15 C

Ολυμπιακός: Χρέη head coach o Παππάς

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χώρο στον άμεσο συνεργάτη του, Χρήστο Παππά, να κοουτσάρει στο φιλικό με τον Χαρίλαο Τρικούπη

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και αντιμετώπισε τον Χαρίλαο Τρικούπη (ή Μεσολόγγι) στο ΣΕΦ, σε φιλικό παιχνίδι προπονητικού χαρακτήρα που πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Δευτέρας (23/11), δίχως να κρατηθεί σκορ και να δημοσιοποιηθεί.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε περισσότερο ρόλο παρατηρητή στην αναμέτρηση και έδωσε τη δυνατότητα στον πρώτο βοηθό του, Χρήστο Παππά, να αναλάβει καθήκοντα πρώτου προπονητή στο συγκεκριμένο αγωνιστικό τεστ. Άλλωστε, είναι ο άμεσος συνεργάτης του και το «δεξί χέρι» του στον πάγκο των Πειραιωτών.

Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης προχώρησαν σε διάφορες δοκιμές ενόψει του αγώνα με την Μπασκόνια (26/11, 21:00) για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Σε αυτό το ματς, ο Ολυμπιακός θα παραταχθεί δίχως τέσσερις παίκτες, που βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό, με συνέπεια το προπονητικό επιτελείο να αναζητά κάποιες νέες ιδέες ενόψει των άμεσων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας. Και κόντρα στους Βάσκους οι απουσίες θα είναι πέντε, καθώς ο Άαρον Χάρισον αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Πάντως, σε κάποια τάιμ-άουτ, ο κόουτς Μπαρτζώκας ήταν αυτός που έδινε οδηγίες στους παίκτες του, στοχεύοντας σε συγκεκριμένα plays σε άμυνα και επίθεση. Να σημειωθεί πως δεν κρατήθηκε σκορ στο ματς, αλλά ούτε και στατιστικά. Έπειτα από κάθε δεκάλεπτο το ταμπλό μηδενιζόταν και κάθε περίοδος άρχισε από 0-0.