18.2 C

Ολυμπιακός – Λαμία 3-2: Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε

Ο Ολυμπιακός έπαθε και… έμαθε. Οι Ερυθρόλευκοι απέναντι στον… κακό δαίμονα του Κυπέλλου, τη Λαμία, χρειάστηκαν να κάνουν ανατροπή για να γλιτώσουν… κάζο αντίστοιχο του περσινού στο Φάληρο και να πανηγυρίσουν την πρόκριση (3-2) στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε μια ενδεκάδα με ελάχιστες αλλαγές και βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ με το… καλησπέρα, αλλά ο Χασάν σε κενή εστία δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Το άγχος αυξανόταν όσο περνούσε η ώρα, με τον Ολυμπιακό σταδιακά να δυσκολεύεται να διασπάσει τη σφιχτή άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε στο 32′ για πέναλτι, με τον Ασίγκμπα να βρίσκει την μπάλα με το χέρι στήριξης, ωστόσο ο διαιτητής Κουτσιαύτης διέταξε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Η Λαμία αιφνιδίασε τους γηπεδούχους κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν στο 44′ από την εκτέλεση φάουλ του Τιρόνε ο αμαρκάριστος Αντέτζο με προβολή έγραψε το 0-1.

Γρήγορα ο Μαρτίνς προχώρησε σε αλλαγές, με Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά να περνούν στο ματς και τη διάταξη να γίνεται 4-4-2. Ο Ολυμπιακός άρχισε να… πυροβολά την εστία του Κάχριμαν και τελικά βρήκε δίχτυα με τον 36χρονο Γάλλο μεσοεπιθετικό να βρίσκει στο πρώτο δοκάρι τον Χασάν (σε εκτέλεση κόρνερ) και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 60′.

Ένα λεπτό μετά, ο Κουτσιαύτης με αυστηρό τρόπο απέβαλε τον Ρόμανιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο. Μια απόφαση που προκαλεί… απορίες αν σκεφτεί κανείς τι διαιτησίες αντιμετωπίζει ο Ολυμπιακός τη φετινή σεζόν, τί έχει προηγηθεί και τι ντέρμπι… έπεται. Μόνο ως μήνυμα μπορεί να θεωρηθεί αυτή η αποβολή.

Ο Βαλμπουενά με δύο δικές του ασίστ βρήκε τον Σισέ, ολοκλήρωσε… χατ τρικ από ασίστ και με τα δύο γκολ του Σενεγαλέζου σε πέντε λεπτά (72′, 77′) ο Ολυμπιακός έγραψε το 3-1.

Μια ανόητη ανατροπή του Σισέ στον Νιάς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε την ευκαιρία στον Βιγιάλμπα να διαμορφώσει το τελικό 3-2, δημιουργώντας έστω και για λίγα λεπτά άγχος στους Ερυθρόλευκους.

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης

Κόκκινες: 61′ Ρόμανιτς

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σεμέδο, Σισέ, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Λοβέρα (46′ Βαλμπουενά), Φορτούνης, Μασούρας (46′ Ελ Αραμπί), Χασάν (78′ Μορ).

Λαμία (Μάντζιος): Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Βάντερσον, Νιάς, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης (75′ Βιγιάλμπα), Τιρόνε (64′ Σασί), Καραμάνος  (64′ Σκόνδρας), Ρόμανιτς.