21.4 C

Ολυμπιακός – Εφές 79-84: Εκεί που αυτοκτονούσε, τον «σκότωσε» ο Λάρκιν

Η επιστροφή του Σέιν Λάρκιν ήταν κομβική και σε επίπεδο ψυχολογίας για την Εφές, η οποία είχε το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και κατάφερε να φύγει με το διπλό (79-84) και να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη της στη φετινή σεζόν.

Οι Ερυθρόλευκοι πλήρωσαν σε μεγάλο βαθμό την κακή τους εμφάνιση αμυντικά κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Εφές σημείωσε 29 πόντους! Μπορεί η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να είχε εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (52.9%), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να βάλει δύσκολα στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν που είχε το καθαρό μυαλό και την ευστοχία για να διατηρήσει τον έλεγχο και το πάνω χέρι στο ματς.

Αν υπάρχει ένα κοινό σημείο στο παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις – το οποίο έχασε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ στην πρεμιέρα – αυτό ήταν τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Όταν οι Ερυθρόλευκοι έκαναν την ύστατη αντεπίθεση τους, εκεί ο Λάρκιν εμφανίστηκε και έδωσε το τελειωτικό χτύπημα, με αποτέλεσμα να κάνει τους γηπεδούχους να σταματήσουν να πιστεύουν σε μία μεγάλη ανατροπή.

Το τρίποντο του Σίνγκλετον στο πρώτο δεκάλεπτο και η διαρκής ευστοχία της Εφές είτε από τα 6.75μ είτε με δίποντα επέτρεψαν στην Εφές να πάρει το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός ακολουθούσε πριν ξεκινήσουν τα λάθη και τα καλάθια του Πλάις.

Η είσοδος του Ζαν Σαρλ έφερε ενέργεια στην άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Γάλλο να έχει δύο καθοριστικές τάπες ψυχολογίας στον Λάρκιν και να ανεβάζει τον ρυθμό της ομάδας του στην επίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά να μειώνεται στους έξι.

Δυστυχώς για τον Ολυμπιακό τα καλά διαστήματα στην άμυνα ήταν λίγα και σε συνδυασμό με την ευστοχία που είχε η Εφές, οι Τούρκοι κατόρθωσαν να ανοίξουν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο από εκεί που ο ΜακΚίσικ είχε φτάσει το σερί στο 9-0 και είχε δώσει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του (47-44).

Ο Μπομπουά ανέλαβε δράση και σε συνδυασμό με τις ασίστ του Μίτσιτς (επτά στο σύνολο) και τα δύο τρίποντα του Λάρκιν στο πιο καθοριστικό σημείο του ματς (όταν επιχειρούσε ο Ολυμπιακός την τελική του αντεπίθεση).

Υπό το βλέμμα του μάλλον όχι και τόσο σταρ του NBA, Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο Λάρκιν που έπαιξε για πρώτη φορά φέτος πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη για την ομάδα του έχοντας μόλις τρία τρίποντα, τα δύο εξ’ αυτών στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός είχε τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Μάρτιν πρώτος σκόρερ με 11 (4/5 δίποντα) και Σλούκας και ΜακΚίσικ είχαν από 10, με τον πρώτο να έχει και επτά ασίστ! Η Εφές στη δεύτερη νίκη της είχε ποσοστό κοντά 50% στο τρίποντο, ενώ ο Μίτσιτς ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84.