21.4 C

Ολυμπιακός – Φαίακας 32-22: Γκαζωμένος στο β’, έκανε το 8/8

Με εκπληκτική απόδοση στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Φαίακα Κέρκυρας με 32-22 στο Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και διατήρησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα με οχτώ νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα που αγωνίστηκε χωρίς τους Σανίκη, Τσίλη, Καβάρτσκι και Λέμος, προηγήθηκε με 3-2, στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα και στη συνέχεια ανέβασε στροφές αυξάνοντας το προβάδισμα του στα τρία γκολ (11-8) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 17-14.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι και χωρίς να δυσκολευτούν πανηγύρισαν τη νίκη με 32-22. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Μπάγιος με επτά τέρματα και ακολούθησαν οι Δεληχρήστος και Μάλλιος που σημείωσαν από πέντε γκολ. Για τον Φαίακα ξεχώρισε ο Χερουβείμ που σημείωσε έξι γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-2, 8-3, 11-8, 13-12, 17-14 (ημ.), 19-16, 22-18, 26-19, 28-20, 30-20, 32-22

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σκίπιτς, Nομικός 3, Μάϊνας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 2, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος 7, Δεληχρήστος 5, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης 3.

Φαίακας Κέρκυρας (Ριγανάς): Τζούκας, Δούγιας 2, Σουλάνης, Δέσπος 2, Κουλούρης, Μάτοβιτς, Κόντης 4, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ 6, Δελλής 5, Πίτος, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Σκουρτάι, Νάστος