17.7 C

Ολυμπιακός – ΕΦΑΟ Ζωγράφου 85-45: Και το σερί καλά κρατεί!

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού συνέτριψε τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου με 85-45, το μεσημέρι της Τετάρτης (5/5), στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας διεύρυναν το σερί τους στις 11 συνεχόμενες νίκες, επικρατώντας της ομάδας του Ζωγράφου για την 4η και προτελευταία αγωνιστική του Β’ γύρου του Πρωταθλήματος. Πλέον, ο Ολυμπιακός θέλει νίκη επί του Παναθηναϊκού, την τελευταία αγωνιστική στο ΣΕΦ (8/5, 15:00), προκειμένου να κατακτήσει την 1η θέση στην κανονική περίοδο και να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των τελικών.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ξεφύγει και έπειτα από 20 λεπτά αγώνα προηγείτο με 37-32. Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Γιώργου Παντελάκη πάτησε… γκάζι και με επιμέρους σκορ 33-7 (!) τελείωσε το ματς. Γενικότερα, ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχτηκε μόλις 13 πόντους και πέτυχε 48! Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο αναδείχτηκε η Σταμάτη με 16 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ ακολούθησαν οι Ντέιβις, Σταμολάμπρου και Κόστοβιτς με 13, 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Για να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά των δύο ομάδων, πατήστε ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-32, 70-39, 85-45.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 12(1), Σταμάτη 16(3), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 10, Φοντέιν 5, Νικολοπούλου 4, Κούκη 6, Παπαμαρκάκη 2, Κόστοβιτς 11, Παντελή 2, Ντέιβις 13(1).

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Δερμιτζάκη 1, Βαμβακά 8, Χόνι, Ζουρνή 2, Κεσσέ 8(1), Στεφανίδου 16(4), Κουρούβανη, Καντέλη 1, Μυλωνάκη 2, Θεοδωρομανωλάκη 7(1).