18 C

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 71-76: Ο χαρακτήρας του μαχητή ξαναχτίζεται

Ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 14-4 στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με 76-71 στο ΣΕΦ, αποκλείοντας οριστικά τους Ερυθρόλευκους από τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης

Ο Ολυμπιακός πάλεψε και πολύ και σκληρά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά γνώρισε την ήττα από τη Φενέρμπαχτσε με 76-71, στο «καταραμένο» – φέτος – ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague, με αποτέλεσμα να χαθεί και η τελευταία ελπίδα πρόκρισης στα playoffs της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργανώσεις. Οι Ερυθρόλευκοι, έπειτα από τρεις σερί νίκες, επέστρεψαν στα αρνητικά αποτελέσματα και έπεσαν στο 14-17, ενώ η Φενέρμπαχτσε ανέβηκε στο 19-12, μετρώντας 14 νίκες στα 16 τελευταία παιχνίδια της στο θεσμό της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Ο Θρύλος «χτίζει» ξανά τον χαρακτήρα του μαχητή και θέλει να γίνει και πάλι η ομάδα που δεν θα εγκαταλείπει με τίποτα και ποτέ έναν αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα κατέθεσε την ψυχή της (όταν ο Βεζένκοφ «κατέβηκε» στη θέση «3» και ο Ζαν-Σαρλ μετατοπίστηκε στο «5») και λίγο έλειψε να… γυρίσει ένα «χαμένο» ματς. Στο 24′, μείωσε σε 39-45, ενώ στο 38′ η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε να προηγείται με 57-72 και ο ελληνικός σύλλογος «έτρεξε» σερί 9-0, μειώνοντας 66-72 και κάνοντας επιμέρους σκορ 14-4, στα τελευταία σχεδόν δύο λεπτά!

Για ένα ακόμα εντός έδρας παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος στο πρώτο δεκάλεπτο και το πρώτο ημίχρονο γενικότερα, μπαίνοντας ξανά σαν υπνωτισμένος μέσα στο παρκέ. Στο 16ο ματς της σεζόν στο ΣΕΦ (6-10), η ομάδα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ και μάλιστα διψήφιες διαφορές (11-20 ήταν το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου και 27-43 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου). Είναι απίστευτο, αλλά σε 16 εντός έδρας αγώνες κατά τη διάρκεια της φετινής σεζόν, ο Ολυμπιακός έχει προηγηθεί μόλις σε ένα πρώτο δεκάλεπτο και γενικότερα μόνο σε ένα πρώτο ημίχρονο. Στον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα (5/3, 94-79), όταν προηγήθηκε με 30-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και 53-48 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Συγκινητικός ήταν ο Λιβιό Σαν-Σαρλ, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, μετρώντας συνολικά 16 πόντους με 8/8 δίποντα και εκπληκτικές άμυνες πάνω στην μπάλα, βάζοντας χέρια παντού και αλλοιώνοντας πολλές επιθέσεις της Φενέρμπαχτσε, για την οποία ξεχώρισε ο εκπληκτικός Γιαν Βέσελι 18 πόντους και 7/9 δίποντα. Ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με 20 λάθη, 5 εκ των οποίων έκανε ο Κώστας Σλούκας, ενώ οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης στο πρώτο ημίχρονο σούταραν με 28.6% σε δίποντα και τρίποντα, έχοντας ακριβώς τις ίδιες προσπάθειες, εύστοχες και άστοχες (4/14 δίποντα και 4/14 τρίποντα). Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ολοκλήρωσε άποντος την αναμέτρηση και με 0/7 σουτ, μένοντας στο μηδέν για πρώτη φορά στη φετινή Ευρωλίγκα.

Σλούκας

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε:

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άρχισε το ματς με τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Κουφό. Από την πλευρά του, ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ επέλεξε τους Ντε Κολό, Γκούντουριτς, Πιερ, Βέσελι και Ντουβερίογλου. Ο Πιερ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα στο 2′ από κοντά (0-2) και η Φενέρμπαχτσε άρχισε πολύ καλύτερα τον αγώνα, καθώς προηγήθηκε στο 4′ με 0-8. Ο Ολυμπιακός άρχισε με 0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα και ένα λάθος, με τον ΜακΚίσικ να χρεώνεται 2 φάουλ σε 02:31 και τον Ντουβερίογλου να κάνει ό,τι θέλει στις ρακέτες, μετρώντας 4 πόντους και 2 επιθετικά ριμπάουντ στο ξεκίνημα.

Ο Τζένκινς μετά την ασίστ του Κουφού πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού, 06:12 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (2-8), αλλά η τουρκική ομάδα πάτησε… γκάζι και ξέφυγε στο σκορ με διψήφια διαφορά. Με σερί 6-0 (Ντουβερίογλου, Ντε Κολό και Πιερ) η Φενέρ προηγήθηκε με 2-14 στο 6′ και ο Ολυμπιακός βρήκε ένα τρίποντο με τον Βεζένκοφ, ο οποίος μείωσε σε 5-14 στο 6′. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν παγιώσει μία διαφορά μεταξύ των 9 και 11 πόντων, ενώ με 2 βολές ο Βέσελι την ανέβασε στη μεγαλύτερη τιμή της στο 9′, καθώς έκανε το 7-20.

Ο Ολυμπιακός στο 8′ είχε 1/7 δίποντα και 1/7 τρίποντα, σπάζοντας τα καλάθια… Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 4-0 με δίποντο του Πρίντεζη και 2 βολές του Σπανούλη, που είχε περάσει στο ματς, διαμορφώνοντας το σκορ σε 11-20 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε 2/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ (2 αμυντικά, 5 επιθετικά), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από την πλευρά της, η Φενέρμπαχτσε έκανε θραύση μέσα στη ρακέτα στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας 9/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ (7 αμυντικά, 3 επιθετικά), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι Σλούκας, Σπανούλης, Χάρισον, Πρίντεζης και Έλις άρχισαν τη δεύτερη περίοδο, με τον Χάρισον να πιέζεται και να δίνει έτοιμο καλάθι στον Μπαρτέλ, για το 11-22. Ο Γερμανός φόργουορντ έκανε και το 11-24 στο 11′, με τον Σλούκα προσφέρει… ανάσα και να μειώνει σε 15-24 με τρίποντο και φάουλ στο 12′. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι απελπιστικά άστοχος, μετρώντας 3/10 δίποντα και 2/9 τρίποντα στο 14′ και η Φενέρ να προηγήθηκε με 17-31 χάρη σε τρίποντο του Σιπάχι (14′). Ο Χάρισον ήταν αρνητικός ξανά (0/3 σουτ) και ο Μπαρτζώκας έβαλε τον Λαρεντζάκη στη θέση του. Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ ευστόχησε στο πρώτο του σουτ, που ήταν τρίποντο, και μείωσε σε 20-31 στο 15′.

Ο Σλούκας έπαιξε χωρίς διακοπή από την αρχή και αντικαταστάθηκε 14:43 μετά την έναρξη του αγώνα (έχοντας 6 πόντους με 0/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα και μόλις μία ασίστ) από τον ΜακΚίσικ, ο οποίος επέστρεψε στο παιχνίδι. Με 2 βολές του Βέσελι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-33 στο 15′, ενώ ο Ολυμπιακός είχε 3/11 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 7 λάθη, 04:23 πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου και του πρώτου ημιχρόνου γενικότερα. Ο «Λάρι» πέτυχε και δεύτερο τρίποντο (2/2) στο 16′, μειώνοντας σε 23-33, αλλά η Φενέρ δεν συγχώρησε ούτε ένα αντίπαλο λάθος και έφτασε να προηγείται με 25-39 στο 19′ χάρη σε τέσσερις σερί πόντους του Μπράουν, ο οποίος έκανε το 25-35 του 18′, 25-39 στο 19′. Ο Βέσελι έκανε ό,τι ήθελε στις δύο ρακέτες και με τέσσερις ακόμα πόντους η Φενέρ προηγήθηκε με 25-43 στο 20′, με τον Τσέχο σέντερ να φτάνει τους 10 πόντους και να δίνει για πρώτη φορά στην ομάδα του μία διαφορά των 18 πόντων. Ο Σπανούλης με 2 βολές μείωσε σε 27-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με τραγικά ποσοστά: 4/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 7/7 βολές, 11 ριμπάουντ (4 αμυντικά, 7 επιθετικά), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 10 λάθη. Πώς να πλησιάσει στο σκορ με 28.6% σε δίποντα και τρίποντα έπειτα από 20 αγωνιστικά λεπτά… Από τη μεριά της, η Φενέρμπαχτσε είχε εκπληκτικό ποσοστό στα δίποντα (72%) με 18/25. Παράλληλα, μέτρησε 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 17 ριμπάουντ (12 αμυντικά, 5 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα και 6 λάθη. Η τουρκική ομάδα μπορεί να ήταν άστοχη από το τρίποντο (14.3%), αλλά εκμεταλλεύτηκε σχεδόν και τα 10 λάθη των Ερυθρόλευκων, σκοράροντας εύκολα καλάθια τόσο από κοντά όσο και μέσω των αιφνιδιασμών.

Tα συνολικά στατιστικά των ομάδων έπειτα από 20 λεπτά αγώνα:

Ο Ολυμπιακός άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Ζαν-Σαρλ και Έλις. Ο Μπαρτζώκας «ψήλωσε» το σχήμα και έβαλε τον Σάσα στη θέση «3», δίνοντας εντολή για άμυνα με αλλαγές σε όλα τα σκριν. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση με το συγκεκριμένο σχήμα: έκανε 5-0 σερί (φόλοου-κάρφωμα Ζαν-Σαρλ μετά το άστοχο τρίποντο του Σλούκα, τρίποντο Βεζένκοφ) και επιμέρους σκορ 7-2, μειώνοντας σε 36-45 στο 23′. Φοβερός ο Λιβιό, έφτασε αθόρυβα τους 6 πόντους με 3/3 δίποντα, ενώ ήταν εντυπωσιακός και στην άμυνα, βάζοντας χέρια σε κάθε μπάλα. Οι Πειραιώτες επέδειξαν περισσότερη σκληράδα στην άμυνα και η Φενέρ έδειχνε να… ξεβολεύεται. Νέο τρίποντο από τον Βεζένκοφ (3/6 τρίποντα) και ο Ολυμπιακός πλησίασε ακόμα περισσότερο σε 39-45 στο 24′. Επιτέλους, η ομάδα έδειξε να έχει… σφυγμό.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Βεζένκοφ στον Πιερ προκάλεσε αντιδράσεις και η Φενέρ πήρε πολύτιμη «ανάσα», κάνοντας το 39-47 στο 25′ με 2 βολές του Πιερ. Οι γηπεδούχοι «επέστρεψαν» στις κακές επιλογές και ο Πιερ με 2 ακόμα βολές σημείωσε το 39-49 στο 26′ και η διαφορά έγινε ξανά διψήφια. Ο Σλούκας είχε φτάσει, ήδη, τα 4 λάθη με λανθασμένες αποφάσεις. Ο Ολυμπιακός είχε μείνει για περίπου τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο και ο Πιερ με δικό του σερί 6-0 έκανε το 39-51 στο 27′. Ο Σλούκας μείωσε με τρίποντο σε 42-51 στο 28′. Ο Σπανούλης πήρε τη θέση του ΜακΚίσικ, ο Πρίντεζης του Έλις (και ο Ζαν-Σαρλ μετατοπίστηκε σε θέση σέντερ) και ο Μπράουν με 2 βολές «έγραψε» το 42-53 στο 28′, ενώ ο Ο’ Κουίν σημείωσε το 44-55 στο 28′. Ο Ολυμπιακός με 5 σερί προσωπικούς πόντους του Πρίντεζη (δίποντο και τρίποντο) μείωσε σε 47-55 στο 29′, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 49-58 και τον Θρύλο να έχει επιμέρους σκορ 22-15 στην τρίτη περίοδο.

Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο με τους Σλούκα, Σπανούλη, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Ζαν-Σαρλ. Η Φενέρ με σερί 5-0 έκανε το 49-63 χάρη σε τρίποντο του Ο’ Κουίν και λέι-απ του Μπράουν στον αιφνιδιασμό, μετά το 5ο λάθος του Σλούκα. Ο Βεζένκοφ μείωσε σε 51-63 μετά την πρώτη ασίστ του Σπανούλη στο ματς. Ένα τρίποντο, όμως, του Ντε Κολό μπροστά στον Πρίντεζη με τη λήξη του χρόνου επίθεσης έφερε τη διαφορά στους 15 πόντους και το 51-66, στο 33ο λεπτό.

Ο Σπανούλης μείωσε σε 53-66 με ατομική ενέργεια και λέι-απ στο 34′, αλλά τα πολλά λάθη (17 σε εκείνο το σημείο) δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο έκαναν απίστευτη προσπάθεια και έφτασαν στο -3. Ο Βέσελι συνέχισε να κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω, σημειώνοντας το 53-70 στο 36′ και φτάνοντας τους 16 πόντους με 6/7 δίποντα. Ο Ζαν-Σαρλ ήταν συγκινητικός, μειώνοντας σε 57-70 με τέσσερις σερί πόντους (6/6 δίποντα και φοβερές άμυνες στο δεύτερο ημίχρονο) στο 37′. Με τρίποντο του Λαρεντζάκη (3/4) και καλάθι και φάουλ του Βεζένκοφ (έχασε τη βολή), ο Ολυμπιακός μείωσε σε 62-72 στο 39′, ενώ έκανε σερί 9-0 (ακολούθησαν δίποντα από Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ), φτάνοντας σε απόσταση 6 πόντων και στο 66-72, 48 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Ο Βέσελι έκανε το 66-74 (7/9 δίποντα), αλλά ο Θρύλος δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να παλεύει μέχρι το τέλος. Ο Σλούκας μείωσε με τρίποντο σε 69-74, ο Πιερ έκανε βήματα και ο Ζαν-Σαρλ με φόλοου, μετά το άστοχο τρίποντο του Λαρεντζάκη, μείωσε σε 71-74, 11 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Ντε Κολό, όμως, ήταν εύστοχος σε 2 βολές και η Φενέρμπαχτσε πανηγύρισε τη νίκη επί του Ολυμπιακού με 76-71 στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76.

Οι διαιτητές: Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Κάρλος Κορτές (Ισπανία), Γιούργκις Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία).