16.7 C

Ολυμπιακός: Μία νίκη υψηλού κόστους

Ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης γράφει για τον Θρύλο της Ευρώπης, που σαρώνει εκτός έδρας στην Ευρωλίγκα, και τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος γύρισε στον Ολυμπιακό για να ζήσει ξανά τέτοιες βραδιές

Αυτός ο Ολυμπιακός θα… τρελάνει τον κόσμο του, αλλά χαλάλι! Η πίστη και η σιγουριά που βγάζει η ομάδα εκτός από το ΣΕΦ, δείχνoυν τη δυναμική και την ποιότητά της. Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Βιλερμπάν στη Γαλλία, έχοντας ηττηθεί πριν από τέσσερις ημέρες από την ίδια ομάδα στο ΣΕΦ!

Βέβαια, κάθε ματς είναι διαφορετικό. Ο Ζερσόν Γιαμπουσελέ δεν έκανε το μεγάλο παιχνίδι, όπως στο ΣΕΦ, μένοντας στους 2 πόντους (από τους 19 που είχε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας). Ο Ολυμπιακός είχε στη σύνθεσή του, αυτήν τη φορά, τον Χασάν Μάρτιν, ο οποίος ήταν ξανά συγκινητικός παρά το γεγονός ότι προερχόταν από τραυματισμό, την ώρα που τραυματίστηκε πάλι στον αστράγαλο κατά τη διάρκεια του ματς, αλλά έσφιξε τα δόντια και συνέχισε κανονικά! Με 7/10 «πλαστικές» προσπάθειες εντός ρακέτας για σουτ και συνολικά 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, αλλά και πολλές «μάχες» με τους ψηλούς της Βιλερμπάν, βγάζοντας σπουδαίες άμυνες, ιδιαίτερα στο φινάλε της τέταρτης περιόδου και την πεντάλεπτη παράταση.

Με τον Οκτάβιους Έλις να βοηθάει ξανά στις δύο ρακέτες με 8 πόντους και 4/4 δίποντα, δίνοντας και εκείνος με τη σειρά του ό,τι μπορούσε στις προσωπικές «μονομαχίες». Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν «εκρηκτικός», όπως συνηθίζει. Ο Αμερικανός είχε 5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 10 κερδισμένα φάουλ, πήγε όσες φορές έπρεπε στη γραμμή των βολών (10/13) λόγω της σκληρής άμυνας των γηπεδούχων και έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, σε επίπεδο παραγωγικότητας, σκοράροντας 23 πόντους.

Τη φορά αυτή, ο Σλούκας δεν ήταν διστακτικός στην επίθεση, όπως την περασμένη Παρασκευή (15/1), όταν και είχε πάρει μόλις δύο σουτ κόντρα στη Βιλερμπάν. Στη Λιόν, επιχείρησε 10 προσπάθειες και η μπάλα μπήκε 6 φορές στο καλάθι, ενώ είχε 6 κερδισμένα φάουλ, 6 ασίστ και 23 πόντους! Κανένας δεν μπορούσε να τον σταματήσει, όταν είχε την μπάλα στα χέρια του, παρά το «ανελέητο» κυνηγητό σε όλο το παρκέ που χρησιμοποίησε ένας ακόμα αντίπαλος προπονητής για να τον περιορίσει. Ο Κώστας Σλούκας γύρισε στον Ολυμπιακό για να ζήσει ξανά τέτοιες στιγμές. Να πραγματοποιεί σε σταθερή βάση τέτοιες «γεμάτες» εμφανίσεις και να πετυχαίνει τέτοια πολύτιμα σουτ, ενίοτε και buzzer beater, σε «νεκρό» χρόνο, όπως συνέβη στο «Αστρομπάλ», 0.8” πριν από τη λήξη του αγώνα!

Ο Έλληνας γκαρντ έστειλε το ματς στην παράταση με ένα απίθανο τρίποντο, κάνοντας πλάκα με την μπάλα μπροστά σε έναν ψηλότερο αντίπαλο και ήταν για μία ακόμα φορά καθοριστικός στην τρέχουσα σεζόν. Στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της ομάδας (κόντρα σε Χίμκι, Μπάγερν Μονάχου, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Βιλερμπάν) έχει σκοράρει 93 πόντους, δίνοντας 29 ασίστ και σουτάροντας 12/17 τρίποντα! Ο Σλούκας βρίσκεται σε εκπληκτική αγωνιστική κατάσταση και παίζει, πλέον, με τεράστια αυτοπεποίθηση και άνεση.

Οι Ερυθρόλευκοι «μάτσαραν» την αθλητικότητα της Βιλερμπάν, που επιστράτευσε μπόλικο μπασκετικό «ξύλο» στις δύο ρακέτες επί 45 λεπτά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «ανταπέδωσαν» σε ένα σκληρό και δυνατό παιχνίδι. Έκαναν 9 τάπες, τις τρεις εξ αυτών στην παράταση, όπου η ομάδα «έβγαλε», τουλάχιστον, πέντε-έξι άμυνες σεμιναριακού επιπέδου. Όταν το ματς πήγε να «στραβώσει» στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Σλούκας και ΜακΚίσικ στράφηκαν σε παιχνίδι απομόνωσης και έκαναν ό,τι ήθελαν τους αντιπάλους.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μία νίκη υψηλού κόστους στην έδρα της Βίλερμπαν και μακροπρόθεσμα θα δει τα κέρδη της! Είναι η 7η νίκη σε 10 εκτός έδρας αγώνες στη φετινή Ευρωλίγκα, όσες έχουν μακριά από τη Μόσχα και το Μιλάνο οι ΤΣΣΚΑ και Αρμάνι αντίστοιχα, με το τριπλάσιο μπάτζετ έναντι των Ερυθρόλευκων. Μόνο η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έχει περισσότερες (8) και μπράβο της. Τη δεδομένη χρονική στιγμή, ο Ολυμπιακός και άλλες τρεις ομάδες (Αναντολού Εφές, Ζαλγκίρις Κάουνας και Βαλένθια) έχουν τον ίδιο ρεκόρ (11-9) και μοιράζονται την 7η θέση. Οι τρεις φορές Πρωταθλητές Ευρώπης απέχουν μόλις μία νίκη από τη Ζενίτ, που είναι 4η, και δύο νίκες από την 3η Ρεάλ Μαδρίτης! Όλα, λοιπόν, παραμένουν ανοιχτά και ο Ολυμπιακός είναι εδώ και διεκδικεί!