20.5 C

Ολυμπιακός – Μεσολόγγι 111-57: Σάσα, πόσο έλειψες!

Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ο Βεζένκοφ ήταν σαν να μην έλειψε μία ημέρα και ο Ολυμπιακός νίκησε το Μεσολόγγι με το χορταστικό 111-57!

Ο Ολυμπιακός νίκησε το Μεσολόγγι με το άκρως εντυπωσιακό 111-57, σε φιλική αναμέτρηση στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο του κοινωνικού προγράμματος «bwin Monday Night Against Covid-19».

Οι Ερυθρόλευκοι έβγαλαν πολλή ενέργεια πάνω στο παρκέ και έπαιξαν με διάθεση σε άμυνα και επίθεση, επικρατώντας κατά κράτος του Μεσολογγίου με 111-57. Η τελική διαφορά των 54 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη στην αναμέτρηση (94-40 στο 32′, για πρώτη φορά).

Ο Ολυμπιακός μέτρησε 14/29 τρίποντα, 31 ασίστ και 14 κλεψίματα, ενώ είδε με ικανοποίηση τον Σάσα Βεζένκοφ να επιστρέφει στη δράση, σκοράροντας 15 πόντους και παίζοντας κατά κύριο λόγο στη θέση «3». Πολύ καλός ήταν ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους και ήταν ο μοναδικός παίκτης που αγωνίστηκε στο ματς από την Αναπτυξιακή ομάδα του συλλόγου, καθώς ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε παίκτες της πρώτης ομάδας, από τη στιγμή που η Ευρωλίγκα επαναρχίζει την Πέμπτη (18/2, 19:30, στην έδρα της Αναντολού Εφές) για τους Πειραιώτες.

Εκτός από την αναμέτρηση με το Μεσολόγγι έμεινε ο Άαρον Χάρισον, ο οποίος υπέστη μυϊκό σπασμό στους ραχιαίους, ενώ οι Κώστας Σλούκας και Σακίλ ΜαΚίσικ αγωνίστηκαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού, στο πλαίσιο του προγράμματος φιλανθρωπικών αγώνων, θα είναι το Λαύριο, την προσεχή Δευτέρα (22/2, 21:45), στο ΣΕΦ.

Nα σημειωθεί πως κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου απέναντι στο Μεσολόγγι πραγματοποιήθηκε διαγωνισμός τριπόντων για φιλανθρωπικό σκοπό. Συγκεκριμένα, έχοντας αντίπαλο τον Ντεμόντε Γκριν, ο Γιαννούλης Λαρετζάκης μάζεψε 23 πόντους από τα εύστοχά του τρίποντα (έναντι 9 πόντων που συγκέντρωσε ο Αμερικανός γκαρντ του Μεσολογγίου), έβαλε και καλάθι από το κέντρο, με αποτέλεσμα, όχι μόνο να πάρει αυτήν τη μονομαχία, αλλά και να συμβάλει κατά τρεις χιλιάδες παραπάνω μάσκες στην προσφορά του Ολυμπιακού στο Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα!

Λαρεντζάκης

O αγώνας

Οι Νικολαΐδης, Σπανούλης, Βεζένκοφ, Πρίντεζης και Έλις άρχισαν στην πεντάδα για τον Ολυμπιακό, ενώ για τους φιλοξενούμενους βρέθηκαν στο βασικό σχήμα οι Λόρενς, Γκότσερ, Μοτσενίγος, Πουαριέ και Ντέιβις. Ο Βεζένκοφ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό του, που τον κράτησε εκτός από τους αγώνες με Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα. Ο Βούλγαρος φόργουορντ άρχισε στη θέση «3».

Ο Πουαριέ έκανε το 0-2 και το Μεσολόγγι προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στο ματς. Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά στο 4′ με 10-6 χάρη σε τέσσερις πόντους του Πρίντεζη και δύο τρίποντα, από Σπανούλη (7-4) και Νικολαΐδη (10-6). Με 2/3 τρίποντα άρχισαν οι γηπεδούχοι.

Ο Βεζένκοφ πήρε το… όπλο του και έδειξε πόσο πολύ έλειψε από την ομάδα. Με 5 διαδοχικούς πόντους έκανε το 15-6, ανεβάζοντας το σερί του Θρύλου στο 9-0 (7′). Με τέσσερις ακόμα πόντους του Βούλγαρου φόργουορντ, ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και προηγήθηκε με 27-13 ύστερα από 10 λεπτά αγώνα, με τον Σλούκα να διαμορφώνει το 27-13 με τρίποντο προς το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Σλούκας, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Ζαν-Σαρλ και Μάρτιν άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού έπαιξαν με μεγάλη διάθεση και έβγαλαν μπόλικη ενέργεια στο παρκέ, σε άμυνα και επίθεση. Το Μεσολόγγι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον αγωνιστικό ρυθμό των Πειραιωτών, που «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 33-17 στη δεύτερη περίοδο! Ο Βεζένκοφ βρέθηκε σε εκπληκτική αγωνιστική κατάσταση και συνέχισε να… φορτώνει με πόντους το αντίπαλο καλάθι, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος με 12 πόντους.

Με σερί 10-0, ο Θρύλος μετέτρεψε το 27-15 σε 37-15 με δύο ακόμα τρίποντα από Βεζένκοφ (34-15) και ΜακΚίσικ (37-15) στο 13′. Ο Θρύλος είχε 6/11 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 0/9 σε εκείνο το σημείο. Ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ στο ΣΕΦ. Οι Σλούκας και ΜακΚίσικ πήραν τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Βεζένκοφ και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 25 πόντους με τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 18′ (52-27). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +30 με τρίποντο του ΜακΚίσικ στο 20′, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με double score και τον Ολυμπιακό να προηγείται του Μεσολογγίου με 60-30!

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 5/8 βολές, 14/21 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 21 ριμπάουντ (14 αμυντικά, 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα και 6 λάθη. Ο Βεζένκοφ μέτρησε 12 πόντους, οι Σλούκας και ΜακΚίσικ είχαν από 9, ενώ από 6 σκόραραν οι Πρίντεζης και Σπανούλης. Από την πλευρά του, το Μεσολόγγι μέτρησε 8/12 βολές, 11/15 δίποντα, 0/11 τρίποντα, 10 ριμπάουντ (9 αμυντικά, 1 επιθετικό), 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 λάθη. Ο Γκότσερ είχε 11 πόντους και ο Γκριν 7.

Ο Ολυμπιακός άρχισε την τρίτη περίοδο με τους Νικολαΐδη, Σπανούλη, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη και Έλις. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +32 με λέι-απ του Έλις στο 21′ (62-30). Με καλάθι και φάουλ του Αμερικανού σέντερ, το σκορ έφτασε στο 65-30 (22′)! Οι Πειραιώτες είχαν νέο σερί 8-0, το οποίο αυξήθηκε στο 11-0 με καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη στο 24′, με τον Έλληνα φόργουορντ να κάνει το 68-30. Το Μεσολόγγι ήταν πολύ άστοχο από τη γραμμή του τριπόντου και δεν είχε ακόμα ούτε πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική. Άλλωστε, επρόκειτο για φιλικό και η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι μεγάλη. Ο Έλις με φόλοου στον αιφνιδιασμό μετά το άστοχο λέι-απ του Σπανούλη σημείωσε το 70-30, αυξάνοντας τη διαφορά στους 40 πόντους στο 25′! Ο Ντέιβις μείωσε σε 70-32 στο 25′ (πρώτο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο για το Μεσολόγγι) και ο Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 73-32 στο 26′. Οι γηπεδούχοι είχαν 10/20 τρίποντα και το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 13-2 μέχρι εκείνο το σημείο. Με ασίστ του Σπανούλη στον Έλις, ο Αμερικανός σέντερ «έγραψε» το 75-32 στο 26′, εκτελώντας άψογα το πικ εντ ρολ.

Η διαφορά έφτασε στο +45, καθώς ο Πρίντεζης έκανε το 79-34 στο 28′ και έφτασε τους 12 πόντους, δίνοντας στη συνέχεια τη θέση του στον Βεζένκοφ. Ο Σπανούλης βούτηξε στο παρκέ για να κλέψει μία μπάλα στο 28′ με το σκορ στο 79-34! Απίστευτος ο αρχηγός.

Σπανούλης

Ο Νικολαΐδης έκανε το 81-34 στο 29′. Για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +47. Ο Έλις τελείωσε τη φάση κάτω από το καλάθι μετά την ασίστ του Νικολαΐδη και το σκορ έγινε 83-34 (+49). Η διαφορά έφτασε τους 50 πόντους διαφορά (!) χάρη σε δύο βολές του Τζένκινς, ο οποίος έκανε το 85-35 στο 29′. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο να προηγείται με το εντυπωσιακό 87-40 (οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί 5-0, μειώνοντας σε 85-40, αλλά ο Χαραλαμπόπουλος διαμόρφωσε το 87-40 σε… νεκρό χρόνο).

Ο Ολυμπιακός άρχισε την τέταρτη και τελευταία περίοδο με τους Νικολαΐδη, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Βεζένκοφ και Μάρτιν. Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος και στο 32′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 94-40 και τους 54 πόντους διαφορά, κάνοντας σερί 7-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο (δίποντο Χαραλαμπόπουλου, κλέψιμο και λέι-απ Νικολαΐδη, τρίποντο Χαραλαμπόπουλου). Απίστευτο και όμως αληθινό: 54 πόντοι διαφορά!

Οι Σλούκας και ΜακΚίσικ δεν αγωνίστηκαν καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μοτσενίγος μείωσε με τρίποντο σε 94-43. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 2/20 τρίποντα. Ο Βεζένκοφ «απάντησε» στο 33′ με τον ίδιο τρόπο (97-43) και η «κατοστάρα» σημειώθηκε πολύ νωρίς. Μόλις στο 35′! Ο Λαρεντζάκης έπαιξε έξοχα το πικ εντ ρολ με τον Μάρτιν, ο οποίος κάρφωσε δυνατά την μπάλα στο καλάθι για το 101-46. Ο Ολυμπιακός κατέβασε κάπως ταχύτητα στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποια καλάθια, αλλά η διαφορά παρέμεινε στο +54, με το τελικό σκορ να είναι το επιβλητικό 111-57!

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 60-30, 87-40, 111-57.

Οι διαιτητές: Καλογερόπουλος, Τσαχάκης, Ζακεστίδης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Λαρεντζάκης 4 (1), Σπανούλης 8 (1), Σλούκας 9 (2), Μάρτιν 10, Βεζένκοφ 15 (3), Πρίντεζης 14 (1), Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς 5 (1), Έλις 11, ΜακΚίσικ 9 (2).

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Λόρενς, Γκότσερ 18, Γκριν 9, Ντέιβις 2, Λάνγκφορντ 2, Χονδρογιάννης 2, Ναούμης 3 (1), Μοτσενίγος 6 (2), Χατζηνικόλας 1, Γκράβας 1, Πουαριέ 7, Σταματογιάννης 6.