκο με μακρινή μεταβίβαση από το ύψος της μεσαίας γραμμής, τροφοδότησε τον Μαντσίνι, ο οποίος κοντρόλαρε με το αριστερό και έφερε την μπάλα μπροστά του με δεύτερη επαφή, έχοντας περάσει τον Μπα. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός των Θεσσαλονικέων μπήκε στην περιοχή από αριστερά και πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο Σα απέκρουσε ενστικτωδώς με το αριστερό πόδι, κρατώντας το μηδέν. Οι Μαντσίνι και Μπα έπεσαν με φόρα πάνω στον Πορτογάλο τερματοφύλακα, ο οποίος χτύπησε στο πρόσωπο, αλλά συνέχισε κανονικά.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή μπάλας με το μέρος του στο πρώτο ημίχρονο (56%-44%), αλλά θα έπαιζε σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος με παίκτη λιγότερο. Ο Μάντζιος έβαλε κλασικό επιθετικό στο ματς με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Μάνος πήρε τη θέση του Μπερτόγλιο και οι Κίτρινοι αγωνίζονταν, πλέον, με καθαρόαιμο επιθετικό στη σύνθεσή τους. Αλλαγή έκανε και ο Μαρτίνς στο 46′, με τον Ανδρούτσο να αντικαθιστά τον Μπρούμα, καθώς έπρεπε να υπάρχει κανονικός δεξιός μπακ στην πεντάδα της άμυνας. Στο 48′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο Γκάμα από αριστερά και αναταραχή στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Μάνος δεν κατάφερε να πιάσει «γεμάτο» σουτ με το δεξί πόδι από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον Σα να μπλοκάρει.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στις αρχές του δεύτερου μέρους και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, στο 51′. Ο Σάκιτς σέντραρε από δεξιά, ο Μάνος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σα. Ο Ολυμπιακός είχε δώσει μέτρα και γήπεδο στον Άρη, που πίεζε για να φέρει το ματς στα ίσα. Οι Κίτρινοι είχαν ένα πολύ πιέστικο δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και οι παίκτες του Μαρτίνς έπρεπε να ανεβάσουν κάπως τις γραμμές τους.

Στο 60′ ο Ιωάννου πήρε τη θέση του Σάκιτς. Ο Σούντγκρεν μετατοπίστηκε στη φυσική του θέση, αυτήν του δεξιού μπακ, ενώ ο Ιωάννου έπαιξε κανονικά ως αριστερός μπακ. Οι Ερυθρόλευκοι έβγαλαν μία κούραση από τα διαδοχικά παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη (ήταν το 23ο ματς από τις 3 Ιανουαρίου!) και την υπερπροσπάθεια στο Λονδίνο, οπότε έκαναν διαχείριση του υπέρ τους αποτελέσματος, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο από το 41′. Οι ποδοσφαιριστές του Άρη αγωνίζονταν υπέρμετρα σκληρά, με κλωτσιές στο «ψαχνό», αλλά ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έπαιζε με 10…

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επιχείρησαν να «σβήσουν» το ματς, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς είχαν να απειλήσουν από το 51′. Και είχαμε φτάσει αισίως στο 72′. Στο 73′ ο Ματέο Γκαρσία αντικατέστησε τον Μπρούνο. Οι Πειραιώτες είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν ξανά την μπάλα και να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Ένα σουτ του Ματέο Γκαρσία στο 75′, δεν ανησύχησε τον Σα, ο οποίος μπλόκαρε. Στο 79′ ο Τζέγκο σούταρε με το δεξί εκτός περιοχής υπό την πίεση του Ελ Αραμπί και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ στο 80′ ο Ραντζέλοβιτς πήρε τη θέση του σκόρερ Μασούρα.

Γράψαμε στο πρώτο ημίχρονο ότι ο Δανός άφηνε το ματς να κυλήσει χωρίς διακοπές, αλλά το είχε παρακάνει, ενώ στον πειθαρχικό έλεγχο ήταν ιδιαίτερα ανεκτικός στα σκληρά μαρκαρίσματα, που ως επί το πλείστον γίνονταν από τους φιλοξενούμενους. Παρά την εδαφική υπεροχή του, ο Άρης δεν έκανε φάσεις, ενώ και ο Ολυμπιακός δεν είχε τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, τα ελαφρυντικά για τους Πέδρο Μαρτίνς ήταν αρκετά και δικαιολογημένα. Στο 86′ ο Δανός διαιτητής δεν υπέδειξε πάλι φάουλ πάνω στον Ελ Αραμπί (από τον Ματέο Γκαρσία), ο Μαντσίνι έγινε αποδέκτης της μπάλας και σούταρε με το δεξί εκτός μεγάλης περιοχής, με τον Σα να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ με το δεξί χέρι, πέφτοντας έγκαιρα στη δεξιά γωνία της εστίας του.

Στο 88′ ο Κάιπερς αντικατέστησε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος έδωσε πολλές μάχες σε έναν άχαρο ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο, από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα. Ο Άρης πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση. Τρία ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων. Στο 90’+3′ ο Καμαρά πήρε τη θέση του Μπουχαλάκη. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε (στο 90’+5′ σφύριξε τη λήξη ο Δανός!) και ο Θρύλος πήρε την 22η νίκη του στο φετινό Πρωτάθλημα, επικρατώντας του Άρη με 1-0! Η αντίστροφη μέτρηση για την κατάκτηση του 46ου Πρωταθλήματος στην ιστορία του συλλόγου, έχει αρχίσει!

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας ΕΔΩ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ 1-0

Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

ΓΚΟΛ: 38′ Μασούρας

Διαιτητής: Γιάκομπ Κέχλετ (Δανία)
Βοηθοί: Λαρς Χάμελγκααρντ (Δανία), Χέινε Σόρενσεν (Δανία)
Τέταρτος: Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Κυκλάδων)
Διαιτητής VAR: Σάντι Πούτρος (Δανία)
Διαιτητής AVAR: Τρύφωνας Πετρόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας)