19.2 C

Ολυμπιακός – Μακάμπι 65-90: Το ερυθρόλευκο roller coaster συνεχίζεται

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τέταρτη ήττα του στη φετινή διοργάνωση της Euroleague, καθώς η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 90-65, ένα σκορ το οποίο αδικεί την προσπάθεια των παικτών του Κεστούτις Κεμζούρα.

Οι Ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν πολύ καλοί στο ξεκίνημα του αγώνα και μπόρεσαν να προηγηθούν νωρίς, με επτά πόντους (9-2), αλλά η Μακάμπι επιβεβαίωσε στη συνέχεια ότι βρίσκεται σε καλή φόρμα και επέστρεψε άμεσα, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα (15-17).

Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να έχει τα ηνία του αγώνα (21-24) και τον Ολυμπιακό να ψάχνει αντίδραση στη συνέχεια. Βέβαια, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε στον ίδιο υψηλό ρυθμό και μπόρεσε να μην χάσει το προβάδισμά του αγώνα σε καμία περίπτωση.

Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με τον Κέβιν Πάντερ να σημειώνει buzzer beater τρίποντο και να μειώνει τη διαφορά στους πέντε πόντους (40-45). Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενος, σημειώνοντας 14 πόντους και δίνοντας παράλληλα, στην ομάδα του, τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο έβγαλε ενέργεια στο παρκέ του ΣΕΦ και θέλησε να μείνει κοντά στο σκορ, για να «χτυπήσει» τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, κάτι δεν τέτοιο δεν έγινε, μιας και η κούραση από τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ ήταν εμφανής.

Η Μακάμπι είναι μία εξαιρετική ομάδα και το έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, όπου δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Πειραιά. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είναι κατά πολύ ανώτερη από τη Βιλερμπάν, τη Ζενίτ και την Μπασκόνια και αυτό κάνει την προσπάθεια των παικτών του Κεστούτις Κεμζούρα ακόμα πιο δύσκολη.

Αυτή η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων όμως δεν φάνηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς ο Ολυμπιακός, με τους Μπράντον Πολ (12 π) και Γιώργο Πρίντεζη (16 π) προσπάθησε να βρει τις λύσεις στην σκληρή άμυνα της Μακάμπι.

Βέβαια, όπως φάνηκε στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός θα πρέπει να βρει την απαραίτητη χημεία πρώτα για να «χτυπήσει» μία τέτοια ομάδα.

Τελικά, η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 65-90, έχοντας για κορυφαίο τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-2, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 2-4.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 56-68, 65-90