18.9 C

Ολυμπιακός – Αρμάνι 62-78: Ξέμεινε από δυνάμεις στο τέλος

Στο πρώτο του φιλικό -και μάλιστα αρκετά δυνατό-, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία με 78-62, στο πλαίσιο του «Λούκα Τούρναμεντ», στο οποίο συμμετέχουν και οι Βενέτσια, Αναντολού Εφές.

Ντέιβιντ Μπλατ και Ετόρε Μεσίνα είχαν την ευκαιρία να δουν την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι παίκτες που είχαν στη διάθεση τους (οι διεθνείς απουσίαζαν λόγω των υποχρεώσεων τους στο Μουντομπάσκετ). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τον Πολ από πλευράς Ολυμπιακού να προσφέρει πολλές λύσεις στο σκοράρισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Μπόλντγουιν, Σπανούλη, Πολ, Χαραλαμπόπουλο και Ρούμπιτ ήταν η αρχική πεντάδα που χρησιμοποίησε ο Μπλατ.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με προβάδισμα ενός πόντου υπέρ της Αρμάνι (14-13), με τους Μακ και Σέρχιο Ροντρίγκεθ να κάνουν τη διαφορά για την ομάδα του Μεσίνα στην αναμέτρηση. Ειδικά ο Αμερικανός παρουσίασε εξαιρετική εικόνα και βοήθησε αρκετά στη δημιουργία των Ιταλών (35-28 σκορ ημιχρόνου).

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού στη ρακέτα ήταν εμφανές σε όλο το δεύτερο μέρος. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ρούμπιτ ήταν ο μοναδικός που κατάφερε να έχει μια σταθερά καλή παρουσία στο παρκέ, ωστόσο η διαφορά εκτοξεύτηκε για την Αρμάνι στη συνέχεια (67-51). Έτσι, με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, η ομάδα του Μεσίνα έφτασε στη νίκη με 78-62, με τους Ερυθρόλευκους όμως να παρουσιάζονται αρκετά καλοί μέχρι να… σκάσουν στο φινάλε από την κούραση και τις λιγοστές λύσεις ελλείψει των Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και Κουζμίνσκας.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αντώνης Κόνιαρης ένιωσε σφίξιμο στον δεξί μηρό και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί περισσότερο από 3:16 λεπτά. Εκτός 12άδας ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος βρίσκεται σε στάδιο αποθεραπείας.

Μετά την ήττα από την Αρμάνι ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό τον ηττημένο της αναμέτρησης Αναντολού Εφές – Βενέτσια.

Δεκάλεπτα: 13-14, 35-28, 47-58, 62-78.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 3, Μπόλντγουϊν 7 (2ασ.), Πολ 11(1τρ.), Κόνιαρης, Σπανούλης 7 (1τρ., 1 ασ.), Τσέρι 4 (3 ριμπ., 1 ασ.), Χρηστίδης 4 (3 ριμπ., 1 ασ.), Χαραλαμπόπουλος 3(1τρ., 4 ριμπ.), Τσάπμαν 2 (4 ριμπ.), Ρούμπιτ 14 (7 ριμπ.), Χαπ 7 (5 ριμπ.).

Αρμάνι Μιλάνο. (Μεσίνα): Μάκ 9(1), Μίτσοφ 8(2), Ντούλκις 2, Μορασκίνι 7(1), Γουάιτ 11(1), Ροντρίγκεθ 15(3), Σάσκοφ 4, Ταρζέφσκι 12, Τσιντσιάρινι 1, Ρέι 4, Μπερνς 5(1).