16.4 C

Ολυμπιακός – Άρης 4-2: Από τεσσάρα σε τεσσάρα!

Απολαυστικός επιθετικά ο Ολυμπιακός… διέλυσε τον Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης»(4-2)  και συνέχισε να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, με τον Πέδρο Μαρτίνς να βλέπει τους παίκτες του να βγάζουν διάθεση στο χορτάρι και να βρίσκονται σε εξαιρετική ατομική κατάσταση. Μάλιστα, αυτή ήταν η τρίτη σερί τεσσάρα του Ολυμπιακού μετά από αυτές που σημείωσε κόντρα σε Λαμία (0-4) και Καλαμάτα (4-1).

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν από το πρώτο λεπτό τον Έμαν με τον Ελ Αραμπί να δίνει την… προειδοποιητική βολή. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Λάρσον απείλησαν τον Σα: Ο Σουηδός έπιασε την κεφαλιά στην εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, χωρίς να αγχώσει ιδιαίτερα τον Πορτογάλο όπως έκανε στο 13′.

Συγκεκριμένα, έκανε το πλασέ, ο Σα απέκρουσε, η μπάλα κατέληξε εκ νέου στον Σουηδό και στη συνέχεια βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε έξω. Το ματς βρήκε γρήγορο ρυθμό και ο Βαλμπουενά απάντησε ένα λεπτό αργότερα χωρίς να βρει δίχτυα στη δεύτερη τελική του Ολυμπιακού. Η τρίτη ήταν και… φαρμακερή.

Από την εκτέλεση κόρνερ του Γάλλου στο 22′, ο Σεμέδο έπιασε την κεφαλιά, ο Έμαν απομάκρυνε και ο Γκιλιέρμε που πήρε το ριμπάουντ έγραψε το 1-0, γιορτάζοντας έτσι με γκολ την επιστροφή του στη βασική ενδεκάδα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Έμαν για το 2-0, δείχνοντας σε πόσο καλή κατάσταση βρίσκεται.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και στο 37′ από την εκτέλεση φάουλ του Ματίγια και την πρώτη κεφαλιά του Βέλεθ, ο αμαρκάριστος Ρόουζ στο δεύτερο δοκάρι μείωσε σε 2-1. Μέχρι να εμφανιστεί ο εξαιρετικός Ομάρ και με υπέροχη ατομική προσπάθεια στο 44′ να διαμορφώσει το τελικό 3-1 του πρώτου μέρους. Και μάλιστα με το κακό του πόδι, το αριστερό!

Αν και ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός βρήκε και τέταρτο τέρμα. Ο Βαλμπουενά ανατράπηκε από τον Βέλεθ στο 64′ και από την άσπρη βούλα έβαλε το δικό του λιθαράκι στην ευρεία νίκη της ομάδας του σημειώνοντας το 4-1. Ο Λάρσον που ήταν ο κινητήριος μοχλός του Άρη πέρασε κάθετη πάσα στον Ντιγκινί στο 82′ και ο Γάλλος μείωσε στο τελικό 4-2, με την ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ να γνωρίζει την πρώτη φετινή ήττα της σε ντέρμπι.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (70′ Λοβέρα), Γκιλιέρμε (84′ Λάζαρος), Μασούρας, Ελ Αραμπί (80′ Σουντανί).

Άρης (Ένινγκ): Εμαν, Ρόουζ, Κόρχουτ, Βέλεθ (65′ Σόουζα), Δεληζήσης, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Φετφατζίδης (65′ Μαρτίνες), Λάρσον, Ιντέγε (45′ Ντιγκινί).