20.8 C

Ολυμπιακός Κ19: Νικηφόρο ξεκίνημα, 1-0 τον Αστέρα

Με νίκη 1-0 επί του Αστέρα Τρίπολης, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Κ19 του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε στο 65’ ο Βοΐλης με ωραία προσπάθεια, με τον Τζολάκη να είναι εκ των πρωταγωνιστών, αφού σε πολλές περιπτώσεις βγήκε νικητής απέναντι στους επιθετικούς των Αρκάδων.

Ο Ρικάρντο Πέρες, παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Τζολάκη κάτω από τα δοκάρια και τους Κεραμίδα, Κατσογιάννη, Γκοτζαμανίδη, Μαρτίνη στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά. Νεοφυτίδης και Νικόλης έκαναν τη δουλειά στο κέντρο, ενώ η τριάδα πίσω από τον προωθημένο Βοΐλη, αποτελούνταν από τους Μαρίνο, Σουρλή και Φέκκα.

Σε ένα υποτονικό πρώτο μέρος, ο Τζολάκης χρειάστηκε να επέμβει σε δύο περιπτώσεις, κρατώντας ανέπαφη την εστία του, με την εικόνα του αγώνα να αλλάζει στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Θρύλου ανέβασαν την απόδοσή τους και κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο βρήκαν το γκολ το οποίο έκρινε τον αγώνα. Στο 65ο λεπτό, ο Βοΐλης έφερε με ωραίο τρόπο μπροστά του την μπάλα και πλάσαρε ιδανικά τον Χριστοδούλη για το 1-0!

Ο Τζολάκης ήταν και πάλι εκεί όταν έπρεπε, σταματώντας δις τον Θεοδωρίδη, στο 84’ και στο 90’, με εξαιρετικές επεμβάσεις.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Τζολάκης, Κεραμίδας, Κατσογιάννης, Γκοτζαμανίδης, Μαρτίνης, Νεοφυτίδης, Νικόλης (Ντόι 86’), Φέκκας (Αρσενίδης 56’), Σουρλής, Μαρίνος (Λιάτσος 86’), Βοΐλης.