22.5 C

Ολυμπιακός – Μόντενα 2-3: Άγγιξε το θαύμα στο θρίλερ του Ρέντη

Εξ’ ορισμού ήταν δύσκολο το έργο για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Μουνιόθ τέθηκε αντιμέτωπη με την πανίσχυρη ιταλική Μόντενα που είναι φαβορί για την κατάκτηση του CEV Cup. Η υπερπροσπάθεια των Ερυθρόλευκων έγινε και παρότι με τόσα νέα πρόσωπα δεν είναι μια έτοιμη ομάδα, κατάφεραν να κοιτάξουν στα μάτια το ιταλικό μεγαθήριο, να κατακτήσουν δύο σετ με (στους 34 και 38 πόντους!) στο «Μελίνα Μερκούρη» και να ηττηθούν με ψηλά το κεφάλι (3-2).

Ένα θαύμα κυνηγούσε για την πρόκριση εξάλλου ο Ολυμπιακός και αυτό που κατάφερε δεν είναι λίγο: Έμεινε ζωντανός ενόψει του επαναληπτικού στην πόλη του ιταλικού βορρά (19/12, 21:30) κι αυτό μόνο λίγο δεν το λες.

Ο Αντρέα Τζιάνι παρέταξε την ομάδα του με τρεις αλλαγές, αφού προτίμησε να ξεκουράσει τους βασικούς Ζάιτσεφ (διαγώνιο), Άντερσον (για ενάμισι σετ) και Χολτ (κεντρικό) ενόψει του κυριακάτικου ντέρμπι στην Ιταλία κόντρα στην Περούτζια. Παρόλα αυτά, αν αναλογιστούμε τι παίκτες είχε στο τάραφλεξ θα αντιληφθούμε πόσο εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός ειδικά στο πρώτο σετ.

Με όπλο την εξαιρετική του υποδοχή κράτησε τη Μόντενα μακριά από τον καλό της εαυτό και την οδήγησε σε λάθη, την ώρα που οι Ερυθρόλευκοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι σε μπλοκ-άμυνα. Οι δύο ομάδες πήγαν… χέρι χέρι μέχρι το 16-16, ενώ με τις αλλαγές του Μουνιόθ η Μόντενα πήρε προβάδισμα δύο πόντων (18-20). Το μονό μπλοκ του Βουλκίδη έφερε το 23-23 και έδωσε την έξτρα ώθηση στον Ολυμπιακό να φτάσει το σετ στα… άκρα. Είχε τρία σετ μπολ, το σετ έφτασε στο 33-32 από το λάθος σέρβις του Καλιμπέρντα και την άουτ επίθεση του Κρίστενσον η ομάδα του Μουνιόθ έκανε το 1-0.

Με καλή ψυχολογία από την κατάκτηση του πρώτου σετ, οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο, διατηρώντας προβάδισμα δύο πόντων, ενώ έφτασαν τη διαφορά και στους τρεις (9-6) με την επίθεση του Φίνγκερ. Από εκεί και πέρα, οι Ιταλοί βρήκαν ρυθμό στο σέρβις αρχικά με τον Μπόσι (9-9) και στη συνέχεια με τον Πινάλι που έκανε και τη μεγαλύτερη ζημιά, δημιουργώντας μια διαφορά πέντε πόντων (10-15). Ο Μπεντνόρζ συνέχισε να αξιοποιεί την υπεροχή της ομάδας του από το σέρβις, αύξησε τη διαφορά στους επτά (11-18) για να έρθει τελικά ο Ματσόνε με μπλοκ και η άουτ επίθεση του Βουλκίδη και να οδηγήσουν στην ισοφάριση της ομάδας του Τζιάνι σε 1-1.

Η εικόνα των δύο ομάδων στο τρίτο σετ θύμισε αυτή του πρώτου: Ο Ολυμπιακός περιόρισε τα λάθη του δευτέρου σετ, εμφάνισε βελτιωμένη εικόνα στο σέρβις του και με τον Πετρέα πρωταγωνιστή (δύο μπλοκ/έναν άσο) προηγήθηκε με 6-4. Ο ακραίος των φιλοξενούμενων, Μπεντνόρζ ισοφάρισε σε 8-8 και από εκεί και ύστερα το σετ κύλησε όπως το πρώτο, με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν η μία την άλλη να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Ο Αντρέα Τζιάνι έβαλε στο ματς τον Ματ Άντερσον και η Μόντενα έφτασε στο +2 (19-21), ωστόσο οι Χουσάι και Φίνγκερ ισοφάρισαν σε 21-21. Οι φιλοξενούμενοι πέταξαν δύο σετ μπολ στο 22-24, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και κυνήγησε το 2-1 με τον Φίνγκερ να παίρνει διαδοχικές επιθέσεις. Ο Τσέχος διαγώνιος μετά από δραματική παράταση στο σετ εκμεταλλεύτηκε το άουτ σέρβις του Άντερσον στο 37-36 και με δική του επίθεση έστειλε στα… ουράνια το Ρέντη (2-1).

Με άσο του Τερβαπόρτι ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Σε αυτό ο Άντερσον βρήκε περισσότερο ρυθμό και πήρε κρίσιμες επιθέσεις, ενώ δυσκόλεψε την υποδοχή του Ολυμπιακού. Ο Αμερικανός απάντησε στον άσο του Φίνγκερ στο 6-6 και έγινε το 6-7, ενώ από το σέρβις του Ματσόνε η Μόντενα απέκτησε ένα προβάδισμα τριών πόντων (8-11) και πάνω σε αυτό «έχτισε» για να φτάσει στην ισοφάριση σε 2-2 σετ. Η κυριαρχία του Μπόσι στο φιλέ και οι επιθέσεις του Άντερσον έκαναν τη διαφορά απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που δεν σταμάτησε να παλεύει για κάθε μπάλα. Οι Ιταλοί με άσο του Πινάλι έκλεισαν το σετ και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Με επίθεση του Γκέργκι και άσο του Βουλκίδη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 και 4-2 με το έξυπνο πλασέ του Τερβαπόρτι, ωστόσο ο Άντερσον με μπλοκ άουτ έφερε το ματς στα ίσα και ο Ματσόνε με μπλοκ έκανε το 5-6. Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-9, όμως το σέρβις του Βουλκίδη έφερε ξανά το ματς σε απόλυτη ισορροπία (9-9). Στο κρίσιμο σημείο ο Καλιμπέρντα έδειξε ψυχραιμία και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Ένα λάθος του Βουλκίδη έδωσε δύο ματς μπολ στη Μόντενα, η οποία δεν τα αξιοποίησε. Ο Τερβαπόρτι με δικό του σέρβις χάλασε την υποδοχή της, το ματς πήγε στην… παράταση (14-14) και ο Ολυμπιακός λύγισε από την επίθεση του Άντερσον (15-17).

Τα σετ: 2-3 (34-32, 17-25, 38-36, 19-25, 15-17)

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 22 (21/45 επ., 1 άσσος), Πετρέας 14 (7/11 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 13 (11/28 επ., 2 άσσοι, 44% υπ., 33% αρ.), Βουλκίδης 12 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τερβαπόρτι 6 (5/5 επ., 1 άσσος), Γκέργκι 18 (17/29 επ., 1 άσσος, 31% υπ., 20% αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 53% υπ., 39%αρ.), Τζιάβρας (λ), Στιβαχτής, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/4 επ.), Ριζόπουλος

Μόντενα (Αντρέα Τζιάνι): Πινάλι 20 (17/32 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπεντνόρζ 22 (19/33 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 57% υπ., 38% αρ.), Κρίστενσον 6 (3/4 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπόσι 11 (9/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ματζόνε 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Καλιμπέντα 14 (12/26 επ., 2 άσσοι, 50% υπ., 31% αρ.), Ροσίνι -λ (70%υπ., 57% αρ.), Άντερσον 10 (9/14 επ., 1 άσσος, 54% υπ., 29% αρ.), Σάλσι