17 C

Ολυμπιακός: Γενηδουνιάς λαμπρός τον οδηγεί!

Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς είναι «σεληνιασμένος» και με 20 γκολ σε 4 αγώνες οδηγεί τον Ολυμπιακό στην κατάκτηση του 35ου Πρωταθλήματος Ελλάδας στην υδατοσφαίριση

Η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού χρειάζεται μία ακόμα νίκη (σε τρεις ευκαιρίες!) προκειμένου να κατακτήσει το 9ο συνεχόμενο και 35ο Πρωτάθλημα Ελλάδας στην ιστορία του τμήματος και να συνεχίσει την απόλυτη κυριαρχία του στην ελληνική υδατοσφαίριση!

Οι νταμπλούχοι με νίκη, το Σάββατο (15/5, 18:30), στο κολυμβητήριο του Λαιμού, θα στεφθούν Πρωταθλητές Ελλάδας για μία ακόμα σεζόν, την πιο περίεργη στη σύγχρονη ιστορία για ολόκληρο τον παγκόσμιο αθλητισμό. Κάποιοι αμφισβήτησαν τον Θοδωρή Βλάχο και τους παίκτες του στις αρχές της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου, αλλά η καλύτερη απάντηση από αυτήν την υπέροχη ομάδα δίνεται πάντα μέσα στην πισίνα και το νερό!

Ο Ολυμπιακός έχει κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών κόντρα στη Βουλιαγμένη και χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να παραμείνει στην κορυφή της ελληνικής υδατοσφαίρισης. Ο Αυτοκράτορας (και) του ελληνικού πόλο ζει για τους μεγάλους αγώνες και στα φετινά πλέι-οφ δεν έχει δώσει το παραμικρό δικαίωμα για την αμφισβήτηση της κυριαρχίας του.

Και ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς δείχνει για μία ακόμα φορά πόσο πολύτιμος είναι για τους Ερυθρόλευκους και κάνει, κυριολεκτικά, θραύση στα πλέι-οφ! Ο Έλληνας περιφερειακός έχει, ήδη, 20 γκολ σε 4 αγώνες από τα 49 που έχει σημειώσει συνολικά ο Ολυμπιακός! Πέτυχε 7 γκολ στον πρώτο ημιτελικό, εντός έδρας, με τον Απόλλωνα Σμύρνης (5/5, 12-11) και 4 στο δεύτερο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς στην έδρα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» (7/5, 10-15).

Στον πρώτο ημιτελικό της Α1, στην έδρα της Βουλιαγμένης (11/5, 6-11), ο 28χρονος πολίστας έκανε εκπληκτική εμφάνιση, οδηγώντας τους Ερυθρόλευκους στη νίκη, καθώς σκόραρε 4 γκολ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ισόπαλο 6-6 μέχρι το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο λεπτό του τρίτου οκτάλεπτου, ο Ολυμπιακός σκόραρε με τους Θανάση Χρυσοσπάθη και Δημήτρη Σκουμπάκη και στην τέταρτη περίοδο «μίλησε» ο Γενηδουνιάς. Με τρία συνεχόμενα γκολ μετέτρεψε το 6-8 σε 6-11 και ο Θρύλος «έσπασε» την έδρα του ΝΟΒ στον πρώτο αγώνα της τελικής σειράς του Πρωταθλήματος!

Το απόγευμα της Πέμπτης (11/5), ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς ήταν ξανά απολαυστικός και με 5 γκολ έβαλε την υπογραφή του και στη δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί της Βουλιαγμένης με 11-9 στο Παπαστράτειο. Ο διεθνής άσος είναι «σεληνιασμένος» και βρίσκεται στην καλύτερη αγωνιστική του κατάσταση κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σεζόν. Είναι ο ηγέτης των Ερυθρόλευκων, που δίνουν μία ακόμα ηχηρή απάντηση σε όλους όσοι αμφισβήτησαν την κυριαρχία τους επειδή μειώθηκε το μπάτζετ λόγω των συνθηκών και των επιπτώσεων που έχει φέρει η πανδημία του κορωνοϊού στη ζωή και τον αθλητισμό.

Τέλος, πρέπει να σταθούμε και στην ιδιαιτερότητα του ενός γύρου στο φετινό Πρωτάθλημα λόγω των περιοριστικών μέτρων κατά της πανδημίας. Ο Ολυμπιακός μπορεί να έχασε στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν από τη Βουλιαγμένη με 8-7 στον Πειραιά (10/10/2020), αλλά δεν είχε τη δυνατότητα να καλύψει αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα στο δεύτερο γύρο. Η κανονική περίοδος της Α1 ολοκληρώθηκε στο τέλος του πρώτου γύρου και ο ΝΟΒ εξασφάλισε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ, έχοντας το απόλυτο των νικών στην κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος (13/13) και 2/2 στα ημιτελικά των πλέι-οφ κόντρα στο Περιστέρι. Οπότε, η διαφαινόμενη επιτυχία του Ολυμπιακού αποκτά ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, καθώς δεν είχε το πλεονέκτημα έδρας, ενώ η Βουλιαγμένη προερχόταν από το απόλυτο των νικών στη φετινή Α1 πόλο Ανδρών (15/15).