24.6 C

Ολυμπιακός – Εφές 67-86: Έρχεται βαρύς χειμώνας…

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Αναντολού Εφές και γνώρισε την ήττα με 67-86, το βράδυ της Πέμπτης στο ΣΕΦ, στην έβδομη στροφή της Euroleague.

Ο Κεστούτις Κεμζούρα δεν προχώρησε σε… πειράματα και ξεκίνησε τον αγώνα με την ίδια πεντάδα που άρχισε και κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν έτοιμοι κόντρα στην Αναντολού Εφές και πήραν γρήγορα το προβάδισμα με πέντε πόντους (7-2), αλλά οι Τούρκοι επέστρεψαν σχετικά γρήγορα.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέρασε μπροστά (9-10), αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης έβαλε τον Ολυμπιακό και πάλι στη θέση του οδηγού (12-10). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (24-21) και όλα έδειχναν ότι μπορούσε να πάρει τη νίκη, αν έπαιζε με συγκέντρωση.

Αυτή η συγκέντρωση εξαφανίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα δεν μπορούσε να αντιδράσει στον επιθετικό οίστρο του Βασίλιε Μίτσιτς (27 π), ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 19 πόντους. Τόσο ο Σέρβος γκαρντ, όσο και ο Σέιν Λάρκιν (24 π) βοήθησαν στο μέγιστο την ομάδα τους και έτσι το +3 του Ολυμπιακού έγινε -18 (35-53) στη λήξη του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Εφές και σε συνδιασμό με πάρα πολλά λάθη που σημείωσαν το παιχνίδι φάνηκε να μην είναι αναστρέψιμο.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι Ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με την εικόνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πιο συγκεκριμένα ο Ολυμπιακός νίκησε την Εφές στην τρίτη περίοδο με 23-14 και μείωσε τη διαφορά στους 9 (58-67) με τρίποντο του Μπράντον Πολ (15 π) στη λήξη της περιόδου.

Βέβαια, αυτό που κυνηγούσε η ομάδα του Πειραιά ήταν εξαιρετικά δύσκολο, μιας και η περυσινή φιναλίστ της Euroleague ήθελε τη νίκη. Ο Μίτσιτς συνέχισε να πυροβολεί και ο Λάρκιν να κάνει ένα ακόμη μεστό παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει το αντίδοτο τόσο στις επιθετικές… ορέξεις της Εφές, όσο και στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξε η τουρκική ομάδα.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον Κρις Σίνγκλετον να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων (67-86), δύο δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και τον κόσμο του Ολυμπιακού να αποδοκιμάζει (ελαφρώς) τους παίκτες των Ερυθρόλευκων, αλλά και τον Αμερικανό (έντονα) για τη μη τήρηση του fair play.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86