22.5 C

Ολυμπιακός – Γουλβς 1-1: Δεν τον λυγίζει τίποτα!

Ένα από τα πιο μουντά (λόγω της απουσίας του κόσμου) ευρωπαϊκά παιχνίδια του έδωσε ο Ολυμπιακός στο Φάληρο απέναντι σε μια από τις πιο καλοδουλεμένες και… πορτογαλικές ομάδες της Αγγλίας.

Η Γουλβς δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης απέναντι στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς που στο μεγαλύτερο διάστημα είχε την υπεροχή, ωστόσο η αποβολή του Σεμέδο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να διομορφωθεί το τελικό 1-1 που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς, όποτε διεξαχθεί.

Οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μην απειληθούν σε ροή αγώνα για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο και παράλληλα να ολοκληρώσουν το ματς έχοντας καταγράψει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα.

Η συντριπτική υπεροχή της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς στα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης, παρότι δεν δημιουργήθηκαν αρκετές επικίνδυνες στιγμές. Ο Βαλμπουενά τραβούσε το κάρο στην επίθεση, ωστόσο στο 28′ τα πάντα άλλαξαν.

Ο Τραορέ κινήθηκε και ντρίμπλαρε κεντρικά, πέταξε στον κενό χώρο στον Ζότα, με τον Πορτογάλο μεσοεπιθετικό να ανατρέπεται από τον συμπατριώτη του, Ρούμπεν Σεμέδο, ο οποίος με τη σειρά του είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα γιατί ήταν ο τελευταίος παίκτης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νούνο βλέποντας τη στατικότητα της ομάδας του πέρασε εκτός τον Ντόχερτι και στη θέση του τον Πέδρο Νέτο. Ο ταλαντούχος Πορτογάλος εξτρέμ έφτιαξε την πρώτη φάση για τους Λύκους, περνώντας κάθετα στον Χιμένες και με τον Μεξικανό να σουτάρει πάνω στον Σα.

Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε ένα γκολ που το άξιζε ακόμα και με δέκα παίκτες. Υπέροχη ανάπτυξη στο 54′, ο Καμαρά με εκπληκτική προσπάθεια έδωσε στον Γκιλιέρμε που πάτησε περιοχή από τα δεξιά και προ του Μπολί γύρισε στον Ελ Αραμπί που σε κενή εστία σκόραρε και έγραψε πανάξια το 1-0, στη μεγαλύτερη φάση του ματς. Προϊόν των εκπληκτικών συνεργασιών των Ερυθρολεύκων.

Την ισοφάριση τη βρήκε με πολύ τυχερό τρόπο η αγγλική ομάδα στο 67′. Ο Νέτο σούταρε μετά το φάουλ που κέρδισε ο Ζότα από τον Μπουχαλάκη, η μπάλα κόντραρε στον Έλληνα κεντρικό μέσο και ο Σα είδε την μπάλα από σπόντα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός για την πρόκριση έστω και αν το αποτέλεσμα δε φαίνεται ευνοϊκό. Αν αναλογιστεί όμως κανείς τα δεδομένα (αντίπαλο, άδειες εξέδρες, αποβολή), τότε καταλαβαίνει κανείς πως όποτε γίνει η ρεβάνς, οι Ερυθρόλευκοι έχουν την πιθανότητα να γράψουν ιστορία για ακόμα μια φορά φέτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΓΟΥΛΒΣ 1-1

ΓΚΟΛ: 54′ Ελ Αραμπί / 67′ Νέτο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 28′ Σεμέδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90′ Σα / 8′ Ντόχερτι, 38′ Κόαντι, 90+1′ Νέτο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας (33′ Σισέ), Βαλμπουενά (84′ Γκασπάρ), Ελ Αραμπί (74′ Φορτούνης).

ΓΟΥΛΒΣ (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς, Ντόχερτι (46′ Νέτο), Ρούμπεν Νέβες, Ζοάο Μουτίνιο (85′ Ντεντοκέρ), Ρούμπεν Βινάγκρε (80′ Ποντένσε), Τραορέ, Χιμένες, Ντιόγκο Ζότα.