17.7 C

Ολυμπιακός Κ19: Νίκη επί της ΑΕΚ και άνοδος στην τρίτη θέση

Από ένα ημίχρονο κυριάρχησαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο, στο ντέρμπι των Κ19 μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού.

Νικητές στο Γαλάτσι ήταν οι Ερυθρόλευκοι με 0-2, οι οποίοι προσπέρασαν την Ένωση στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση.

Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο μέρος, όπου και προηγήθηκε χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο Μαρίνος από τον Ρουκουνάκη και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ηλία Καλοπήτα μπήκε πιο επιθετικά και πίεσε για την ισοφάριση, όμως ο επιθετικός της Ένωσης, Χριστόπουλος, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και έχασε αρκετές ευκαιρίες με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός σε μια αντεπίθεση στο 87′ να  κάνει το 0-2, χάρη σε εκπληκτική ατομική προσπάθεια του Φέκκα.

Μάλιστα ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να πετύχει και τρίτο γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, αλλά ο Θεοχάρης έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μαρίνου, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.