17 C

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 94-79: Επέστρεψε με σούπερ Σακίλ και Σάσα!

Το χρειαζόταν! Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 94-79 στο ΣΕΦ. Κορυφαίοι οι ΜακΚίσικ (20π.) και Βεζένκοφ (17 π.), από 7 ασίστ μοίρασαν οι Σλούκας και Σπανούλης

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 94-79 στο ΣΕΦ για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και τερμάτισε το αρνητικό σερί με τις 7 διαδοχικές ήττες. Οι Ερυθρόλευκοι βρίσκονται, πλέον, στο 12-16, ενώ οι Σέρβοι έπεσαν στο 7-21. Ο Γιώργος Πρίντεζης έγραψε ιστορία και ξεπέρασε τον Άντε Τόμιτς, όντας, πλέον, ο πρώτος παίκτης σε εύστοχα δίποντα με 1.139 στην ιστορία της Ευρωλίγκας (1.139/2.047 σε 334 αγώνες)!

Πρίντεζης

Ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε τις 300 νίκες στη Euroleague και έγινε μόλις η 5η ομάδα στην ιστορία του θεσμού, που σπάει το φράγμα των 300 νικών! Εκτός από τους τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης, αυτό το έχουν πετύχει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (397), η Μπαρτσελόνα (347), η Ρεάλ Μαδρίτης (310) και ο Παναθηναϊκός (302).

Οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν τις 5 νίκες στο ΣΕΦ (5-9) και για πρώτη φορά βρέθηκαν να προηγούνται στην πρώτη περίοδο σε εντός έδρας παιχνίδι τους για τη φετινή Ευρωλίγκα! Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-19, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, με επιμέρους σκορ 23-29, μειώνοντας σε 53-48 ύστερα από 20 λεπτά αγώνα. Παράλληλα, για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν στο ΣΕΦ, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν τόσο παραγωγικοί στην επίθεση, στο πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα, σκοράροντας 53 πόντους.

Οι Πειραιώτες «πάτησαν γκάζι» μετά το 68-67 του 28′ και με σερί 10-0 έκαναν το 78-67 στο 31′, βάζοντας τις βάσεις για την επιστροφή στις επιτυχίες, κάτι που εν τέλει έγινε με το επιβλητικό 94-79. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό αναδείχτηκε ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 20 πόντους, 4/6 τρίποντα (άρχισε με 4/4!) και συνολικά 7/11 σουτ, ενώ μέτρησε τρεις ασίστ και τρία κλεψίματα!

Σταθερή αξία ήταν για μία ακόμα φορά ο Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους (5/10 σουτ), 5 ριμπάουντ, τρεις ασίστ και 2 κλεψίματα. Από 7 ασίστ είχαν οι Κώστας Σλούκας και Βασίλης Σπανούλης, που σκόραραν 14 (6/9 δίποντα) και 4 πόντους αντίστοιχα. Δεύτερη θετική εμφάνιση για τον Κώστα Κουφό, που έδωσε λύσεις στις δύο ρακέτες, μετρώντας 8 πόντους και 4/5 δίποντα σε 11:55!

Κουφός

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Κουφό στη βασική πεντάδα. Από την πλευρά του, ο Ντέγιαν Ράντονιτς χρησιμοποίησε τους Ουσκόκοβιτς, Λάζιτς, Λόιντ, Σιμόνοβιτς και Κούζμιτς. Ο Ολυμπιακός άρχισε «ζεστός» την αναμέτρηση στο ΣΕΦ και προηγήθηκε με 15-9 στο 6ο λεπτό, μετρώντας 3/3 τρίποντα! Ο Σλούκας είχε 4 ασίστ, ο ΜακΚίσικ 2/2 τρίποντα και ο Βεζένκοφ 1/1, ενώ ο Κουφός ήταν θετικός και στο δεύτερο παιχνίδι του, σκοράροντας γρήγορα 4 πόντους με 2/2 δίποντα. Η διαφορά είχε φτάσει στο +7, στο 5ο λεπτό (13-6), ενώ οι γηπεδούχοι άρχισαν σιγά-σιγά να τη διευρύνουν, με τον ΜακΚίσικ να κάνει το 20-12 στον αιφνιδιασμό έπειτα από την 5η ασίστ του Σλούκα και τον Ράντονιτς να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιζαν γρήγορα και πάσαραν χωρίς να κρατούν πολλή ώρα την μπάλα στα χέρια τους. Ο Σλούκας είχε 6 πόντους με 3/4 δίποντα και 5 ασίστ. Με την είσοδο του Σπανούλη στο πλάι του Σλούκα, η διαφορά ανέβηκε στο +11 με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέτυχε τέσσερις σερί πόντους και διαμόρφωσε το 30-19 έπειτα από 10 λεπτά αγώνα.

Για πρώτη φορά στη φετινή Ευρωλίγκα, σε εντός έδρας παιχνίδι, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο σκορ έπειτα από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου! Πραγματικά, απίστευτο. Έπρεπε να φτάσουμε στο 14ο ματς της σεζόν στο ΣΕΦ (4-9 το εντός έδρας ρεκόρ της ομάδας μέχρι το συγκεκριμένο παιχνίδι κόντρα στους Σέρβους). Οι Ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν το καλύτερο πρώτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, στη φετινή Ευρωλίγκα, έχοντας 10/15 δίποντα (66.7%), 3/4 τρίποντα (75%), 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ (6 αμυντικά, 4 επιθετικά), 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Από την πλευρά του, ο Ερυθρός Αστέρας είχε 6/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ (2 αμυντικά, 2 επιθετικά), 3 ασίστ, 0 κλεψίματα και 2 λάθη.

Ο Ολυμπιακός άρχισε τη δεύτερη περίοδο με τους Σπανούλη, Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις. Ο Πρίντεζης έκανε το 32-21 με εντυπωσιακή «χορευτική» κίνηση στο ποστ και έγραψε ιστορία! Ο υπαρχηγός του Θρύλου πέτυχε το 1.138ο δίποντό του, στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, ξεπερνώντας στην κορυφή της λίστας τον Κροάτη, Άντε Τόμιτς (1.137/1.916 σε 283 αγώνες). Ο Έλληνας φόργουορντ είχε συνολικά 2/2 δίποντα στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα και έφτασε τα 1.139 εύστοχα δίποντα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, σε 334 αγώνες!

Στη συνέχεια, ο Ντόμπριτς έβαλε ξανά την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης. Με 7 πόντους από τον Σέρβο γκαρντ/φόργουορντ, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 36-32 στο 15′. Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει την ευστοχία τους, ενώ ο Κούζμιτς μείωσε σε 40-35 στο 16′. Ο Ζαν-Σαρλ έκανε καλή δουλειά, έχοντας τέσσερις γρήγορους πόντους (έκανε το 36-27 και το 40-33). Οι δύο ομάδες έβρισκαν πόντους και ο Ολυμπιακός συντηρούσε μία διαφορά από 5 έως 7 πόντους. Ο Σλούκας «έγραψε» το 48-40 στο 18′, φτάνοντας τους 10 πόντους με 5/7 δίποντα (ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 6 ασίστ συνολικά), και ο Ράντονιτς πήρε ξανά τάιμ-άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Σιμόνοβιτς, όμως, βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά και, φτάνοντας τα 3/3 τρίποντα και τους 11 πόντους, μείωσε τη διαφορά σε 50-46 στο 19′. Ο Τζένκινς «απάντησε» με τρίποντο για το 53-46, ενώ ο Νταβίντοβατς διαμόρφωσε το τελικό 53-48, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 19/26 δίποντα (73.1%), 4/9 τρίποντα (44.4%), 3/7 βολές, 16 ριμπάουντ (9 αμυντικά, 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Απίστευτη επίδοση για τη φετινή ομάδα να έχει μόλις 1 λάθος ύστερα από 20 λεπτά αγώνα. Παράλληλα, για πρώτη φορά την τρέχουσα σεζόν, ο Θρύλος έβαλε 53 πόντους εντός έδρας στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Σλούκας με 10 (5/8 δίποντα), 8 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα) είχε ο ΜακΚίσικ από την πρώτη περίοδο (δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο δεκάλεπτο), ενώ από 6 σκόραραν σε αυτό το διάστημα οι Πρίντεζης (2/2 δίποντα, 2/4 βολές) και Ζαν-Σαρλ (3/3 δίποντα). Από τη μεριά του, ο Ερυθρός Αστέρας μέτρησε 12/20 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 9 ριμπάουντ (6 αμυντικά, 3 επιθετικά), 12 ασίστ, 0 κλεψίματα και 3 λάθη.

Σλούκας

Ο Κουφός είχε αγωνιστεί μόλις για 04:42 (τέσσερις πόντους σε αυτό το διάστημα) και άρχισε την τρίτη περίοδο μαζί με τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ. Ο Χολ μείωσε σε 53-50 και ο Λόιντ στον αιφνιδιασμό έκανε το 53-52 στο 22′, φτάνοντας τους 8 πόντους. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στον πόντο και ήταν ξανά πια στη διεκδίκηση της νίκης. Με μία εκπληκτική ατομική ενέργεια, ο Κουφός «χόρεψε» τον Νοκό στο ποστ και σημείωσε το 55-52 στο 22′.

Ο ΜακΚίσικ μπήκε ξανά ορεξάτος στο παρκέ και «έγραψε» με τρίποντο το 58-52 στο 23′. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ είχε 3/3 τρίποντα και 11 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, «έτρεξαν» σερί 7-0 και με τρίποντο του Λάζιτς πέρασαν για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ με 58-59, μετά το 3-4 στο ξεκίνημα (2′). Ο ΜακΚίσικ ήταν εκπληκτικός και με το 4ο τρίποντό του στο ματς (4/4) έκανε το 61-59 στο 25′, αλλά ο Νοκό ισοφάρισε σε 61-61 μετά την 6η ασίστ του Χολ στην αναμέτρηση. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό.

Ο Σπανούλης πήρε τη θέση του Σλούκα και ο Βεζένκοφ με 2 βολές σημείωσε το 63-61 στο 27′. Ο Σιμόνοβιτς, όμως, μέτρησε και αυτός 4/4 τρίποντα, κάνοντας το 63-64 στο 27′. Ο Κουφός πέτυχε το 65-64 (4/5 δίποντα) στο 27′, αλλά ο Κούζμιτς «απάντησε» (65-66). Ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 66-66 στο 28′. Με 2 ακόμα βολές του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 68-66 στο 28′, ενώ με 1/2 βολές ο Ντόμπριτς μείωσε στον πόντο (68-67 στο 28′).

Με την 4η ασίστ του Σπανούλη στο ματς, ο Βεζένκοφ ευστόχησε για τρεις πόντους και έκανε το 72-67 στο 29′. Ο Βούλγαρος φόργουορντ έγινε διψήφιος με 12 πόντους και 2/4 τρίποντα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Σπανούλη να πασάρει (5η προσωπική ασίστ, 19η συνολικά για την ομάδα του) και τον Ζαν-Σαρλ να σκοράρει με λέι-απ υπό πίεση και τον Θρύλο να έχει το προβάδισμα στο σκορ με 75-67, μετρώντας σερί 7-0 από το 68-67 του 28′. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν τα λίγα λάθη εκατέρωθεν: 4 ο Ολυμπιακός, 5 ο Ερυθρός Αστέρας έπειτα από 30 λεπτά αγώνα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε την τέταρτη περίοδο με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ. Οι Ερυθρόλευκοι χρειάζονταν καθαρό μυαλό προκειμένου να επιστρέψουν στις νίκες ύστερα από 7 σερί ήττες στην Ευρωλίγκα. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντη «βόμβα» έκανε το 78-67 στο 31′ χάρη στην 3η ασίστ του Βεζένκοφ. Το σερί, πλέον, είχε ανέβει στο 10-0! Ο Χολ το «έσπασε» με 2 βολές και μείωσε σε 78-69 στο 31′. Ο Βεζένκοφ έκανε το 80-69 στον αιφνιδιασμό μετά την πάσα του Ζαν-Σαρλ, αλλά ο Ντόμπριτς με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 80-72 στο 32′.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν μία καλή διαφορά και έπρεπε να την προστατέψουν με κάθε τρόπο. Με φοβερή ασίστ του Σπανούλη (6η), ο Λαρεντζάκης έκανε το «κόψιμο» στη ρακέτα και τελείωσε τη φάση με λέι-απ για το 82-72 στο 34′. Ο Σιμόνοβιτς έφτασε τα 5/6 τρίποντα και έκανε το 82-75 στο 35′. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν απολαυστικός και με την 7η ασίστ του έβγαλε πρόσωπο με το καλάθι τον ΜακΚίσικ, ο οποίος άφησε την μπάλα με αρχοντικό στιλ και σημείωσε το 84-75. Ο Αμερικανός «εκρηκτικός» παίκτης είχε αισίως ανέβει στους 17 πόντους με 2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 1/2 βολές.

Ο Σιμόνοβιτς ήταν διαρκής κίνδυνος για τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 84-77 στο 36′ με το πρώτο του δίποντο (1/2), φτάνοντας τους 19 πόντους. Χρειαζόταν μεγάλη προσοχή στο φινάλε για τους γηπεδούχους. Ο Νοκό μείωσε ακόμα περισσότερο σε 84-79 μετά την 7η ασίστ του Χολ στο 37′, αλλά ο ΜακΚίσικ με ένα εντυπωσιακό σόλο πέτυχε καλάθι και φάουλ, σημειώνοντας το 87-79 στο 38′.

Ο Σλούκας πήρε τη θέση του Σπανούλη, που ήταν εξαιρετικός. Ο Έλληνας αριστερόχειρας γκαρντ με 2 βολές έκανε το 89-79 και τη διαφορά διψήφια στο 38′. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την επιστροφή του Ολυμπιακού στις νίκες. Με τρίποντο του Βεζένκοφ στα 50 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και δίποντο του Σλούκα από την κορυφή της ρακέτας (7 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης), ο Θρύλος διαμόρφωσε το 94-79, φτάνοντας σε μία σημαντική επικράτηση για την ψυχολογία και την αυτοπεποίθησή του, καθώς επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα ύστερα από 7 σερί ήττες και τις 19 Ιανουαρίου, όταν είχε επικρατήσει της Βιλερμπάν με 101-93 στην παράταση επί γαλλικού εδάφους.

Βεζένκοφ

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 73-67, 94-79.

Οι διαιτητές: Ντανιέλ Ιερεθουέλο (Ισπανία), Γιακούμπ Ζαμοΐσκι (Πολωνία), Σινάν Ισγκουντέρ (Τουρκία).