21.4 C

Ολυμπιακός: «Άρρωστη» 40άρα, «άρρωστο» κοντρόλ και τελείωμα

Όλα ήταν «άρρωστα» στη φάση του νικητήριου γκολ του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Γκολ για σεμινάριο! Το ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό κρίθηκε από το τέρμα που σημείωσε ο Κώστας Φορτούνης στο 21ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή της Super League και ουσιαστικά «σβηστά» κατέκτησε μία πολύτιμη νίκη στην «οικονομία» του Πρωταθλήματος.

Οι Ερυθρόλευκοι στο θετικό τους πρώτο ημίχρονο έβγαλαν την ποιότητά τους στον αγωνιστικό χώρο. Και το νικητήριο γκολ θα μείνει στην ιστορία και τη μνήμη όλων μας!

Ο αρχοντικός Γιαν Εμβιλά, με μία από τις γνωστές εκπληκτικές 40άρες μπαλιές του, «έκοψε» στα δύο την αντίπαλη άμυνα. Ο Ραφίνια, με το «κακό» του πόδι, κοντρόλαρε υποδειγματικά με το αριστερό, πασάροντας στη συνέχεια με το ίδιο πόδι, για τον Μασούρα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έχασε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά ο Κώστας Φορτούνης ήταν εκεί, μετά την απόκρουση του Σωκράτη Διούδη. Με ένα δύσκολο αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παράθυρο» της εστίας. Άπιαστο σουτ, υποδειγματική εκτέλεση.

Ήταν ένα «άρρωστο» γκολ για τον Ολυμπιακό! «Άρρωστη» βαθιά μπαλιά του Εμβιλά, «άρρωστο» κοντρόλ από τον Ραφίνια, «άρρωστο» τελείωμα του Φορτούνη. Μακάρι το γήπεδο να είχε κόσμο για να πανηγυριστεί αυτή η γκολάρα με τον τρόπο που έπρεπε.

Και μιας ο λόγος για τον Ραφίνια, ο Βραζιλιάνος αμυντικός έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα των νταμπλούχων Ελλάδας. Παίζοντας στο αριστερό άκρο της άμυνας, ο 35χρονος δεξιός οπισθοφύλακας ηγήθηκε και «πολέμησε» από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, έδειχνε να τραυματίζεται στο γόνατο, αλλά πάτησε το πόδι του και συνέχισε κανονικά.

Μάλιστα, στο 85ο λεπτό, έκανε την επέμβαση του αγώνα! Ο Μαουρίτσιο βγήκε στην αντεπίθεση και πάτησε περιοχή, αλλά ο Ραφίνια με ένα έξοχο και ρισκαδόρικο τάκλιν, έκοψε για πλάκα την μπάλα! Με αριστερό τάκλιν και ζηλευτή σιγουριά, σταμάτησε μία επικίνδυνη αντεπίθεση και ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο και μετά δεν απειλήθηκε ξανά, καθώς στη φάση του 90’+4′ ο Καρλίτος ήταν οφσάιντ και η φάση κρίνεται ως μη γενόμενη.