17.6 C

Ολυμπιακός – Φοίνικας 2-3: Οι πειρατές «εκτέλεσαν» τους Ερυθρόλευκους στο ΟΑΚΑ

«Βόμβα» στο ΟΑΚΑ! Ο Φοίνικας έκανε την τεράστια έκπληξη παρά την απουσία του Στοΐλοβιτς και νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 κάνοντας έτσι το 1-0 στην ημιτελική φάση και παίρνοντας μικρό προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς.

Οι Συριανοί αιφνιδίασαν τους Ερυθρόλευκους παρά το γεγονός πως αγωνίστηκαν με βασικό διαγώνιο τον Νίκο Μήλη και με ακραίο τον Κωστόπουλο στη θέση του Στοΐλοβιτς. Ο Μπουτσούγεβιτς έκανε συγκλονιστικό παιχνίδι στην πάσα, μοίρασε άριστα το παιχνίδι και ο Φοίνικας βρήκε περισσότερες λύσεις από έναν Ολυμπιακό που ναι μεν είχε όλους τους ξένους, αλλά αρκετοί δεν βρέθηκαν στην καλή τους μέρα.

Με όπλο το πολύ καλό σέρβις και τη συγκέντρωση στο μπλοκ-άμυνα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο σετ και διατήρησαν σταθερά μια διαφορά τριών πόντων μέχρι να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός σε 17-17 με επίθεση του Χουσάι. Η ομάδα του Ορφανού διατήρησε την ψυχραιμία της και με τις επιθέσεις του Μήλη και του Κωστόπουλου ξαναπήραν τα ηνία (18-22) για να έρθει τελικά το άστοχο σέρβις του Κουμεντάκη και το 0-1 υπέρ του Φοίνικα (22-25).

Το δεύτερο σετ είχε αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά μέχρι να κάνει δύο λάθη ο Στερν και ο Ολυμπιακός να ανοίξει τη διαφορά στους τρεις (16-13). Τα διαδοχικά λάθη του Φίνγκερ έφεραν τον Φοίνικα σε απόσταση δύο πόντων, ωστόσο το μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και το άουτ σέρβις του Μήλη οδήγησαν στην ερυθρόλευκη ισοφάριση (25-23).

Οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν το καλύτερο πρόσωπο τους στο τρίτο σετ, εκεί όπου οι πειρατές δεν έβγαλαν αντίδραση και έγιναν… έρμαιο στις ορέξεις του Βουλκίδη, ο οποίος πήρε τους κρίσιμους πόντους και ήταν καθοριστικός για να έρθει (και με δικό του πόντο) η ανατροπή και το 2-1 (25-20).

Θα περίμενε κανείς πως στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός με την ψυχολογία στα ύψη θα τελείωνε το παιχνίδι, ειδικά από τη στιγμή που ο Φίνγκερ ανέβασε κάπως την απόδοση του και λόγω των περισσότερων λύσεων. Κάτι τέτοιο δε συνέβη όμως και οι Ερυθρόλευκοι δεν βοήθησαν τους εαυτούς τους με τον εκνευρισμό που έδειχναν στο τερέν σε φάσεις άνευ ιδιαίτερης σημασίας.

Το σετ κινήθηκε στην κόψη του… ξυραφιού, ο Φοίνικας πήρε προβάδισμα με επίθεση του Στερν (15-17), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα και άνοιξε την ψαλίδα με τον Βουλκίδη (23-20). Οι Συριανοί δεν τα παράτησαν, το σετ πήρε… παράταση και με τον πρώτο χρόνο του Κανέλλου, το επιθετικό σέρβις του Μπουτσούγεβιτς και την άουτ επίθεση του Κουμεντάκη γράφτηκε το 25-27 και το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας ήταν καλύτερος, διατηρήθηκε απερίσπαστος και βρήκε τον ρυθμό που είχε στο πρώτο σετ (6-9 με επίθεση Κωστόπουλου) και παρά την αντεπίθεση των Ερυθρόλευκων, οι παίκτες του Ορφανού με πλασέ από Κωστόπουλο και Στερν πήραν τη νίκη (16-18) με 3-2 σετ και ανανέωσαν το ραντεβού τους με τον Ολυμπιακό για την Πέμπτη, όπου με μια δεύτερη νίκη θα κλειδώσουν την παρουσία τους στην τελική φάση της Volley League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ONEX 2-3

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (13/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Βουλκίδης 21 (13/18 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (9/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 34% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 63% υπ. – 50% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ριζόπουλος (67% υπ. – 33% άριστες).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 28% άριστες), Κανέλλος 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1 άσσος), Στερν 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μήλης 16 (12/42 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 47% υπ. – 42% άριστες), Βελούδης (λ), Αδάμ.